Partneři:

Krátce 17 - Andulky vlnkované pomohly poodhalit pravidla ptačího létání

Je to pravděpodobně již 150 miliónů let, kdy předci dnešních ptáků začali létat.

Andulka vlnkovaná.

Let je něco, co všichni milovníci ptactva velmi obdivují a mnozí z nás i v dobrém závidí. A kdo pozoroval hejno letících ptáků, možná si také položil otázku, jakými pravidly se let vlastně řídí? Jak to, že nikdy nedojde k žádné vzájemné kolizi?

Stejnou otázku si také kladli vědci. Konkrétněji vědci z Austrálie. Ti udělali více než stovku pokusů s andulkami vlnkovanými. Ani při jednom z pokusů se andulky nesrazily.

Andulka vlnkovaná.

Samotný pokus probíhal tak, že vpouštěli proti sobě tyto malé papoušky v poměrně úzkém tunelu. A stačili vypozorovat velmi zajímavé závěry. Ptáci dodržují zásadně dvě pravidla.

Uhýbají vždy doprava a pokud se blížila jiná andulka, změnily letovou výšku. Pro vědce je zatím záhada, proč jeden z ptáků klesne a druhý vyletí výše. Domnívají se však, že zde sehrává svou roli společenské postavení ptačího jedince.

Andulka vlnkovaná.

Klesání za letu je pradvěpodobně méně namáhavé. Zřejmě proto pták, který má vyšší postavení směřuje svůj let směrem dolů. Pták s nižším postavením naopak směruje svůj let směrem nahoru.

Je pravda, že některé závěry z tohoto vědeckého pokusu prozatím stojí jen na domněnkách. Dá se však předpokládat, že tyto domněnky mají zcela reálný základ. Možná nám v budoucnu upřesnějící studie přinesou celé rozluštění problému.

Foto - Emil Škoda
Zdroj - Epocha 23/2016

autor: Miroslav Lifart
vloženo: 01. 01. 2017 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web