Partneři:

Konipas bílý (Motacilla alba)

Popis

Konipas bílý je pták délky 16,5 – 19 cm. Je o něco málo větší než vrabec domácí. Jeho postava je však znatelně štíhlejší.

Konipas bílý. Foto: Emil Škoda

V době páření má samec černé hrdlo, v době mimohnízdní je hrdlo bílé. Samice má na hlavě černou kresbu s šedým peřím. Záď je šedivé barvy, břicho je bílá. Mladí ptáci jsou svrchu těla nahnědle šedí. Také mají tmavě hnědý hrdelní pásek.

Konipas bílý. Foto: Emil Škoda

Rád se zdržuje na zemi, kde se neustále projevuje svým typickým potřásáním ocásku nahoru dolů.

Rozšíření

Jedná se o druh s tzv. palearktickým typem rozšíření. V Evropě se tento areál rozprostírá od Pyrenejského poloostrova. Dále od severní Skandinávie po Sicílii, Řecko a Krétu.

Konipas bílý. Foto: Emil Škoda

Na asijském kontinetu se vyskytuje na Sibiři a to až po Čukotku a Japonsko. Dále se vyskytuje v Iránu, Himaláji, nebo také v jihovýchodní Číně, na Islandu a severní Africe.

Konipas bílý je částečně tažný pták, který většinou přezimuje v jižní Evropě. Někteří jedinci přezimují i u nás (zpravidla u nezamrzajících vod).

Hnízdění

V České republice hnízdní na celém území. Především v nižšich polohách, ale i vysoko v horách. Prostor k hnízdění výbírá samec, který se na hnízdišti zpravidla objeví o 1 – 2 týdny dříve než samice.

Hnízdo si staví v polodutinách, nebo také v přírodních, ale i umělých výklencích. Pro stavbu hnízda využívají listy, různé větvičky, kořínky, mech. Výstelku hnízda konipasové tvoří z jemných rostlinných vláken, nebo srsti či peří.

Konipas bílý. Foto: Emil Škoda

Konipas bílý hnízdí zpravidla 2x ročně. Vzácněji se mohou vyskytnout tři snůšky za rok. Snůška mívá 4 – 6 vajec, některé jiné zdroje uvádějí 3 – 7. Vajíčka jsou snášena v denních intervalech. Na vejcích sedí oba rodiče. Mladí se líhnou za 12 -13 dnů. Ptáčata krmí oba rodiče. Po cca 13 dnech mladí ptáci opouštějí hnízdo, ale dalších 4 – 7 dnů jsou ještě krmena rodiči. Většina párů hnízdí jednotlivě a tvoří monogamní páry. Hnízdění samce s více samičkami se objevuje jen sporadicky.

Konipas bílý. Foto: Emil Škoda

Potrava

Hlavní složkou potravy je hmyz. Z něj nejčastěji síťokřídlý a doukřídlý hmyz, vážky, chrostíci, nebo také rovnokřídlý hmyz. Wikipedia uvádí, že se příležitostně živí i bezobratlými jako jsou například pavouci, chvostoskoci, blešivci či měkkýši aj.. V zimním období zkrmuje také semena a bobule. Potravu je schopen přijímat za letu, ale i při pohybu na zemi.

Foto: Emil Škoda

Zdroje: wikipedia.org, nasiptaci.info
 

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 15. 08. 2016 00:05

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web