Partneři:

Lori fialovolící (Trichoglossus goldiei)

Popis:

Velikost tohoto drobného loriho je 19cm. Celková barva je zelená, na prsou, břiše a spodní části ocasu je zelená barva světle zeleně až žlutě žíhaná. Čelo a temeno hlavy je červené, líce a příuší fialové, od oka modrý proužek. Zobák má černý.

Lori fialovolící. Foto: Emil Škoda

Rozšíření:

Pohoří Nové Guineje od Weylandu, Západní Irian, jihovýchodní Papua. Zde lori fialovolící žije v lesích v nadmořských výškách 1500 - 2300 m., kde se živí nektarem, pylem, plody a hmyzem.

Lori fialovolící. Foto: Emil Škoda

Chov v zajetí:

Lorie fialovolící chováme v menších voliérkách, kde jim na dno klece dáváme vrstvu hoblin, nebo kočkolit, kvůli tekutému trusu. Osobně jsem vyzkoušel chov ve společné voliéře 5m x 2m x 2,4m, dále v menší voliérce 2m x 1m x 1,2m, zde odchovu nebylo docíleno.

Lori fialovolící. Foto: Emil Škoda

Na přezimování jsem je přemístil do menší klece 80cm x 50cm x 50cm. Budku používanou pro andulky jsem pověsil zvenčí. Po přestěhování loriové přišli do toku a po třech týdnech měli snůšku dvou vajec a podařil se přirozený odchov.

Líhnutí lorie. Foto: Emil Škoda

Snůška u loriů fialovolících je 2 vejce a mladí loriové se klubou po 23 dnech. Z budky vylétají ve stáří 57-62 dnů a další 1-2 týdny je nechávám u rodičů. Mladé od starých odděluji, když staří loriové začínají napadat mladé a začínají s další snůškou.

Jednodenní lori fialovolící. Foto: Emil Škoda

Ke krmení používám Orlux Lori, umělou vaječnou míchanici, ovoce a občas dostanou medovou vodu.

Foto: Emil Škoda
Zdroj: Milan Vašíček - Kakaduové a loriové

autor: Emil Škoda
vloženo: 10. 09. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web