Partneři:

Slunatec nádherný - (Eurypyga helias)

Popis:

Slunatec nádherný je postavou podobný volavkám, jen na rozdíl od volavek má krátké nohy. Velikost slunatce je 43 - 48 cm a váha se pohybuje v rozmezí 180 - 250 gramů.

Slunatec nádherný

Základní zbarvení je světlehnědé s tmavohnědým vzorem.  Nejlépe jeho zbarvení vystihne fotografie.

Slunatec nádherný


Rozšíření:

Domovem slunatců je jižní Amerika od Guatemaly po Brazílii, kde obývá vlhké lesy v blízkosti vodních toků. Ve vyšších polohách je lze spatřit u rychleji tekoucích bystřin do nadmořské výšky 910 metrů.

Slunatec nádherný


Způsob života:

Slunatec nádherný se po zemi pohybuje pomalým pravidelným krokem. Nejčastěji jej lze spatřit na březích porostlými stromy s hustými převislými větvemi, které mu poskytují ochranný stín. Tento pták vydrží celé hodiny stát mezi rákosím poblíž břehu bez nejmenšího pohybu s krkem nataženým nazad, čímž opravdu připomíná volavku. Potravu si slunatci hledají v mělké vodě.

Slunatec nádherný

Pokud spatří kořist, tak ji harpunuje svým zobákem. Jako potrava mu slouží vodní hmyz, drobní korýši, měkkýši a drobné rybky. Hnízda si staví na nekrytých místech, obvykle na silných větvích. Hnízdní materiál na stavbu hnízda používají slunatci mechy, listí, menší větve a bahno. Samice snáší 1-3 vejce, na kterých se v sezení střídají oba rodiče. Inkubační doba je 27 dní a za další 3 týdny opouští hnízdo. 

Foto - Emil Škoda
Zdroj:. Wikipedie
             zoozlin.eu

autor: Emil Škoda
vloženo: 28. 12. 2016 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web