Partneři:

Z návštěvy Exotiky Lysá nad Labem 2014

Ve svém posledním článku o Exotě 2014 v Olomouci jsem se zmínil o tom, že není mým zvykem hodnotit chovatelské výstavy. Necítím se být zrovna já tím povolaným, abych hodnotil práci druhých. A když se nakonec o nějaké výstavě rozepíšu, většinou se vyhnu kritice. Nejčastěji proto, že ze svého pohledu nemám co kritizovat, anebo to, co bych kritizovat mohl, nepokládám za natolik zásadní, abych se o tom zmiňoval ve svém článku.

Papoušek hnědohlavý. Foto: Petr Chumchal

 Já sám patřím mezi tu většinu chovatelské veřejnosti, která svým ptactvem (a ani vlastně ničím jiným) na výstavu nepřispěje. Stávám se tak pouhým návštěvníkem, tedy konzumentem práce jiných. Tento fakt mi sice neubírá právo kritizovat, ale z úcty k práci jiných, z úcty k práci těch, kteří tak krásnou výstavu připraví, kteří zapůjčí své ptactvo atd., tak prostě nečiním (tím méně anonymně na různých internetových diskusích) a jsem vždy připraven nějakou tu drobnost, která se ne zrovna povedla přehlédnout. Domnívám se, že by si podobnou shovívavost zasloužili pořadatelé od nás všech.

Panenka bělohlavá. Foto: Petr Chumchal

Na Exotiku 2014 jsme vyrazili v sobotu 1. listopadu. Tentokrát jsme vyjeli v jiném složení než na Exotu 2014 v Olomouci. Kolega Lukáš Procházka měl bohužel jiné povinnosti, ale tentokrát měl čas druhý kolega Petr Chumchal, který nafotil a připravil veškerou fotografickou dokumentaci z výstavy (viz. Fotogalerie, album Exotika Lysá nad Labem 2014). 

Amadina perlolící. Foto: Petr Chumchal

Třetím do party se stal můj dlouholetý kamarád pan Rostislav Stehlík, o jehož chovatelské praxi jsem psal na našich stránkách již před několika lety. V autě se tak sešly tři generace chovatelů. Od té nejmladší, až po nejstarší.

Amada tříbarvá mutace - žlutá. Foto: Petr Chumchal

Naposledy jsme Exotiku v Lysé nad Labem já a Prcek (Petr Chumchal) navštívili v roce 2011. Dlužno dodat, že přezdívka, kterou Petra dodnes tituluji, není vůbec na místě. Dnes je již dávno o víc jak 15 cm vyšší než já. A zatímco on vyrostl do výšky, já vinou usedlého života, který především v posledních dvou letech po přestěhování z města na vesnici vedu, těch 15 cm získal také. Ovšem u mne se projevují spíš do šířky, než výšky. Když stojíme s Petrem vedle sebe, nutně musíme připomínat komickou dvojici Pat a Patachon. Ještě štěstí, že tuto dvojici dnes zná už jen málokdo, protože bychom v lidech museli vzbuzovat bujaré veselí.

Eklektus různobarvý. Foto: Petr Chumchal

Ale k výstavě samotné. Naše první kroky vedly do haly B, v které byla instalována expozice bažantů, okrasného vodního ptactva a holoubků. Samotné expozice byly krásně a vkusně upraveny a chovatel se měl možnost opět seznámit s druhy ptactva, které ne každý může, nebo chce chovat. Já se vždy na tuto část výstavy velmi těším, protože tato část chovatelského úsilí jen dokazuje, jak je náš koníček pestrý a zajímavý.

Vodní ptactvo. Foto: Petr Chumchal

V hale B si na své přišli i akvaristé. Byla zde spousta stánků, v kterých se prodával široký sortiment zboží určeného právě pro toto chovatelské odvětví. Ani jsem se nestačil divit, co vše se dnes nabízí. Zcela jistě tak měli akvaristé a teraristé z čeho vybírat.

Medúza. Je opravdu živá? Foto: Petr Chumchal.

Když jsme prošli celou halu B, vyrazili jsme do haly C. To už se ale od nás oddělil pan Stehlík, který se rozhodl podívat na burzu, které se souběžně s výstavou také konala. Pestrost ptactva v hale C mne velmi potěšila. Kolega Lukáš Procházka může jen litovat, že neměl pro tentokrát na výstavu čas. Viděl by totiž stejně jako my spousty zajímavých druhů papoušků, kteří jej zajímají nejvíc.

Kanár hořovická straka. Foto: Petr Chumchal

My se však nejdřív zdrželi u několika voliér se zoborožci, korunáči, vousáky, holuby a pitami kápovitými, výrečkem malým a také kanáry. Většinou jde o ptactvo, které není v soukromých chovech zcela běžné a mnohé je i velmi vzácné.

Zoborožec černobílý. Foto: Petr Chumchal

Převážnou část haly C ale zabíraly voliéry s papoušky. Od zcela běžných druhů, které jsou chovány velmi často, až po druhy vzácnější, náročnější na techniku chovu a také dražší. Nejdéle jsme snad postáli u voliér s ary červenoramennými, kteří byli vystavováni společně s aratingami zlatočelými. Zaujal nás také krásný pár eklektusů různobarvých, aratinga hnědohrdlý antilský, papoušek konžský středoafrický, amazónek běločelý, amazónek šupinkový, pyrura perlový, papoušek hnědohlavý, vaza velký a spousta a a spousta dalších papoušků, kteří byli co do počtu druhů na výstavě poměrně hojně zastoupeni.

Vaza velký. Foto: Petr Chumchal

Já a Petr jsme chovatelé tzv. drobotiny. A na tu jsme se těšili nejvíce. V hale A2, v které byla drobotina vystavována jsme se opět sešli s panem Stehlíkem a víceméně ji společně prošli. Možná byl někdo touto částí výstavy zklamán, ale my tři jsme byli jednoznačně nadchnuti. To, co pro letošní Exotiku připravili pořadatelé, bylo daleko a daleko víc, než jsme vůbec očekávali.

Astrild rubínový. Foto: Petr Chumchal

Některé druhy drobného ptactva jsem nejen já, ale i Petr Chumchal a Rostislav Stehlík, viděli na vlastní oči vůbec poprvé v životě. Papežík zelenohřbetý patřil mezi toto ptactvo jednoznačně. 

Papežík zelenohřbetý. Foto: Petr Chumchal

Kubánku dvoubarvou jsem viděl asi po 15 letech. Ani jsem netušil, že se u nás ještě chová. O to víc mne ale mrzí, že se nám ji nepodařilo pro její živost a neustálé poletování po kleci nafotit.

Astrild rudobrvý. Foto: Petr Chumchal

Celá kolekce nebodovaných drobných exotů byla prostě krásná. 

Tangara tyrkysová. Foto: Petr Chumchal

Prosklené vitrínky, uvnitř pěkně upravené a v nich zajímavé ptactvo. Kolekce panenek, amada fidžijská, modrolící a zelenomodrá, motýlci modrohlaví, granátoví, modrobřiší, astrild rudobrvý, rubínový, tangara tyrkysová, jakarini tmavý, louskáček červenoprsý, modroušek rudoocasý, zlatoprska malá atd. atd.. 

Amada zelenomodrá. Foto: Petr Chumchal

Nebudu zde vypisovat všechny druhy, které byly v této části výstavy zastoupeny. To by byl velmi dlouhý seznam, ale hlavně, většina ptactva je nafocena v naší fotogalerii v albu, které je nazváno Exotika Lysá nad Labem 2014.

Panenka žlutobřichá. Foto: Petr Chumchal

V hale A2 se nacházelo i další zajímavé ptactvo. Opět v prosklených, ale velkých vitrínách. K vidění byl kardinál červený, kardinál zelený, kardinál šedý, leskoptev královská (tu jsem na vlastní oči viděl taktéž poprvé v životě), holoubek tamburinový, charmozin červenoboký a další ptactvo.

Charmozin červenoboký. Foto: Petr Chumchal

Zde bych snad měl jediný negativní postřeh, který však není směřován na pořadatele.  Když jsem prohlížel kardinály červené, přišla k vitrínám mladá maminka s asi čtyřletým dítětem. Dítě docela necitlivě tlouklo ručkama do vitrín, čímž se ptactvo uvnitř docela vyplašilo. Maminka sice dítě napomenula, ale nijak nezakročila, když v tom dítě dál pokračovalo. Sama se věnovala fotografování ptactva. Protože jsem ten den už viděl jiné malé dítě, jak v hale C tluče do pletiva, nedá mi, abych si nedovolil malý apel na rodiče - návštěvníky. Hlídejte si lépe své ratolesti. Nekontrolovaná radost těchto dětí může mít zcela katastrofální dopad na ty, kteří se stejnou radostí zapůjčí své ptactvo na výstavu.

Leskoptev královská. Foto: Petr Chumchal

Co napsat na závěr? Krásná a velmi podařená výstava, za kterou patří dík pořadatelům. Jistě, nedostatky by se našly, ale věřím, že pořadatelé o nich sami dobře vědí a také si je sami napraví. Včetně stavu, kdy byl na výstavu dopředu avizován zákaz vstupu se psy a přesto bylo možno potkat návštěvníky, kteří tam své čtyřnohé miláčky měli. Nemám nic proti psům, ale jestliže mají pokyny dodržovat návštěvníci, měli by i pořadatelé dohlédnout na to, aby jimi stanovené zákazy byly dodržovány. I přesto jsme z výstavy odjížděli jednoznačně velmi spokojeni. Ještě i dnes jsme ji telefonicky probírali a rozebírali, co všechno jsme tam viděli a zažili. Radost Rosti Stehlíka byla ještě o to větší, že se mu na výstavě podařilo od pana Václava Podpěry zakoupit pěknou samici amadiny gouldové.

Amada modrolící. Foto: Petr Chumchal

A protože jsme byli tak spokojeni, budeme netrpělivě vyhlížet termín Exotiky Lysá nad Labem 2015.

Foto: Petr Chumchal

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 03. 11. 2014 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web