Partneři:

Agapornis etiopský (Agapornis taranta)

Popis:

Agapornis etiopský, mezi chovateli známý, jako „tarantíci", dříve vedený pod názvem papoušík habešský, je 17cm velký a je největší z rodu agapornis. U tohoto druhu je pohlavní dimorfismus. Samec má červené čelo i okruží kolem oka. Celkově jsou vybarveni zeleně. Velké letky jsou černé a okraje křídel od ohbí modročerná. Ocas má na konci černý pásek. Zobák mají tito agapornisové červený. U agapornisů etiopských jsou 2 poddruhy. Agapornis taranta taranta a Agapornis tarana nanus, který se od nominální formy liší o trochu kratšími křídly a menším zobákem.

Agapornis etiopský (vlevo samice, vpravo samec). Foto: Emil Škoda

Rozšíření:

Agapornisové etiopští se ve volné přírodě vyskytují v severní a východní Etiopii. Zde žijí v nadmořské výšce od 1300 do 3000 metrů. Své vědecké druhové jméno dostal tento agapornis podle horského masivu Taranta v Etiopii, kde se hojně vyskytuje.

Agapornis etiopský (pár). Foto: Emil Škoda

Chov v zajetí:

První odchov se podařil ve Vídni roku 1909 chovateli Rambauskovi. „Tarantíky“ chováme samostatně v klecích po párech pro jejich agresivitu. Předkládáme jim hnízdní budky velikosti 25cmx17cmx17cm s vletovým otvorem o průměru 5cm. Samice staví hnízdo z kůry stromů, větviček, listí a trávy. Snůška obsahuje 3 - 6 bílých vajíček, ze kterých se po 24-25 dnech líhnou mladí agapornisové. Mladí opouští budku po 6 - 8 týdnech. Kroužkujeme je kroužky vel. 4,5. Mladí samci jsou podobni samicím a začínají přepeřovat od věku 3,5 měsíce.

Agapornis etiopský (vlevo samice, vpravo samec). Foto: Emil Škoda.

Ke krmení se mi osvědčily směsi namíchané výrobci přímo pro agapornise, které mají malé % podílu slunečnice. Dále jim podáváme ovoce, zeleninu, klasy nezralého obilí, klasy travin a menší podíl živočišné bílkoviny (moučné červy).

Foto: Emil Škoda

Zdroje: Dikr Van den Abeele- Agapornisové

Zdeněk Veger, Jaroslav Šálek Kapesní atlas cizokrajných ptáků.

autor: Emil Škoda
vloženo: 21. 08. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web