Partneři:

FAUNA FARMA TRHY v Brně.

Místo konání: areál brněnského výstaviště, pavilón G2, Výstaviště 1, Brno.

Aktuální termín: !!TRHY BYLY ZRUŠENY!! - VIZ. OFICIÁLNÍ WEB POŘADATELŮ

Pavilón G 2. Foto: Petr Chumchal

V neděli 7. června 2015 jsme s společně s mým kolegou a kamarádem Petrem Chumchalem, který je mimochodem autorem všech fotografií doplňující tento článek, navštívili nově vznikající FAUNA FARMA TRHY na brněnském výstavišti. Označení nově vznikající je přesně na místě. Vždyť první trhy se konaly teprve  10. května 2015. Ovšem v tento datum jsme se na premiérový trh bohužel nedostali. Podle informací pořadatelů, které mají na svém webu, navštívilo 10. května 2015 asi 1 700 návštěvníků. V pořadí druhý trh, tedy trh konaný 7. června 2015, navštívilo podle údajů získaných přímo od pořadatelů cca 1 280 návštěvníků.

Prostory v hale. Foto: Petr Chumchal

Někoho u tohoto údaje napadne, že jde o sestupnou tendenci. Já bych to však prozatím tak pesimisticky neviděl. První prodejní trhy se totiž konaly druhou neděli v měsíci, druhý termín připadl na neděli první. To mohlo některé návštěvníky zmást. 

Návštěvníci si prohlíží klece s papoušky. Foto: Petr Chumchal

Trhy tedy hledají svůj pevný termín, v kterém se budou konat. Podle získaných informací by prozatím Fauna Farma Trhy měly probíhat vždy v první neděli v měsíci. Alespoň taková je snaha pořadatelů. Pro případného čtenáře těchto řádků si však dovolím doporučit, aby sledoval náš Zpravodaj, v kterém se budeme snažit zveřejnit co nejaktuálnější termíny všech trhů.

Posezení u občerstvení. V pozadí prodejci akva a tera fauny. Foto: Petr Chumchal

Ale zpět k dojmům z těchto trhů. Začátek v 9,00 hodin. Čas, který jednoznačně vítám já i mí kolegové. A podle rozhovorů s některými chovateli na akci samotné, vítají jej i oni. Netvrdím, že jde o většinovou část chovatelské obce, nicméně jsem rád, že snad konečně mohu konstatovat, že je nás takto smýšlejících víc, než kdy tomu bylo dříve. Mimochodem, na trhy skutečně nebyl nikdo před devátou hodinou vpuštěn. Chovatelé mohou dojet dříve, v klidu zaparkovat v okolí výstaviště, ale na samotné trhy musí počkat do otevírací hodiny.

Pohled do haly. Foto: Petr Chumchal

Nedá mi to, abych si znovu nedovolil výtku na pořadatele burzy exotického ptactva v Kroměříži, kteří začátek své akce nechali na pátou hodinu ranní. Až na tento docela zásadní nedostatek, mají jinak akce v Kroměříži a Brně hodně společného. Přímo exkluzivní prostory, výbornou dostupnost, dostatečně velké prostory, skvělé zázemí, bohaté občerstvení přímo v hale, ale i ve venkovních prostorech, kde byly rozmístěny stánky. Otevřena byla i restaurace.

Stánky s občerstvením. Foto: Petr Chumchal

Trhům v Brně se snad dá vytknout jen horší osvětlení. V hale je trošku šero, což návštěvníkům ztěžuje prohlídku ptactva v přenoskách. Problém však není tak zásadní, aby prohlídku či případný nákup ptactva zcela znemožnil.

Prodejce krmiv a chovatelských potřeb. Foto: Petr Chumchal

Prostory samotné jsou prostě krásné. A hlavně dostatečně velké. Do haly se pohodlně vešli akvaristé, teraristé, chovatelé exotického ptactva, prodejci krmiv, kroužků, chovatelské literatury jako jsou knihy a časopisy, k vidění byli i prodejci chovných budek, přenosek a dalších nezbytných chovatelských potřeb.

Nabídka budek a přenosek. Foto: Petr Chumchal
Budky a přenosky od jiného prodejce. Foto: Petr Chumchal

Venku před halou byly umístěny i klece pro drůbež a králíky. Bohužel byly poměrně málo zaplněny, což přičítám hlavně tomu, že trhy v Brně ještě nestouply natolik do povědomí chovatelů. Ale věřím tomu, že časem tomu bude jinak. 

Nabídka drůbeže. Foto: Petr Chumchal

Méně jsem se divil tomu, jak nepočetně byli zastoupeni chovatelé ptactva. V nabídce jsem sice viděl nějaké agapornisy, kanáry, amadu červenohlavou a spoustu jiného ptactva. Nicméně odjížděl jsem po jedenácté hodině a tak se situace mohla změnit. Slabší účast chovatelů ptactva si vysvětluji také tím, že byl změněn termín konání (z druhé neděle na první), ale především tím, že není doba odchovů. Proto chci věřit, že přes prázdniny a hlavně na podzim, bude návštěvnost ze strany chovatelů ptactva stoupat. Moc bych to přál především pořadatelům, kteří zde na tomto trhu odvádějí kus poctivé práce.

Připravené stoly pro chovatele exotického ptactva. Foto: Petr Chumchal

Jak jsou s účastí spokojeni chovatelé z oblasti akva-tera, to nemohu soudit. Nejsem schopen fundovaně říct, zda návštěvnost byla dobrá či špatná.

Nabídka teraristů. Foto: Petr Chumchal

Ostatně to zde na našich stránkách není až tak relevantní. Důležitější je, že i jako chovatelé ptactva máme možnost seznámit se s jinou faunou a flórou, než sami chováme, nebo pěstujeme. Z mého hlediska bylo zastoupení akvaristů, teraristů, nebo třeba prodejců bonsají poměrně slušné a pestré.

Malý chameleon. Foto: Petr Chumchal

FAUNA FARMA TRHY v Brně jsou mladou akcí. O prostorách, v kterých se nyní koná, se nám chovatelům mohlo velmi dlouho jen zdát. Jak chovatelé především z Brna a blízkého okolí vědí, v Brně už zaniklo několik burz exotického ptactva. Ať již to byla burza v Brně – Slatině, nebo Olympii, později v Brně – Modřicích.

Papoušci ve voliéře. Foto: Petr Chumchal

Proč právě toto zmiňuji. Byla by velká škoda, kdyby skrz náš nezájem o tuto akci trhy nakonec skončily. Vidím v nich obrovský potenciál. Právě tyto prostory (pavilón G2) + dostatek parkovacích míst, umožňují pojmout poměrně velké množství návštěvníků. Jejich interiér napomáhá kultuře prodeje. Vhodně stanovený čas začátku trhu snad později přiláká chovatele ze Slovenska, Rakouska, možná i Polska, Německa a Maďarska. Zcela jistě by při hojnějším počtu návštěvníků trhy přilákaly i další prodejce krmiv, chovatelských potřeb a dalšího zboží. Podpořme tady Fauna Farma Trhy ať již svou účastí, propagací na svých stránkách, nebo třeba jen tím, že se o nich zmíníme dalším chovatelům.

Další prodejce krmiv. Foto: Petr Chumchal

Už jsem svou následující myšlenku zmínil někde na těchto stránkách. Beru chovatelské akce jako svátek. Jako den, kdy si jedu odpočinout po pracovním týdnu, prohodit pár slov s kolegy chovateli, jako den, kdy se mohu podívat jaké jsou nové trendy v chovatelství, co je nového v nabídce krmiv a doplňků. A dnes, při pohledu na nespěchající chovatele, při pohledu na velké prostory, které jsou navíc opravdu důstojné a reprezentativní, dnes jsem tento pocit svátku měl.

Foto: Petr Chumchal

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 08. 06. 2015 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web