Partneři:

Prodejní výstava drobného zvířectva a exotického ptactva - Kroměříž

Termín konání: každou třetí neděli v měsíci

Místo konání: K Výstavišti 4069/8, Kroměříž - výstaviště Floria 

Aktuální termín: ZPRAVODAJ

Výstaviště Floria s přilehlým parkovištěm. Foto: Petr Chumchal

Až v neděli 15. března 2015 jsme si společně s Petrem Chumchalem udělali konečně čas a vyrazili jsme na prodejní výstavu v Kroměříži. Navštívili jsme tak až její třetí termín, když jsme předtím lednový a únorový vynechali.

Prodejní hala. Foto: Petr Chumchal

Protože jsem měl zprávy o této burze od pana Rostislava Stehlíka, který nešetřil chválou, velmi jsem se na tuto prodejní výstavu těšil. A nebyl jsem zklamán.

Prodejní hala. Foto: Petr Chumchal

Na úvod bych měl na pořadatele snad jen jednu jedinou výtku. A tou je začátek konání burzy. Začínat v 5,00 hodin ráno se mi zdá poněkud zbytečné. Pořadatelé tak pokračují v zavedené tradici českých burz exotického ptactva, kdy je nezbytné na tyto akce vstávat a vyjíždět velmi brzy ráno. Burzy, výstavy, prodejní trhy, to všechno beru jako svátek, příležitost si aktivně odpočinout po uplynulém pracovním týdnu. Brzké vstávání však takový zážitek jen kazí.

Prodejní stánek, v pozadí restaurace. Foto: Petr Chumchal

Věřím, že s mou výtkou nebude souhlasit poměrně velká skupina chovatelů, která takto brzké začátky burz vítá a schvaluje. Dokonce jsem kdysi na diskusním foru stránek ifauna.cz četl vyjádření pořadatelů přerovské burzy, že takto časné začátky burz si přeje většina chovatelské veřejnosti. Nevím z jakých dat při tomto vyjádření vycházeli, zda z nějakého průzkumu, odhadu či intuice, nicméně žijeme naštěstí v demokratické společnosti a v té směr udává právě většina.

Prodejní stánky v hale. Foto: Petr Chumchal

Já mohu protestovat, vyjádřit svůj nesouhlas a přes pochybnost, zda je pro časné konání burz skutečně většinová část chovatelů, musím vše akceptovat a především respektovat.

Mne osobně časné začátky burz naprosto odradily od jejich návštěv. Z jejich velmi častého návštěvníka jsem se změnil v návštěvníka velmi sporadického. Navštěvuji 2 – 3 burzy za rok a to ještě jen většinou proto, abych získal podklady o těchto burzách pro naše stránky. Takže už jen poslední poznámky k tomuto tématu. Chceme-li zvyšovat kulturu prodeje na našich burzách, pak to není jen o čistotě přenosek, organizaci burzy (parkování, vstup a podobně), počtu prodejců krmiv a chovatelských potřeb, případně o počtu výkupců exotického ptactva, ale také o začátku konání burzy samotné. Otevírat v době všeobecně platného nočního klidu, nepokladám za příspěvek k zvýšení kultury prodeje.

Stánek s krmivy. Venkovní prostory. Foto: Petr Chumchal

Kroměřížská burza se koná v areálu výstaviště Floria. A zde se mají pořadatelé čím chlubit. Opravdu krásné prostředí. Prodejních míst naprostý dostatek a to měli pořadatelé, tedy alespoň dnes (15.3.2015), připravenu další halu pro případ, že by se všichni zájemci o prodej či nákup exotického ptactva nevešli do jedné haly.

Krásné venkovní prostory výstaviště Floria. Foto: Petr Chumchal

S povděkem jsem akceptoval dvě skutečnosti. Připravené stoly, které jsou stavěny tak, že i člověk menšího vzrůstu v pohodě vidí na vystavené přenosky s ptactvem. Na přerovské burze jsou tyto stoly vyšší (nebo alespoň bývaly, dlouho jsem tam nebyl) a tak dochází k určitému diskomfortu.

Prodejní stoly. Foto: Petr Chumchal

Osvětlení. Na burze v Kroměříži výtečné. Díky skvělému osvětlení v hale si může návštěvník ptactvo velmi dobře prohlédnout. I v tomto ohledu například přerovská burza pokulhává. Ale nejen ona. S Petrem nás osvětlení v hale opravdu velmi mile překvapilo. Dovolím si tvrdit, že tak dobře osvětlené prostory nebyly ani na výstavě Exota Olomouc 2014. Ostatně jsem to nakonec zmiňoval i ve svém článku o této výstavě.

Osvětlení. Foto: Petr Chumchal

Parkovací místa. Ani nevím, zda mám vůbec tuto část hodnotit. Parkovacích míst je naprostý dostatek. My jsme s Petrem na burzu dorazili asi půl hodiny po jejím začátku (5,30 hod.) a zaparkovali jsme v naprosté pohodě. Jen doufám, že parkování zůstane i nadále zdarma, jako je tomu nyní. Kolega z práce, který přímo vedle výstaviště bydlí, mi sdělil, že při jiných akcích, které se na výstavišti Floria konají, je parkování zpoplatněno částkou 50,- Kč. Obávám se, že pokud by k tomu došlo i v případě prodejních trhů, odradí to spoustu návštěvníků. Což by byla zcela jistě škoda.

Jedno z parkovišť. Foto: Petr Chumchal

Občerstvení a sociální zařízení. Také na tomto poli patří kroměřížské prodejní výstavě jednička. Co se týče občerstvení, je z čeho vybírat. Uvnitř útulná restaurace, ve venkovních prostorech nespočet stránků s klobásami, polévkou, u jiného jsem viděl i nabídku chlebů namazaných pomazánkou.

Občerstvení. Foto: Petr Chumchal

My s Petrem jsme si dali opečený točený salám a musím říct, že byl výborný. Já jsem vzhledem ke své postavě nejdřív hledal dietní výrobky ze sóji, případně zeleniny, ale protože ty nebyly při jinak velmi pestré nabídce poživatin zastoupeny, musel jsem se "obětovat" a posnídat onen již zmíněný salám (viz. fotografie).

"Zdravé" občerstvení. Foto: Petr Chumchal

K občerstvení snad jen ještě jedna krátká poznámka. U několika stánků ve venkovních prostorech jsme zaznamenali posezení. Zřejmě stolů a židlí nebylo tolik, aby si najednou sedli všichni návštěvníci, nicméně byl jich dostatečný počet na to, aby člověk v klidu v sedě zkonzumoval své jídlo a nemusel při tom stát opřen o jeden ne zrovna čistý stůl jako tomu je, nebo možná bývalo na jiné velké burze. 

Další nabídka občerstvení. Foto: Petr Chumchal

Sociální zařízení. Je vidět, že výstaviště s větším počtem návštěvníků prostě počítá. Sociálek je v celém areálu dostatek a co je hlavní, jsou čisté. Alespoň ty, které jsem navštívil já.

Toalety ve venkovních prostorech. Foto: Petr Chumchal

Venkovní prostory výstaviště skýtají možnost solidní procházky mezi prodejními stánky, případně mezi klecemi s drůbeží a holuby. 

Okrasná drůbež. Foto: Petr Chumchal

Prodejní stánky nenabízejí pouze krmení a chovatelské potřeby. Mimochodem, stánky právě tohoto typu jsou poměrně hojně zastoupeny i v halách. 

Venkovní stánky s krmivem a chovatelskými potřebami. Foto: Petr Chumchal

V nabídce stánků je také již zmíněné občerstvení, viděl jsem zde i nějaké hračky, pletené výrobky, zahradkářské potřeby a pomůcky, sazenice, stromky, kuchyňské potřeby jako jsou kastrůlky, cedníky, nože, dále udírny, kotle, nebo také stánek s pracovními oděvy. Určitě jsem na něco zapomněl, ale obecně se dá říci, že jde o podobný sortiment, jaký je nabízen například na burze v Přerově.

Prodej stromků. Foto: Petr Chumchal

V době naší návštěvy (15.3.2015) bylo sychravo, slabě pršelo a bylo mírně chladno. Za slunečného počasí věřím, že se prodejcům zvýší obrat. Nakonec jak už tomu bývá, kolem 9,00 hodiny byla hala s ptactvem již poloprázdná, ale venku, kolem prodejních stánků se stále pohybovalo značné množství lidí, případných zájemců o koupi nabízeného zboží.

Prodej kotlíků. Foto: Petr Chumchal

Prodejní výstava v Kroměříži je podařená akce. Stojí za to ji navštivit. Ostatně jsem přesvědčen o tom, že již nyní si našla své místo u chovatelské veřejnosti. Z hovoru chovatelů jsem měl možnost zaznamenat postřehy o tom, jak právě tato burza zřejmě napomůže tomu, že svou činnost minimálně přehodnotí (ne-li přímo ukončí) burza v Uherském Hradišti, Přerově, možná i v Břeclavi. Jak dalece mají tito chovatelé pravdu, ukáže až budoucnost. Osobně jsem toho názoru, že raději méně burz, ale o to kvalitnějších, než desítky akcí, které nestojí za návštěvu. Tím samozřejmě nemyslím výše zmíněné burzy v Uh. Hradišti a Přerově, tím méně burzu v Břeclavi, kterou jsem dosud ani nenavštívil.

Venkovní prostory se stánky. Foto: Petr Chumchal

Jedno je jisté, burza, nebo správně prodejní výstava v Kroměříži má svou budoucnost. Již dnes ji navštěvují kolegové ze Slovenska, určitě jsem zaslechl i polštinu a nejsem si zcela jist, ale mám dojem, že na burze byli i chovatelé z Maďarska. 

Prodejní hala s ptactvem. Foto: Petr Chumchal

A to je příslib do budoucna. Jak pro organizátory, tak i pro návštěvníky.

Foto: Petr Chumchal
 

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 16. 03. 2015 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web