Partneři:

Den sokolnictví a lovectví na Horním hradě

Poslední dubnový víkend jsem vyrazil do Krušných hor na zámek Horní hrad, kdysi zvaný Hauenštejn. Svého času romantický zámek rodu Buquoyů vystavěný na skále, pod kterou líně protéká horská bystřinka, stihnul za poslední dekády své existence značně zchátrat. Tento trend se nyní snaží změnit skupina nadšenců okolo Pavla Palackého, který se pokouší vdechnout do zámeckých komnat nový život. V rámci těchto snah se zde konala již tradiční akce – Den sokolnictví a lovectví.

Sokol stěhovavý, v pozadí Káně Harrisova (Foto: Lukáš Procházka)

Na dvou zámeckých nádvořích tu občanské sdružení PANTHEA široké veřejnosti představovalo na dvacet druhů dravců a sov. Celá akce byla zaměřena především na ty nejmenší návštěvníky a tak klasické exhibice ptáků při letu a lovu byly mimo poutavých příběhů a přednášek, doplněny o znalostní a dovednostní soutěže, které se linuly celým programem a byly zakončeny slavnostním vyhlášením vítězů na konci celého pásma.

Luňák červený (Foto: Lukáš Procházka)

Při soutěžích museli mladí soutěžící například poznávat dravce z obrázků, zapamatovat si a následně být schopni vyjmenovat některé z nezbytných pomůcek sokolníkova života, nebo třeba přenést určitého dravého ptáka na své ruce na danou vzdálenost. Rozjasněné pohledy dětí a jejich široké úsměvy jasně hovořily o úspěšnosti celé soutěže.

Soutěže na nádvoří (Foto: Lukáš Procházka)

Program dne však neobsahoval pouze vystoupení sokolníků a jejich soutěže. Nádvoří zámku zaplnily různé stánky s rukodělnými výrobky či něčím drobným na zub. Za hradbami bylo možné házet oštěpem na terč anebo se projet na koníkovi. Na nejmenším nádvoří pod zámkem pak bylo oddělení střelectva. Zde byla možnost okusit střelbu z luku nebo praku. A protože se celá akce zahalila lehce do hávu středověku, kdy i sokolnictví bylo na svém vrcholu, proběhlo v komnatách zámku také představení dětské šermířské skupiny.

Děti se sovou pálenou (Foto: Lukáš Procházka)

Zpět ale k dravcům, okolo kterých se program primárně točil. Jejich pečovatelé, oděni do historických sokolnických kostýmů předváděli se svými svěřenci nízké přelety nad hlavami návštěvníků i delší lety nad údolím pod zámkem, při kterých teprve vynikla krása dravců v letu. Vůbec největším trhákem asi byla samice orla bělohlavého Helenka, která učarovala naprosté většině obecenstva, přiznávám, včetně mně.
Co se orlů týče, padlo na jejich adresu v průběhu dne několik zajímavých informací a příběhů o které bych se rád podělil. Velmi zajímavá byla informace o lovecké křeči, kterou dravci, nejen tedy orli, dostávají do pařátů, když uloví svoji kořist. Tato křeč pevně sevře pařát a nedá tak kořisti možnost úniku. Proč to ale povídám? Dalším vyprávěním nám byl vyvrácen mýtus o orlech, kteří z parků odnášeli malé děti. Orli jsou totiž schopni unést úlovek vážící přibližně polovinu jejich vlastní hmotnosti. Vezmeme – li tedy na vědomí, že zde přítomná Helenka vážila circa čtyři a půl kila, dojdeme logickou dedukcí k nemožnosti takového únosu.

Orel bělohlavý - samice Helenka (Foto: Lukáš Procházka)

Jádro pudla obou výše zmíněných informací jest ukryto v následujícím příběhu, který se odehrál na jihu Čech. Při výlovu některého ze zde velmi četných rybníků byl vyloven kapr, který měl ve hřbetu zaťat zbytek orlího pařátu. Vysvětlení této skutečnosti bylo prosté. Orel si vyhlédl kořist, ale přecenil své síly. Když kapra chytil, dostal do pařátů loveckou křeč a nemohl jej už pustit. A tak kapr, který tedy musel vážit o dost více, než polovinu orlovy hmotnosti, stáhl nebohého orla s sebou pod hladinu. Vše co z něj pak zbylo, byl jen ten pařát v kaprově hřbetu.

Sokolníci v dobových kostýmech s orlicí Helenkou (Foto: Kateřina Skořepová)

Zajímavých příběhů, plných různých perliček a nevšedností měli lidé od PANTHEY v zásobě celou řádku a získávali si jimi celé publikum. Za zmínku jistě stojí minimálně příběh supího rekordmana, který byl spatřen z letadla ve výšce, kterou si už přesně nepamatuji a protože bych zde čtenáře nerad mystifikoval, uvedu jen, že v ní mělo být okolo minus čtyřiceti stupňů a jen přibližně pět procent kyslíku.
Inteligence těchto supů byla návštěvníkům demonstrována vtipnou scénkou, při které si jeho chovatel, maje přes rameno tašku s pamlsky, přidřepl na zem zády k supovi. Tomu nevadilo, že jeho pečovatel dřepí na druhé straně nádvoří. Hbitě přes něj několika kroky přiskákal a bez ostychu vrazil hlavu i se svým dlouhým krkem do tašky a bleskově ji vybílil.

Sup při krádeži pamlsků (Foto: Lukáš Procházka)

Raritním bylo představení sokola stěhovavého, neboť jak jsme se záhy dozvěděli, na tak malém prostranství, jako bylo to, které tu měli sokolníci k dispozici, s nimi létá jen málokdo, jestli vůbec ještě někdo. Sokol byl proto raději vybaven vysílačkou, aby bylo možné jej dohledat, kdyby náhodou vzal kramle. Sokolové jsou výbornými letci a platí za titul nejrychlejšího zvířete planety. Jednou prý jeden pták sokolníkům v Čechách uletěl a za týden ho díky vysílačce našli až ve slovenském Popradu.
Opravdovým zlatým hřebem programu však byla možnost nechat si na ruce opatřené sokolnickou rukavicí nechat dravce přistávat. Na výzvu sokolníka tak na nádvoří vyrostl les dětských ručiček, které se k tomuto nevšednímu zážitku hlásily. Dostalo se snad na všechny a největší odměnou sokolníkům musely bezesporu být nadšené pohledy a úsměvy dětí ve chvílích, kdy jim dravci sedali na ruku.

Děti v rolích sokolníků (Foto: Kateřina Skořepová)

Organizátoři navíc nezapomněli objednat notnou dávku krásného počasí, které jen podtrhlo celkovou atmosféru tohoto dne. Těm tedy, stejně jako všem ostatním, jakkoli zainteresovaným do celého programu patří velké díky. Ty patří samozřejmě také návštěvníkům, kteří se dostavili v hojném počtu. Snad bude zámek v takovém obležení i při dalším ročníku Dne sokolnictví a lovectví!

Foto: Kateřina Skořepová, Lukáš Procházka

autor: Lukáš Procházka
vloženo: 30. 04. 2015 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web