Partneři:

Pyrura bělouchý (Pyrrhura leucotis)

Popis

Pyrury bělouché patří se svými 23 cm a váhou 50-53 mezi drobnější druh pyrurů. Celkové zbarvení je zelené, líce a okolí očí je kaštanové hnědé, čelo a temeno modrozelené. Na přední straně krku je světle šedý a okraje pírek jsou  lemovaná. Na břiše mají hnědavou skvrnu. Křídla jsou zbarvena zeleně, ohbí křídel je červené. Ocas je zbarven zelenohnědě. Okolí uší je bílá skvrna.  

Pyrura bělouchý
 

Výskyt a hnízdění

Tento druh pyrur se vyskytuje na pobřeží severovýchodní Venezuely – Sucre, Anzoátegui a Monagas.  Zde obývá okraje lesů a lesy subtropické a tropické zóny, kde jsou pozorovány ve skupinách čítající 20-30 jedinců. K hnízdění vyhledávají dutiny stromů.

Pyrura bělouchý
 

Snůška pyrurů bělouchých obsahuje 4-6 vyjímečně 8 vajec. Mladí se líhnou po 20-24 dnech a hnízdní dutinu opouští po 5 týdnech. Do Evropy byl dovezen v roce 1871 do Londýna.

Pyrura bělouchý
 

Potrava

V přírodě se živí semeny, plody, bobulemi a pravděpodobně hmyzem. V zajetí jim předkládáme směs zrnin, granule pro papoušky, ovoce, vaječnou míchanici jak domácí, tak i umělou.  U mne v malém množství berou i moučné červy.

foto - Emil Škoda
Zdroj – Milan Vašíček -  PAPOUŠCI NOVÉHO SVĚTA

autor: Emil Škoda
vloženo: 04. 06. 2017 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web