Partneři:

Papoušek vějířový - (Deroptyus accipitrinus)

Papoušek vějířový. Foto: Emil Škoda

Popis:

Papoušek vějířový, známý i jako amazoňan vějířový je 35 cm velký. Zbarvení papouška vějířového nejlépe vystihne fotografie. Čelo a temeno hlavy světle hnědé, uzdičku tmavě hnědou, péra v záhlaví a po stranách hnědá, světleji pruhovaná.

Papoušek vějířový. Foto: Emil Škoda

Delší péra týlu a zadní část krku tmavě červená, široce lemovaná modře. Spodní partie má zelené, prsa a břicho tmavě červené, široce lemované modře. Holenní peří, boky a spodní krovky ruční a letky hnědavé až černé.

Papoušek vějířový. Foto: Emil Škoda

Loketní letky zelené na špici hnědavě černé se slabým modrým nádechem. Ocasní péra má zelená s modrým nádechem na špici a vnějších praporech modrá, krajní ocasní péra u kořene na vnitřní straně hnědočervená.

Rozšíření:

Ve volné přírodě se tito papoušci vyskytují jižně od Amazonky, severovýchodní Brazílie, od východního Pará a západního Maranhao po řeku Tapajós. V Suriamu a v Guayaně hnízdí od ledna do dubna. Hnízdí v dutinách ve výšce 10-20 metrů. „Vějířáci“ vyhledávají níže položené lesy.

Papoušek vějířový. Foto: Emil Škoda

Chov v zajetí:

Do zajetí byl poprvé dovezen roku 1856. U nás byl poprvé vystavován v roce 1953 na výstavě v Praze. Papouškům vějířovým se nejlépe daří v kombinovaných voliérách s vytápěným záletem.

Papoušek vějířový. Foto: Emil Škoda

Na hnízdění se osvědčily budky o rozměrech 30x30 cm s výškou 60-90 cm a vletovým otvorem 9cm. Doba inkubace vajec je 28 dní a mladí opouštějí hnízdo ve věku 60-68 dnů. Ke krmení jim chovatelé dávají kvalitní směs zrnin a velký podíl ovoce a zeleniny.

Foto: Emil Škoda
Zdroj: Milan Vašíček- Papoušci Nového Světa.

autor: Emil Škoda
vloženo: 18. 09. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web