Partneři:

Rehek domácí (Phoenicurus ochruros)

Poznávací znaky:

Tento malý zpěvný pták měří na délku okolo 14 centimetrů a váží 17 gramů. Samec je velice snadno rozpoznatelný díky svému rezavě červenému ocasu. Tělo je zbarveno černě s popelavě šedými zády. Na křídlech má bělavou skvrnu. Samice je zbarvena méně výrazně, a její tělo je převážně šedé.

Rehek domácí. Foto: Emil Škoda

Rozšíření:

Tohoto rehka najdeme v celé Evropě, snad jen s výjimkou severních oblastí. Dále je rozšířen v pruhu od Malé Asie až do Himaláje a západní Číny. Hnízdí i v severozápadní Africe. Na zimu odlétá do zimovišť okolo Středozemního moře.

Rehek domácí. Foto: Emil Škoda

Hnízdění:

Původně tento rehek hnízdil na skalnatých stěnách, svazích a suťovištích. V dnešní době ho už však častěji uvidíme hnízdit pod střechami domů, stodol, pod okapy a ve výklencích a otvorech ve zdech. Samice vystýlá hnízdo suchými listy, chlupy, peřím a trávou. Do tohoto hnízda pak samička snese pět až šest bílých vajíček, na kterých poté sedí sama 13 až 14 dní. Obvykle hnízdí dvakrát v roce.

Rehek domácí. Foto: Emil Škoda

Potrava:

Hlavní složku potravy tvoří hmyz, který velmi často chytá přímo ve vzduchu. Velmi rád sedává na vyvýšeném místě, odkud se rozhlíží po vhodné potravě. Svou potravu si občas zpestří i některým bobulemi.

Rehek domácí. Foto: Emil Škoda

Rehek domácí bývá lidově označován jako „kominíček“ nebo „čermáček“. Velmi často ho je možné vidět, jak sedí například na plotě, a ozývá se svým charakteristickým vrzavým hlasem. Díky jeho výraznému zbarvení si ho jen velmi těžko spleteme s jiným druhem. Pokud ho chceme na svou zahradu přilákat, je možné pro něho vyrobit nebo zakoupit speciální budku – takzvaný „rehkovník“. Oproti budkám pro sýkorky se liší především v tom, že nemá kulatý vstupní otvor, ale přední stěna je asi z jedné třetiny otevřená – označuje se jako polobudka. Pokud takovou polobudku připevníme například pod střešní krov, tak máme velkou šanci, že jí obsadí buď tento Rehek domácí, nebo jeho blízký příbuzný Rehek zahradní. V obou případech nám budou velmi užiteční, jelikož nám pomohou s likvidací škodlivého hmyzu.

text - Martin Řondík
foto - Emil Škoda
Zdroj - Ptáci v zahradě a na poli  - Jiří Felix, Květoslav Hísek
Encyklopedie ptáků - Vladimír Bejček, Karel Šťastný
 

vloženo: 17. 12. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web