Partneři:

Hýl mexický (Carpodacus mexicanus)

Úvod:

Tento druh hýla pochází z Mexika a západního pobřeží USA. Díky umělému vysazení lidmi ho najdeme i na dalších místech – například na východě USA. Jedná se ptáka velikosti 12, 5 až 15 centimetrů.

Samec a dvě samice. Foto: Martin Řondík

Pohlavní dimorfismus:

V přírodě jsou samci tohoto druhu hýla už na první pohled velmi odlišně zbarvení oproti samicím. Je pro ně velmi charakteristická červená barva na hlavě a prsou. Samice jsou mnohem méně výrazné a jsou zbarveny hnědě.

Pár Hýla mexického. Foto: Martin Řondík

Samci navíc v období toku krásně a nahlas zpívají.

Potrava a krmení:

Tyto hýly krmíme směsi zrnin určenou drobným zrnožravým ptákům. Velmi rádi konzumují směsi určené pro kanáry, ale můžeme zakoupit i speciální směsi přímo pro hýly. Velmi rádi mají i zelené krmení, například nasekané listy smetánky lékařské, nebo jitrocele. Pro správné trávení potřebují dostatek gritu a období hnízdění zdroj vápníku - například sépiovou kost.

Samec - Hýl mexický. Foto: Martin Řondík

V zajetí je problém udržet krásnou červenou barvu u samců, jelikož bez přidávání krmných doplňků tato barva časem ztrácí na sytosti, a samci jsou pak zbarveni v podstatě stejně jako samice. Pokud ale přidáváme průmyslově vyráběnou směs s obsahem červeného barviva (například karotenu), pak se samci vybarvují opět krásně červeně. Tomuto „dobarvování“ můžeme pomoci i podáváním přírodních krmiv, která červené barvivo také obsahují. Patří mezi ně například strouhaná mrkev, jeřabiny nebo plody černého bezu.

Chov a odchov:

Hýly mexické můžeme chovat po párech v kleci, ale mnohem vhodnější jsou pro ně vnitřní nebo venkovní voliéry. Ve voliéře lze držet i více párů pohromadě, ale samozřejmě je nutné sledovat, jestli není nějaký jedinec více pronásledovaný od ostatních. Ve společnosti těchto hýlů je možné chovat skoro všechny exotické zrnožravé ptáky. Já sám je mám ve voliéře ve společnosti astrildů jako jsou chůvičky, stříbrozobky, pásovníci, rýžovníci, amadiny, ale i mnohem větších holubů chocholatých a nezaznamenal jsem žádný problém v soužití s těmito druhy. Jedná se o nekonfliktní druh.

Mutační hýl a stříbrozobka. Foto: Martin Řondík

Není vhodné je chovat ve společnosti kanárů, jelikož se s nimi mohou křížit.

Chov ve společnosti papoušků se nedoporučuje, maximálně s velmi mírnými druhy, jako jsou například neofémy.

Hnízdo si staví samice z různých materiálů, například suché trávy nebo kokosových vláken. Je vhodné do klece nebo voliéry umístit více hnízdních podložek, nebo hnízdních košíčků (například pro kanáry). Při nedostatku těchto podložek se může stát, že samice postaví hnízdo na místě, kde nebude pevně ukotveno a během sedění na vejcích nebo krmení mláďat může spadnout a dojde ke zničení snůšky.

Hýl mexický. Foto: Martin Řondík

Samice snáší do hnízda čtyři až pět vajíček, na které poté zahřívá 13 až 14 dní. Mladí ptáci opouštějí hnízdo po dvou týdnech a rodiče je ještě nějakou dobu přikrmují.

Hnízdo hýla mexického. Foto: Martin Řondík

Výhodou těchto mexických hýlů je i fakt, že jsou velmi odolní a jako jedny z mála druhů mohou zůstat během zimy ve venkovní voliéře. Samozřejmě musí mít k dispozici ochranu před deštěm a větrem. Samci na jaře velmi výrazně zpívají, ale nejedná se o nijak rušivý projev.

Mutační samec a přírodní pár. Foto: Martin Řondík

Závěr:

Ačkoliv není tento druh hýla nijak zvláště v chovech rozšířený, tak je to pták, který si naší pozornost rozhodně zaslouží. Oproti chovu našich hýlů obecných nepotřebujete k jeho chovu žádné doklady, které by chov komplikovaly. Bylo také vyšlechtěno několik barevných mutací, které jsou pestřeji zbarvené, jedná se o mutace phaeo, isabela, rubino a další.

Závěrem vám mohu chov tohoto druhu jen a jen doporučit, jelikož se jedná o velmi nenáročný a vděčný druh.


text a foto: Martin Řondík
Zdroj:  atlas Exotičtí ptáci a jejich chov - Martin a Lea Smrčkovi (edice OKO - Albatros)

vloženo: 20. 11. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web