Partneři:

Vrabec polní (Passer montanus)

Poznávací znaky:

Tento náš pěvec měří okolo 14 centimetrů a váží 23 gramů. Tělo je na horní straně hnědé, dolní strana je bělavá. Temeno hlavy je kaštanově hnědé, líce jsou bílé s černou skvrnkou. Na hrdle je výrazná černá skvrna. Samice jsou zbarveny stejně jako samci.

Vrabec polní. Foto: Emil Škoda

Rozšíření:

Žije v celé Eurasii, kromě severních oblastí.

Hnízdění:

Hnízdí obvykle na okraji lesů, parcích, alejích, starých sadech a na okrajích vesnic. Nejčastěji si staví hnízdo ve stromových dutinách, ptačích budkách a někdy i na budovách. Dovede si však postavit i kulovité hnízdo v koruně stromu. Do hnízda klade samička 4 až 6 vajec, na kterých pak sedí 13 až 14 dní. Mívá dvě až tři snůšky za rok.

Vrabec polní. Foto: Emil Škoda

Potrava:

Hlavní složku potravy tvoří semena různých rostlin. Hlavně na jaře si zpestřuje jídelníček i hmyzem. V zimních měsících často navštěvuje krmítka.

Vrabec polní. Foto: Emil Škoda

Tento vrabec je blízkým příbuzným dalšího našeho vrabce – domácího. Na rozdíl od něj se většinou nezdržuje přímo ve městech a vzhledově se od něj liší hlavně černou skvrnou na lících a výrazněji hnědou hlavou. Bývá také označován jako „úpolník“ a v minulosti se považoval za trochu menšího škůdce na polích než vrabec domácí. Stejně jako vrabec domácí je to pták, který se nejčastěji zdržuje v hejnu. Bohužel v poslední době jeho počty velmi klesají a tak ho v naší přírodě můžeme spatřit stále méně, stejně jako vrabce domácího. Je to způsobeno především změnami v krajině a moderními zemědělskými postupy. Doufejme tedy, že se jeho stavy budou opět zvyšovat a že se na vrabce přestane pohlížet jako na méněcenné ptáky, kteří pouze škodí. Bylo by jistě škoda, kdyby z naší přírody zcela vymizel.

text – Martin Řondík
foto – Emil Škoda
literatura -Kapesní atlas Ptáci - J.Nicolai,D.Singer,K.Wothe-Slovart 2002 Encyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný-REBO Production 1999 Z ptačí říše - Jaroslav Spirhanzl Duřiš, Květoslav Hísek - Albatros 1987

vloženo: 13. 09. 2014 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web