Partneři:

Leskoptev bělobřichá (Cinnyricinclus leucogaster)

Popis

Leskoptev bělobřichá je 18 cm velký špaček. Samec je zbarven purpurově, jen hruď a břicho má bílé. Purpurová barva vynikne na přímém slunci, kde se doslova rozzáří. Samice má nenápadné žlutavé až hnědavé kropenaté zbarvení. Mláďata jsou podobna samicím. Mladí samci přepeřují do šatu dospělých v druhém až třetím roce života.

Leskoptev bělobřichá. Foto: Emil Škoda

Výskyt a hnízdění

  Tyto drobné leskoptve se vyskytují podle poddruhu v Súdánu, Somálsku, Kongu, Tanzanii, Etiopii, Keni a Ugandě. Zde žijí v zalesněných plochách. Hnízda si staví v dutinách stromů ve výšce od 2 do 6 metrů. Na stavbu hnízda samice používá listy a malé větvičky. Snůška se pohybuje v rozmezí 2-4 vajec, která jsou světle modré barvy a jsou kropenatá. Inkubační doba je 12-14 dní. Mladí ptáci opouští budku ve věku 19 dnů.

Leskoptev bělobřichá. Foto: Emil Škoda

Potrava

 V přírodě se leskoptve bělobřiché živí malým hmyzem, ovocem a bobulemi. V zajetí jim předkládáme larvy potemníků moučných, brazilských, cvrčky a larvy zavíječe voskového. Z ovoce jablka, hrušky, hroznové víno, rybíz a banány. Jako doplněk stravy lze použít speciální granule pro hmyzožravé ptactvo přiměřené velikosti.

 

foto - Emil Škoda
Zdroj - Wikiwand.com

autor: Emil Škoda
vloženo: 28. 01. 2017 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web