Partneři:

Křepelka čínská - (Coturnix chinensis)

Popis:

Délka této nejmenší křepelky je 12 cm, křídlo 7 cm a ocas 2,5 cm. Vrchní část těla je hnědavá s příčnými proužky na perech. Ocas a spodní část těla jsou kaštanově hnědé, boky modrošedé, zobák černý. Brada a hrdlo jsou bílé s černě lemované s proužkem uprostřed. Slepičky jsou zbarveny nenápadně. Jsou hnědé s tmavým lemováním.

Křepelka čínská. Foto: Emil Škoda

Rozšíření:

Rozšíření v přírodě této křepelky je od Přední Indie a Cejlonu po jihovýchodní Čínu a Thaj-wan, na jih přes Indonesii až po Austrálii. Obývají bažinaté louky, sklizená rýžová pole a travnaté stepi.

Křepelka čínská. Foto: Emil Škoda

Chov v zajetí:

Křepelky čínské chováme ve voliérách, ale odchov se podaří i ve větší kleci. Křepelky se zdržují na zemi, jen při leknutí vyrážejí prudce nahoru.

Křepelka čínská. Foto: Emil Škoda

Slepička si upraví hnízdní jamku z travin a sena a na snůšce sedí sama 16 dnů. Po vyklubání jsou kuřata této malé křepelky velká, jako čmelák a po vyklubání je vodí oba rodiče. Jsou vedeny debaty, zda jsou křepelky odchované v líhních schopné vysedět a odvodit své potomstvo.

Snůška Křepelky čínské. Foto: Emil Škoda

Osobně jsem měl v chovu jak křepelky odchované pod rodiči, tak i z líhně. Jediný rozdíl jsem pozoroval v tom, že slepičky odchované v líhni snášejí vejce po celé voliéře, ale většinou ve stáří jednoho roku začnou stavět hnízdo a sami vysedí a odchovají své potomstvo. Krmíme je prosem, lesknicí, mákem, vaječnou míchanicí, moučnými červy, nasekané zelené krmení. Důležitou doplňkou složkou potravy je sepiová kost. Křepelkám dopřejeme popelení v jemném písku.

Foto: Emil Škoda
Zdroj: Zdeněk Veger, Jaroslav Šálek - Kapesní atlas cizokrajných ptáků.

autor: Emil Škoda
vloženo: 05. 11. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web