Partneři:

Krátce 15 - rekordman břehouš rudý

Břehouš rudý (Limosa lapponica) je velký druh bahňáka, který patří do čeledi slukovitých. Podle studie biologů, které vedl Phil Battley, je absolutním rekordmanem dálkových letů. Břehouše rudého je možno zahlédnout i u nás. Většinou hnízdí v tundrách. Zimuje také v západní Africe, nebo i západní Evropě.

Břehouš rudý patří, jak již bylo zmíněno výše, mezi rekordmany dálkových letů. Vždy když cestuje za teplem, může urazit až 11 500 km.

Břehouš rudý (Limosa lapponica). Foto: Tim Bowman - www.wikipedia.org

Další zajímavostí související s cestováním tohoto ptáka je, že při monitorovaném pozorování jeho letu trval jeho let devět dní bez jakékoliv přestávky.

Jakmile přichází na Aljašku zima, zvyšuje se chlad, odlétají břehouši rudí za teplem. Vědci v roce 2007 monitorovali let jedné samičky. Ta přeletěla Tichý oceán a přistála na Novém Zélandu. Uletěla 11 500 km, aniž by udělala přestávku na jídlo, pití, či odpočinek.

Phil Battley vedl tým biologů, který let břehoušů rudých monitoroval. Monitorování bylo prováděno pomocí satelitu. Let samičky jeho tým vyhodnotil jako nejdelší zaznamenaný let ptáka, který byl proveden bez přestávky.

Břehouš rudý se při svém letu nedrží pobřeží východní Asie. Zde by si mohl občas na některých místech odpočinout. Namísto toho však břehouš předvádí obrovskou vytrvalost, protože svou cestu si namíří přímo přes velmi rozlehlý Tichý oceán.

Vědci sami vyhodnotili, že si až do chvíle, kdy byla provedena jejich studie, nedokázali vůbec představit, že by let ptáka mohl být tak dlouhý.

Každé září vyráží na Nový Zéland cca 70 000 břehoušů rudých. Vždy v březnu se pak na území Aljašky navracejí. Vědci monitorovali 16 ptáků. Na zpáteční cestě si jen jeden jediný pták udělal krátkou přestávku v mokřině, která se nachází v Severní Koreji. Přestávka byla učiněna po letu dlouhém 10 200 km. V rámci  přestávky se břehouš posilnil potravou a vyrazil na další cestu na Aljašku. Měl tak před sebou ještě cca 5 000 km letu.

Vytrvalost tohoto ptáka je bezesporu úctyhodná. A jsme velmi rádi, že vědci o této vytrvalosti zpracovali studii, která obohatí každého milovníka ptactva o nové poznatky a vědomosti.

Zdroj: Epocha 3/2014 – V. Dufková – 4 neuvěřitelní zvířecí navigátoři
Foto: Tim Bowman - http://cs.wikipedia.org

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 30. 03. 2014 17:30

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web