Partneři:

EXOTIKA 2015

Exotika v Lysé nad Labem (více snímků zde) patří mezi největší a naštěstí i tradiční výstavy exotického ptactva pořadané na území České republiky. I když v případě Exotiky se nedá mluvit jen o klasické výstavě exotického ptactva.

Mandelík fialovoprsý. Foto: Petr Chumchal

Své místo zde mají také akvaristé, teraristé a vystavovány jsou i další druhy z řad živočišné říše. Tak tomu bylo i letos. Jen je velká škoda, že právě u jejich klecí chyběly popisky.

Foto: Petr Chumchal

Lva asi pozná skoro každý. Pravděpodobně i další druhy. Ale byly zde i druhy, které tak známy nejsou. Alespoň ne každému. A u těch pojmenování citelně chybělo.

Foto: Petr Chumchal

Sám jsem slyšel několik rodičů, kteří na dotaz svých dítek museli reagovat pouze suchým konstatováním, že jde například o hada, opičku atd. Nepředpokládám, že by si malé dítě plný název živočicha zapamatovalo, ale u rodičů je to zcela něco jiného. Minimálně část z nich by si plný název pro příště zapamatovala. Naštěstí u ptactva byla situace zcela jiná. Popisky na klecích a voliérách nechyběly.

Amadina Gouldové. Foto: Lukáš Procházka

Každý rok pořadatelé připraví pro návštěvníky krásné zážitky. A to je důvod, proč se snažíme, abychom na výstavě nechyběli. Letos mými společníky byli v podstatě již tradiční souputníci, kamarádi a kolegové ze stránek Lukáš Procházka a Petr Chumchal. Oba sebou měli fotoaparát a tak nejen pro účely tohoto článku, ale i pro účely naší Fotogalerie pořídili spoustu věřím že zajímavých snímků.

Špaček pagodový. Foto: Lukáš Procházka

My jsme na výstavu vyrazili hned první den jejího konání, tedy 28. října 2015. Státní svátek České republiky, který se zajísté řadí mezi nejvýznamější v její historii, jsme tak oslavili a cestou automobilem opravdu i připomněli, návštěvou a prohlídkou zajímavé a krásné výstavy.

Timálie čínská. Foto: Lukáš Procházka

Obecně jsme se shodli, že si pořadatelé vždy umí připravit něco, čím návštěvníky překvapí. Letos to určitě byli zoborožci, žluvy čínské, mandelíci, amazoňané, kardinálové, amady, amadiny, panenky, leskoptve, majny a spousty dalšího exotického ptactva.

Leskoptev tříbarvá. Foto: Lukáš Procházka

Litujeme jen umístění vodního a hrabavého ptactva. Toto ptactvo bylo společně s akvaristy a teraristy v jedné hale. Hala byla poměrně tmavá a protože při fotografování mí kolegové nevyužívají blesku, nedaly se z této části výstavy pořídit hodnotnější snímky.

Snovač černobřichý. Foto: Lukáš Procházka

Pro mne osobně bylo velmi zajímavé vidět žluvy čínské, mandelíka fialovoprsého a čížka černotemenného. První dva jmenované druhy jsem velmi pravděpodobně na vlastní oči viděl vůbec poprvé.

Žluva čínská. Foto: Petr Chumchal

Je možné, že už byli někdy dřív na některé z výstav, které jsem v minulosti navštívil vystaveni a že jsem je přehlédl. Je to velmi pravděpodobné. Dřív jsem se převážně zaměřoval pouze na astrildovité ptactvo a ostatní druhy exotického ptactva jsem více či méně míjel bez zájmu. Je tedy možné, že jsem právě žluvu a mandelíka už měl možnost někde spatřit, ale pro svůj vlastní nezájem jsem je přehlédl.

Zoborožec přílbový. Foto: Petr Chumchal

Vlastně si psaní těchto řádků uvědomuji, že jsem v dřívějších dobách takto přehlížel i papoušky. Až když jsem zhruba před deseti léty poznal kamaráda Lukáše Procházku, začal jsem se o papoušky více zajímat.

Lori mnohobarvý zelenopáskový. Foto: Petr Chumchal

Ne že bych dnes znalostmi předčil kolegy chovatele, kteří se na papoušky specializují, ale díky Lukášovi, s kterým jsem si často u něj na zahradě s výhledem na voliéru o papoušcích povídal, jsem dnes schopen běžnější druhy rozeznat.

Amazoňan modročelý. Foto: Petr Chumchal

Petr mne zase přivedl k druhům různých snovačů, šafránek, nebo i exotických čížků. Snad se nemýlím, ale Petrovi se velmi často líbí méně barevné druhy malých exotů. Ostatně dodnes je u něj favoritem astrild bělolící. Já měl tendenci právě takové druhy přehlížet a většinou jsem je s výjimkou astrilda bělolícího a některých druhů panenek ani v chovu neměl.

Šafránka luční. Foto: Petr Chumchal

Petr mi pomohl uvědomit si, a za to jsem mu vděčný, že ne jen pestrobarevné peří je krásné. Dnes dovedu díky Petrovi ocenit uhlazenost peří panenek, vznešenost čížků, ale také a především to, že i krása může být nenápadná.

Čížek černotemenný. Foto: Petr Chumchal

Oba kamarádi mi tak připomněli, jak může být chov exotického ptactva pestrý. Každoročně mi to připomíná také výstava v Lysé nad Labem. Svou pestrou škálou vystavovaných druhů ptactva musí uspokojit snad skoro každého návštěvníka.

Turako červenokorunkatý. Foto: Petr Chumchal

Ovšem ne jen druhovou pestrostí, ale i jakousi domáckou atmosférou, dostatkem stánků s občerstvením, rozložením a úpravou voliér, celkovou dekorací, přijatelným vstupným, tím vším mohou pořadatelé návštěvníkům nabídnout krásně a příjemně strávený čas. A netýká se to jen nás dospělých, ale i dětí.

Jízda na velbloudovi. Foto: Petr Chumchal

Výstava ještě v této chvíli, když píšu tyto řádky (29. 10. 2015 cca 19,30 hodin) stále probíhá. Návštěvníci ji mohou navštívit ještě v pátek 30. října, v sobotu 31. října a v neděli 1. listopadu 2015 (viz. Zpravodaj). A stojí za to ji navštívit. Ani tisíc a více řádků, které bych zde napsal, nemohou vystihnout vše, co je na výstavě k vidění, zachytit atmosféru. Proto si dovolím všem doporučit, aby na výstavu ještě vyrazili. Pro pořadatele bude hojná účast tím největším oceněním jejich usilovné práce. Patří jim náš dík.

Amadina běloprsá (panenka běloprsá). Foto: Petr Chumchal

Na závěr ne až tak popisných řádků o Exotice 2015 si dovolím doufat, že příští rok budeme zdrávi, budeme disponovat dostatkem volného času a na Exotiku 2016 společně zase vyrazíme.

foto: Lukáš Procházka a Petr Chumachal
 

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 30. 10. 2015 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web