Partneři:

Burza exotického ptactva v Brně - Modřicích

BURZA BEZ NÁHRADY ZRUŠENA!!

Místo konání: Brněnská 404, Brno – Modřice

Vchod na burzu z ulice Brněnská. Foto: Petr Chumchal

Dne 6. března 2014 jsme společně s kolegou Petrem Chumchalem navštívili burzu exotického ptactva v Brně – Modřicích.

Chovatelská veřejnost již vznik těchto nových chovatelských trhů zaznamenala a zcela jistě postřehla i to, že tato akce plně nahradila podobnou akci, která se dříve konala v OC Olympia taktéž v Brně.

Již před lety jsme započali náš seriál o chovatelských burzách. Navštívili jsme především ty, které jsou v akčním rádiu našich bydlišť. U těch chovatelských akcí, které máme poněkud z ruky, jsme vždy byli rádi, když nám o nich svým článkem přispěli návštěvníci našich stránek.

Výkupci exotického ptactva před vchodem na burzu. Foto: Petr Chumchal

Na burzu v Brně – Modřicích jsme společně s Petrem Chumchalem dorazili krátce po sedmé hodině ráno. Tedy až pár minut po oficiálním otevření burzy samotné. Přijeli jsme z ulice Brněnská, kde jsme před vchodem na burzu zaznamenali pár desítek parkovacích míst. Ne všechna byla v tu dobu obsazena a tak jsme bez problému zaparkovali i my. Trochu mne udivilo, že tam není parkovacích míst více, protože jsem z oficiálního letáku pořadatelů burzy nabyl dojmu, že zde někde musí být velké parkoviště. Vše se ale vysvětlilo, když jsem burzu společně s Petrem prošel celou.

Parkovací místa na ulici Brněnská. Foto: Petr Chumchal

Po schodech, před kterými zaujali své stanoviště výkupci ptactva, jsme se dostali ke vchodu na burzu. Nad vchodem je jasně čitelný nápis „Restaurace Cihelna“. Pa zaplacení vstupného, které činilo 15,- Kč, jsme se ocitli v chodbě, v které byly postaveny prodejní stoly. Na burze již bylo poměrně hodně chovatelů, takže procházet chodbou bylo trochu těžší. Nicméně při vzájemné toleranci a ochotě udělat prostor jeden druhému, není zase až takový problém chodbou procházet.

Prodejní stoly. Pohled směrem k vchodu (východu) z ulice Brněnská. Foto: Petr Chumchal

Stále zmiňuji chodbu. A je to zcela na místě. Celá burza se totiž koná v chodbě budovy, která je průchozí. S Petrem jsme nejdřív celou burzu již zmiňovanou chodbou prošli. Zaznamenali jsme prodejní stoly, které byly poměrně hojně obsazeny přenoskami s nabízeným ptactvem. Nabízeno ale nebylo jen ptactvo, ale viděli jsme také želvičky a nějaký druh myšek, či snad činčil. Neviděl jsem přes návštěvníky dobře, tak si nejsem zcela jist, o který druh hlodavců vlastně šlo.

Prodejní stoly s ptactvem. Foto: Petr Chumchal

Chodbou, směrem kolem prodejních stolů, se pak návštěvník burzy dostane k občerstvení. A zde bych se na chvíli rád zastavil. Tak příjemným posezením se snad nemůže chlubit žádná jiná burza. Všude čisto, pěkné stoly a velmi příjemná obsluha. Ceny občerstvení nechci a nebudu komentovat. Pro někoho mohou být vysoké, pro jiného nízké. My jsme se s Petrem shodli, že jsou tak akorát, když jsme si později právě dávali obligátní klobásu s hořčicí a křenem. Ačkoliv návštěvník chovatelských burz nejezdí na tyto akce primárně skrz občerstvení, je v tomto ohledu pořadatelům burzy v Brně – Modřicích co závidět.

Prostory restaurace s občerstvením. Foto: Petr Chumchal

Ovšem my jsme s Petrem Chumachalem hned neudělali zastávku na občerstvení a pokračovali jsme chodbou dále. Sešli po schodech dolů a poznali jsme, že jsme u východu. Anebo naopak, pro návštěvníka, který přijíždí z této strany, u dalšího vchodu. Byl tam další stůl, u kterého se vybíralo vstupné. Přímo naproti měl svůj stánek rozmístěn prodejce hnízdních budek. Požádali jsme pořadatele, zda můžeme vyjít ven a posléze se vrátit. Neměl s tím žádný problém a tak jsme při návratu nemuseli znovu platit vstupné. Dlužno dodat, že stejně vstřícný byl i prodejce hnízdních budek, který nás nechal své zboží v klidu nafotit a tak mohou nyní tyto fotografie posloužit jako obrazová příloha k tomuto článku.

Prodej hnízdních budek. Foto: Petr Chumchal

Po opuštění budovy jsme po levé straně z pohledu ven zaznamenali prodejce krmiv. Ten měl poměrně široký výběr zboží, což mne mile překvapilo. Netvrdím, že měl na prodej naprosto vše, ale nabídka jeho sortimentu by měla uspokojit většinu chovatelů.

Prodej krmiv a chovatelských potřeb. Foto: Petr Chumchal

No a konečně jsme spatřili i ono pořadateli burzy deklarované parkoviště. Návštěvníci, kteří na burzu z této strany, mají opravdu kde parkovat a neměl by být v tomto ohledu žádný problém.

Parkoviště. Foto: Petr Chumchal

Po návratu do budovy jsme se s Petrem rozhodli celou burzu znovu projít. Zdrželo nás fotografování a již výše zmíněná klobása s hořčicí a křenem, a tak jsme do chodby, kde byly rozmístěny prodejní stoly s ptactvem, dorazili něco kolem 8,30 hodin. Zřejmě proto jsme na místě zastihli již jen pár debatujících chovatelů. Odhaduji, že jich nebylo víc než 10 -15. Jinak byla chodba prázdná. Je to asi jakési stigma doby, že už ani na svůj koníček nemáme dostatek času a proto stále někam spěcháme.

Prázdné prostory v jedné části chodby již v 8,30 hodin. Foto: Petr Chumchal

Co říci na závěr. Nevím přesně, kolik chovatelů tuto akci pravidelně navštěvuje. Můj velmi hrubý odhad je, že v den, kdy jsme na burze byli i my, zde bylo do 200 chovatelů. Nemám číslo potvrzeno pořadateli, nicméně o moc víc, nebo o moc méně to asi nebylo.

Poslední hloučky diskutujících chovatelů. Foto: Petr Chumchal

Burza samotná se spíš dá řadit mezi akce regionálního charakteru. Ale zcela jistě má své místo v kalendáři burz a chovatelských trhů. Minimálně pro chovatele z bližšího okolí. Hlavní devízou těchto trhů bezesporu je všeobecná čistota, nabídka základních chovatelských potřeb, výkup ptactva, víc jak příjemné občerstvení, čisté toalety a dostatek parkovacích míst.

Nabídka ptactva v zadní části chodby (od ulice Brněnská). Foto: Petr Chumchal

Jistým záporem může být, že je burza umístěna v chodbě, kterou chtě nechtě musí návštěvník procházet, což při zaplnění návštěvníky nemusí být úplně jednoduché. Na burze jsem zaslechl informaci, že by mělo dojít ke stavebním úpravám, které by zvýšily průchodnost chodbou. Rovněž by došlo k zvýšení prodejních míst. Nevím, zda jsou informace pravdivé, ale moc bych pořadatelům přál, aby tomu tak bylo. Neumím si totiž představit, jak by se dalo chodbou procházet, kdyby na burzu dojelo řádově o stovky víc chovatelů.

Prodej krmiv a chovatelských potřeb. Foto: Petr Chumchal

Celkový dojem z této akce je ale velmi příznivý. Je vidět, že pořadatelé mají snahu něco pro chovatelskou veřejnost udělat. Zřejmě není a nebude v jejich silách uspokojit každého návštěvníka, ale rozhodně k tomu mají dobře našlápnuto. Minimálně pro ty chovatele, kteří mají na burzu blízko, anebo pro ty, kteří se větším burzám, typu Přerov a podobně z různých důvodů vyhýbají. Přejeme jim v jejich počínání hodně zdaru a spoustu spokojených návštěvníků.

Foto: Petr Chumchal

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 13. 04. 2014 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web