Partneři:

Z Exotiky 2016 v Lysé nad Labem

Exotika 2016 v Lysé nad Labem je již minulostí. A protože patří k menší zvyklosti našich stránek tyto akce alespoň stručně shrnout, pokusím se nyní dojmy své a také mých kamarádů stručně zachytit do následujících řádků. A to i s pomocí přiložených fotografií (více fotografií zde).

Výstavní prostory. Foto: Petr Chumchal

Exotiku 2016 jsme navštíivili dne 28. října 2016. Tedy v den, který je pro občany České republiky velmi významný. Jeho slavnostní atmosféru ještě stvrzuje skutečnost, že velká část pracujících má v tento den volno a nemusí do zaměstnání. A slavnostní atmosféru pro chovatele či přiznivce exotického ptactva ještě navíc umocňuje právě výstava Exotika v Lysé nad Labem.

Výstavní prostory. Foto: Petr Chumchal

Mými společníky na výstavě již skoro tradičně byli mí skvělí kamarádi a přátelé pan Rostislav Stehlík a Petr Chumchal. A už úvodem musím předeslat, že jsme si výstavu velmi užili.

Voliéry. Foto: Petr Chumchal

Veškeré expozice byly z našeho pohledu velmi pěkně upraveny. Když jsme tuto oblast sami pro sebe hodnotili, shodli jsme se, že si pořadatelé opravdu dávají velmi záležet na tom, aby výsledek jejich práce byl vidět a mohl být po zásluze pochválen.

Výstavní prostory. Foto: Petr Chumchal

Oproti předešlým ročníkům Exotiky lze velmi vysoko a kladně hodnotit skutečnost, že všechny klece, voliéry, skleněné vitríny, byly řádně označeny popisky. Všude jsem viděl cedulky s jasným pojmenováním o jakého exota jde. Označeny byly i ostatní druhy vystavovaných druhů živočichů. Všechny opičky, želvy, kajmani, motýli, ještěrky, prostě u každého druhu jsme cedulku s popiskem nalezli. Nebylo tak nezbytné kupovat si katalog.

Voliéry. Foto: Petr Chumchal

Předešlé řádky mi připomněly jednu skutečnost. Exotika v Lysé nad Labem již zdaleka není jen výstavou exotického ptactva. Jiné druhy živočichů byly v předešlých létech zastoupeny v menším počtu než ptactvo. Ne jinak tomu bylo i letos. Ale právě letos bych tipoval, že jich bylo vystaveno nejvíc ze všech ročníků výstavy. Exotika tím získává daleko větší přesah zastoupených chovatelských oblastí, než tomu bylo v minulosti. Je možné, že právě tento fakt někomu vadí a nelíbí se mu to. Já za sebe a své kamarády mohu říci, že jsme tak pestrou druhovou skladbu jen přivítali. Člověk rád nakoukne do jiných oblastí chovatelských činností, rád se přiučí něčemu novému. Navíc když vidím, jakou radost z opiček, pásovce, surikat a dalších měli dětští návštěvníci, nelze než si přát, aby jim takovou podívanou pořadatelé dopřáli i v dalších letech. Bylo se skutečně na co dívat.

Hala AZ

Hala byla rozdělena následovně. Afrika, Austrálie a Asie.

Z afrických druhů mohl návštěvník zhlédnout například Leskoptev tříbarvou, Amadinu perlolící, Astrilda oranžovolícího, Astrilda šedého, Běhulíka pestrého, Snovače tahu, Zvonohlíka mozambického, Zvonohlíka šedého, Snovače rudohlavého, Zlatoprsku malou, Strnada zlatoprsého a další druhy.

Strnad zlatoprsý. Foto: Petr Chumchal
Astrild oranžovolící. Foto: Petr Chumchal

Z australských druhů byli k vidění například Charmozin červenoboký, Amadina Gouldové, Amada červenohlavá, Amada tříbarvá, Astrild rudobrvý, Amadina diamantová, Astrild bělolící, Panenka běloprsá, Panenka hnědoprsá, Pásovník dlouhoocasý i krátkoocasý, Pásovník škraboškový, Zebřička timorská, Amada zelenomodrá a další druhy.

Amadina Gouldové. Foto: Petr Chumchal

Z druhů vyskytujících se v Asii byly zastoupeny například Amada červenouchá, Špaček pagodový, Rýžovník šedý, Panenka černohlavá, Panenka muškátová, Panenka molucká a další.

Panenka molucká. Foto: Petr Chumchal

Z namátkou vyjmenovaných druhů je patrno, že se chovatel drobného exotického ptactva nemohl na výstavě nudit.

Hala B

Vyjmenovat všechny druhy ptactva v této hale by asi bylo nad mé síly. Pokusím se zachytit alespoň některé druhy společně s živočichy, kteří peří postrádají.

Z vystavených druhů mohl návštěvník zhlédnout například Plameňáka růžového, Špačka čínského, Hrdličku čínskou, Bažanta ušatého, Bažanta stříbrného, Bažanta sedlatého, Křepelku čínskou, korunkatou, japonskou, Páva korunkatého, Hýla dlouhoocasého,

Hýl dlouhoocasý. Foto: Petr Chumchal

Krasku červenozobou, Majnu Rotschildovu, Krajtu tmavou, Varana drsnokrkého a nepřeberné množství dalších druhů ptactva a jiných živočichů.

Hala C

V této hale byla druhová skladba živočichů asi nejpestřejší. Nejdříve se pokusím zachytit ptactvo a posléze alespoň některé druhy ostatních živočichů.

Jižní Amerika

Ara ararauna, Ara kaninda, Ara vojenský, Amazoňan modročelý, Amazoňan žlutohlavý surinamský, Aratinga kaktusový, zlatohlavý, zlatočelý, Pyrura zelenolící, žlutoprsý, červenobřichý, Aymara pruhovaný, Amazónek černotemenný a běločelý, Papoušíček šedokřídlý a další papoušci.

Ara kaninda. Foto: Petr Chumchal

Za druhy nelétavé vyjmenuji namátkou Leguána zeleného, Teju pruhovaného, Baziliška zeleného, Hroznýše královského, Kajmana brýlového, Želvu uhlířskou, Kajmanku supí atd. atd.

Bazilišek zelený. Foto: Petr Chumchal

Austrálie

Ledňák obrovský, Kakadu bílý, Kakadu žlutočečelatý guinejský a velký, Husa kuří, Neoféma tyrkysová, Bourkova, modrohlavá, Andulka vlnkovaná, Latam vlaštovčí, Papoušek zpěvavý, Papoušek amboinský,  Kystráček modrolící, různé druhy Rozel, Holub chocholatý, Volavka australská a další.

Papoušek amboinský. Foto: Petr Chumchal

Z ostatních živočichů, jejichž původ je v Austrálii jsme viděli například Agamu vousatou a Vakoveverku létavou.

Afrika

Papoušek senegalský, Papoušek konžský, Papoušek žlutotemenný, Leskoptev purpurová, Lesktoptev tříbarvá, Snovač zahradní, Snovač černý, Snovač ohnivý, Agapornis růžohrdlý, hnědohlavý, Fischerův, Turako Livingstonův, Zoborožec křiklavý a další.

Turako Livingstonův. Foto: Petr Chumchal

Z ostatních živočichů – Surikata, Želva ostruhatá, Lemur límcový, Zmije gabunská, Lemur kata a další.

Surikata. Foto: Petr Chumchal

Své zastoupení na výstavě má také sportovní chovatelství. Bodované ptactvo, které bylo vystavováno bylo také poměrně hojně zastoupeno. V soutěžní části Exotiky se tak představily Korely, Kanáři a kříženci s kanárem, papoušci a drobní exoti. Proběhlo také 1. Polabské derby agapornisů. Zveřejnit zde všechny výsledky bych asi stěží zvládl. Jsem však přesvědčen o tom, že jednotlivé kluby a chovatelské organizace tak učiní na svých oficiálních webech.

Letošní Exotika byla prostě pestrá. Byla zároveň i krásná. S mými kamarády jsme se shodli, že pro nás to byl jeden z nejlepších ročníků, který jsme navštívili. Já jsem měl své osobní zážitky vylepšeny o setkání s mým kolegou z těchto stránek a především kamarádem Emilem Škodou a Petrem Vopálkou, který je členem Českého klubu chovatelů agapornisů. Konečně jsem si mohl po delší době se svými kamarády popovídat z očí do očí a ne jen přes mobilní telefon.

Kosman Geoffroyův. Foto: Petr Chumchal

Snad chybí z mé strany alespoň elementární kritika. Já však marně přemýšlím nad tím, jestli by bylo co kritizovat. Snad jen staré stesky nad chováním některých návštěvníků, kteří nerespektují pokyny pořadatelů a neustále se chovají tak, jak by na výstavě neměli.

A tak mne napadá snad jediná záležitost, která nás trochu zklamala. Postrádali jsme náš oblíbený stánek se pštrosími specialitami. Odjížděli jsme, aniž bychom ochutnali jejich výtečné pštrosí klobásy a gulášek. Ale to opět není kritika pořadatelů.

Zvonohlík Reichenovův. Foto: Petr Chumchal

Těm naopak patří obrovské poděkování za všechnu odvedenou práci. Připravili krásnou výstavu, z které jsme si mohli odvézt moc krásné zážitky. A stejně jako v předešlých létech v závěru svého článku mohu konstatovat, že se už teď těšíme na výstavu Exotika 2017.

Foto: Petr Chumchal
 

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 02. 11. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web