Partneři:

Konipas horský (Motacilla cinerea)

Popis

Konipas horský je velký zhruba 17 -20 cm. Záda jsou popělavě šedé. Spodní strana je žlutá, u mladých jedinců je barva spíš nahnědle žlutá, záda jsou hnědošedá. V období rozmnožování mají samci hrdlo černé, mimo toto období je hrdlo bílé, stejně jako samice.

Konipas horský. Foto: Emil Škoda

Rozšíření

Konipas horský se vyskytuje v severozápadní Africe, dále v západní, jižní i východní Evropě, jihovýchodní Asii až po Irán. Vyskytuje se také v dalších oblastech, které nejsou s prvně vyjmenovanými nijak propojeny. Druhou oblastí výskytu konipase horského je západní Ural, Afgánistán, Kamčatka a Japonsko.

Konipas horský. Foto: Emil Škoda

Konipas horský je částečně tažný pták. V České republice někdy přezimuje u nezamrzajících tekoucích vod. Většina populace přezimuje v jižní Evropě. Ze zimovišť k nám přilétá v měsíci březnu a vrací se zpravidla v měsíci září.

Hnízdění

Konipas horský hnízdí u rychle tekoucích řek, na horních a středních úsecích potoků, při výtocích rybníků a podobně. Hnízdí až 2 x ročně v období od dubna do července.

Hnízdo ve tvaru kupky je tvořeno ze stébel, listů, kořínků, nebo i listů. Hnízdo bývá často zbudováno v dutinách stromů. Bývá vystláno srstí a jiným drobným jemným materiálem.

Konipas horský. Foto: Emil Škoda

Snůška čítá 4-6 vajíček, na kterých se střídají oba rodiče. Mladé se líhnou za 12 -14 dnů. Dalších 12 -13 dnů jsou mláďata krmena oběma rodiči. Stává obětí kukačky. Často se stará o její mladé.

Potrava

Konipas horský se živí hlavně hmyzem a pavouky. Je také schopen za letu chytat hmyz pohybující se po hladině vod.

Foto: Emil Škoda
Zdroje: wikipedia.org, nasiptaci.info

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 28. 10. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web