Partneři:

Toko rudozobý (Tockus erythorhynchus)

Popis:

Toko rudozobý je 42 cm velký s rozpětím křídel 57 cm. Základní barva tohoto malého zoborožce je bílá s černohnědým pruhem na hlavě. Křídla jsou zbarvena do černohněda s bílými znaky. Hnědá barva pokračuje i přes horní stranu ocasu. Spodní peří je zbarvené bíle. Pohlavní diforfismus je u tohoto druhu znatelný. Samec je celkově mohutnější a na spodní části zobáku má od kořene do půlky černou skvrnu. Literatura uvádí 4 poddruhy.

Toko rudozobý. Foto: Emil Škoda

Rozšíření:

Tento druh zoborožce se vyskytuje v savanách a lesnatých oblastech subsaharské Afriky. Patří zde k nejběžněji žijícím zoborožcům.

Toko rudozobý. Foto: Emil Škoda

Chov v zajetí:

Nejmenší rozměry voliér pro tyto zoborožce chovatelé doporučují 2,5m x 2m x 2m (D x Š x V). Osobně je chovám ve voliéře o rozměrech 5m x 2m x 2,4m s venkovním výletem 1m x 0,8m x 1,4m a využívají celý prostor, který mají i dispozici. Potravu vyhledávají převážně na zemi, ale prohledávají celý prostor voliéry, zda nenajdou hmyz. Umí obratně chytit hozeného červa za letu. Po čase zkrotnou a berou si od chovatele potravu z ruky. Do voliéry se dávají bidla s pahýly, o které si tokové čistí zobáky. Na hnízdění předkládáme dutý kmen, nebo prkenou budku o rozměrech 35cm x 35cm x 60 s vletovým otvorem cca 15cm nad dnem budky.

Přizděný otvor budky toků rudozobých. Foto: Emil Škoda

Vletový otvor má mít rozměr 12cm x 7cm. V době hnízdění nosí samec i samice do budky jíl a samice se v budce zazdí. Nechá jen malý otvor, aby jí mohl samec krmit. Ve voliéře necháme silně vlhčený jíl, který tokové používají na zazdívání vletového otvoru. Snůška obsahuje 3-6 bílých vajec. Mladí se líhnou po 23-25 dnech a v budce se zdržují 30-50 dní.

Toko rudozobý. Foto: Emil Škoda

Toka krmíme granulemi pro hmyzožravé ptactvo, drobnými granulemi pro štěňata, ovocem, zeleninou a různým hmyzem (sarančaty, cvrčky, šváby, moučnými červy a červy potemníka brazilského) občas jim stravu zpestříme myšími holaty.

Foto: Emil Škoda

Zdroj: Adam Bura- článek Fauna- Měkkožraví chovanci našich voliér : Zoborožci 2

autor: Emil Škoda
vloženo: 28. 08. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web