Partneři:

Přikrmování ptactva v zimních měsících

Zima je mnohými lidmi vnímána jako vcelku romantické a klidné roční období – zasněžená zimní krajina opravdu působí zvláštním a uklidňujícím dojmem. Pro naše divoce žijící zpěvné (i další) ptactvo je však zimní čas, neustálým bojem o přežití, jelikož v zimě je jen málo jejich přirozené potravy- především hmyzu, a tak je jen na nás, abychom jim toto roční období pomohli co nejlépe přežít. Pomoci ptáčkům je velice snadné: je to jejich přikrmování a místech k tomu určených – ptačích krmítkách. Navíc je můžeme na krmítkách i velice dobře pozorovat, což se nám v jiných obdobích roku tak snadno nepodaří.

Detail zavěšení loje. Foto: Martin Řondík

Typy ptačích krmítek

Ptačí krmítko může mít spoustu různých podob- od jednoduchých až po složitá-až umělecká díla ve tvaru různých staveb s věžičkami a podobnými nesmysly (některá železná a nerezová „mostra“ se možná někomu mohou líbit, ale ptáci se do takovýchto krmítek jen sotva odváží vkročit. 

Detail standardního krmítka. Foto: Martin Řondík

Pro běžné použití stačí vyrobit (zakoupit) to nejjednodušší dřevěné krmítko, které se skládá ze dvou čtvercových prkýnek (dno a střecha) a čtyřech sloupků. Poněkud praktičtější je střecha šikmá, jelikož se na ní nedrží tolik sníh a poté do krmítka nezatéká. Do krmítka by měl být dobrý přístup (vlet) ze všech stran, jak pro ptáčky, tak i pro nás při doplňování potravy. V poslední době se objevuje ještě trochu jiný typ krmítek, a to krmítko, které má ve svém středu jakýsi zásobník, do kterého lze nasypat najednou větší množství potravy, kterou potom ptáčci postupně zobají. Tento systém je výhodný v tom že ho nemusíme každý den doplňovat, ale pouze až poté co se zásobník vyprázdní.

Detail automatického krmítka. Foto: Martin Řondík

Umístění krmítka

Umístění ptačího krmítka je poměrně důležitý faktor, jelikož pokud dáme krmítko na nesprávné místo, tak nám ho nikdo nebude navštěvovat, ptáčkům nepomůžeme a naše práce tak přijde nazmar. Krmítko je vhodné umístit tak, aby byly v blízkosti nějaké stromy nebo keře, kde se budou ptáčci připadat v bezpečí a budou moci pozorovat co se na krmítku děje (jestli je tam bezpečno) předtím než na něj sami přiletí. Například sýkorky (asi nejběžnější návštěvníci krmítek) rádi posedávají na stromech v blízkosti krmítka a na krmítko vždy pouze krátce přiletí, vezmou potravu do zobáku a zase hned odletí na strom, kde ji sezobou – toto většinou opakují v krátkých intervalech stále dokola, a proto je pro ně důležité aby neměli na strom moc daleko.  Ještě důležitější je umístit krmítko tak, aby se k němu snadno nedostaly kočky a jiní dravci, kteří by tam mohli na přilétající ptáčky číhat. Nejlépe je ho proto umístit na nějaké vyvýšené místo se ztíženým přístupem pro tyto nezvané hosty, tomuto účelu dobře vyhoví například tenká trubka nebo tyčka, po které se kočkám hůře šplhá.

Stakapoud zobe lůj. Foto: Martin Řondík

Potrava vhodná do krmítek

Ani to nejlépe udělané a umístěné krmítko si nezíská u ptáčků oblibu, pokud v něm nic nebude k sezobnutí. Proto je velmi důležité zvolit správné druhy krmení. Nesprávným krmením můžeme ptákům více ublížit než prospět. Do krmítka rozhodně nepatří různé zbytky z naší kuchyně, ani kousky pečiva nebo chleba – tyto zbytky se mohou snadno zkazit nebo zplesnivět a tím se stanou pro ptáky velice nebezpečné, nehledě na to že mohou obsahovat další nevhodné složky jako je například sůl. V dnešní době už můžeme snadno nakoupit nejrůznější směsi určené přímo do krmítek, tyto mixy obsahují různé druhy zrnin, slunečnic, rozdrcené ořechy a další složky, které ptáčci v zimě ocení. Z vlastní zkušenosti ale vím, že především sýkorky nadevše milují především slunečnici, která je pro ně v zimě velice vhodná, jelikož jim díky své tučnosti dodá mnoho potřebné energie. Pokud tedy do krmítka nasypeme pouze slunečnici, chybu rozhodně neuděláme. Dalším doplňkem ke krmítkům jsou takzvané lojové koule, které ptáci také rádi postupně ozobávají. Zvláště pro kosy je vhodné připravit do krmítka (nebo vedle něj) několik rozkrojených jablek.  Posledním doplňkem, který bych vám rád doporučil je syrový hovězí nebo vepřový špek (lůj) – mají ho rádi především větší druhy, jako jsou například strakapoudi, ale i sýkorky jím nepohrdnou (tento špek je ale nutné zavěsit na vysokou tyč nad krmítko, jinak nám hrozí to, že místo ptáčků nám ho zkonzumují kočky.

Detail automatického krmítka. Foto: Martin Řondík

Doufám že tento můj skromný článek a fotografie budou pro někoho inspirací. Je jen na nás, abychom pomohli našim ptákům překonat těžké zimní období, a oni nám naopak mohli dělat radost svým zpěvem a sběrem škůdců po celý rok.

text a foto - Martin Řondík
 

vloženo: 16. 09. 2014 18:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web