Partneři:

Krátce 16 - Spor o strnada zahradního

Může vyvstat spor mezi gastronomy a ekology? Ačkoliv se to zdá být těžko uvěřitelné, mohou se i takové spory objevit.

Francouzští šéfkuchaři v poslední době přišli s požadavkem, který se ekologům a především ornitologům nemůže ani trochu zamlouvat. Jejich požadavkem je, aby alespoň jednou ročně, zcela legálně, tudíž bez obav z nějakého postihu, mohli do svého menu zařadit a hostům podávat pečené strnady. Ve Francii jsou takto "upravení" strnadi považováni za velikou delikatesu. Šéfkuchaře k tomuto požadavku vede obava, že se ve Francii kvůli zákazu lovu vytratí jedna z tradičních gastronomických tradic.

Příprava strnada jakožto krmě má různé způsoby. Podle údajů časopisu Epocha se nejčastěji připravují na grilu a posléze se konzumují celí, tedy i včetně kostí.

Strnadi zahradní (Emberiza hortulana) jsou ve Francii chráněným druhem. Ekologové se tak staví proti jakémukoliv jejich zabíjení pro jakékoliv účely, tím méně pro ty gastronomické. A milovníci ptactva jim v tomto případě určitě budou přát hodně štěstí. Ke konzumaci je na světě široké spektrum různých poživatin a tak nepřítomnost strnadů na talíři snad francouzská veřejnost nakonec oželí.

Strnad zahradní. Foto: Ivan Dudáček

Na stránkách wikipedie.org je možno se dočíst, že strnad zahradní zahnízdil v naší zemi poprvé kolem roku 1860. V polovině 20. století býval nejpočetnějším druhem strnada, aby se nakonec bohužel od konce 50. let 20. století jeho počet drasticky snížil. Počty strnadů zahradních byly v létech 2001 - 2003 odhadovány na cca 80 - 160 párů.

I s ohledem na výše uvedené počty, které se doufám v průběhu let přece jen podařilo navýšit, je velmi dobře, že česká, ani slovenská gastronomie, nepotřebuje k uspokojení chutí svých stolovníků právě strnady, nebo jiné volně žijící ptactvo. 

Závěrem krátkého článku děkuji panu Ivanu Dudáčkovi za poskytnutí fotografie strnada zahradního. Další fotografie můžete zhlédnout na jeho stránkách http://ptaci.net/index.php

Zdroj - Epocha  23/2014 (str. 19), wikipedia.org
Foto: Ivan Dudáček
 

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 09. 11. 2014 10:00

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web