Partneři:

Korunáček vínorudý (Coryphospingus cucullatus)

Popis

Zbarvení samce korunáčka vínorudého, jak už název napovídá je vínově rudé s hnědým nádechem. Křídla a ocas mají hnědé. V době toku samci vztyčují širokou jasně červenou chocholku na krajích ohraničenou tmavě hnědým proužkem z každé strany. Samice jsou zbarveny hnědě s vínovým nádechem. Celková velikost je 13,5 cm.

Korunáček vínorudý

Výskyt a hnízdění

Ve volné přírodě tito korunáčci žijí v Jižní Americe v oblastech Brazílie a severní Argentině.  Zde je hlavní výskyt od Brasilie a Rio de Janerio na jih do Buenos Aires a na západ podhůří And. Několik izolovaných populací se vyskytuje v suchých údolí Ekvádoru, Peru, Bolívie, severní Brazílii, Surinamu a Francouzské Guyaně.

Korunáček vínorudý

V těchto oblastech se nachází v subtropických, tropických suchých lesích do nadmořské výšky 1500 m. Pouze v jihovýchodní části Peru je lze spatřit do výšky 2000 m.

Hnízdo Korunáčka vínorudého

Hnízda si staví skrytě z jemných trav, mechů, lišejníků, jemných kořínků a listů rostlin. Samice snáší 2-3 vejce, u kterých je inkubační doba 11 dnů. Mladí opouštějí hnízdo ne zcela opeřeni po 11 dnech.

Chovný pár Korunáčka vínorudého

Potrava

V přírodě se korunáči živí semeny a hmyzem.  V době odchovu krmí rodiče mladé korunáčky pouze hmyzem. V zajetí jim podáváme směs pro stehlíky, zelené krmení (listy pampelišek, ptačinec žabinec), vaječnou míchanici, ovoce a hmyz.

foto - Emil Škoda
Zdroj -  Wikipedia a Rudolf Vít - Článek Časopis Fauna

autor: Emil Škoda
vloženo: 09. 07. 2017 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web