Partneři:

Pěnice černohlavá (Sylvia atricapilla)

Poznávací znaky:

Tento zpěvný pták měří 14 centimetrů a jeho hmotnost je asi 20 gramů. Barva jeho těla je převážně šedohnědá se světlejší spodní stranou. Velmi výrazný rozpoznávací znak je u samce černě zbarvený vršek hlavy. Samice mají tuto „čepičku“ na hlavě zbarvenou červenohnědě.

Pěnice černohlavá. Foto - Emil Škoda

Rozšíření:

Tuto pěnici můžeme nalézt v celé Evropě, v Asii až po západní Sibiř. Dále se vyskytuje při pobřeží severozápadní Afriky. Evropští jedinci přezimují v jižní Evropě a často také až v rovníkové Africe. V dubnu se pak opět vracejí našich krajin.

Pěnice černohlavá. Foto - Emil Škoda

Hnízdění:

Hnízdo si tento druh staví nízko nad zemí (do výšky dvou metrů), především v křovinách. Nedbale spletené hnízdo si vystýlá živočišnou srstí. Do hnízda snese samice 4 až 6 kropenatých vajíček, na kterých sedí oba partneři 13 až 14 dnů. Mláďata krmí oba rodiče v hnízdě 11 až 14 dnů, a poté je přikrmují ještě několik dnů po vylétnutí. V červenci hnízdí velmi často ještě jednou.

Pěnice černohlavá. Foto - Emil Škoda

Potrava:

Hlavní složku potravy tvoří hmyz, především různé lysé housenky, larvy a pavouci. Ve velké oblibě mají také lesní plody, jako jsou maliny, borůvky a na podzim i černý bez.

Pěnice černohlavá. Foto - Emil Škoda

Tato pěnice je velmi snadno rozpoznatelná, díky své výrazně zbarvené hlavě. Tato skvrna totiž vypadá jako barevná čepička a tak jí například v Německu přezdívají „mnich“.  Tento pták je ale také výborným zpěvákem. Zpívá velmi příjemným hlasem a je tak velice snadno identifikovatelná. Nejčastěji se její hlas ozývá z křoví. Je také velmi užitečná, jelikož dokáže ulovit mnoho škodlivého hmyzu - což platí dvojnásob při hnízdění.   

text - Martin Řondík
foto - Emil Škoda
 

vloženo: 05. 02. 2017 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web