Partneři:

Kakariki žlutočelý - (Cyanoramphus auriceps)

Popis:

Celková velikost kakariki žlutočelého je 23 cm. Základní barva celého těle je zelená na břiše se žlutým nádechem. Temeno žluté, proužek nad zobákem karmínově červený, zobák bledě šedomodrý s černou špičkou. Vnější praporky letek fialovomodré.

Kakariki žlutočelý. Foto: Emil Škoda

Rozšíření:

V přírodě se tento čilý papoušek vyskytuje na Novém Zélandu a okolních ostrovech. Zde obývá rozsáhlé lesy v horských oblastech.

Kakariki žlutočelý. Foto: Emil Škoda

Chov v zajetí:

Kakariki žlutočelý (dříve pojmenovaný papoušek novozélandský žlutočelý) byl do Evropy dovezen 1865 do londýnské ZOO a první nahlášený odchov byl v roce 1872 u chovatele Fiedlera v Jugoslávii. Dnes patří mezi běžně chované druhy. Nechají se chovat v klecích o délce kolem jednoho metru, ale z vlastní zkušenosti, když jsem je pustil do pětimetrové voliéry už bych je do klece nedal.

Kakariki žlutočelý. Foto: Emil Škoda

Ve voliéře kakarikové ožili a hned prozkoumávají celý prostor voliéry. Hnízdní budky dostávají přibližného rozměru 20 x 20 x 40 s vletovým otvorem 7 cm. Samice snáší 4 -10 vajec. Inkubační doba mladých je 19 -20 dnů. Ke krmení kakarikům předkládáme směs zrnin pro střední papoušky, ovoce, zelené krmení. Do voliéry je vhodné dát drn s trávou, ze kterého si budou brát potřebné minerály. Sépiová kosta a písek také nesmí chybět.

Foto -Emil Škoda
Zdroj: Milan Vašíček- Papoušci Oceánie.

autor: Emil Škoda
vloženo: 27. 11. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web