Partneři:

Podkládání mladých papoušků pod adoptivní rodiče

Skoro každý chovatel se ve svém chovu setká s tím, když se pár papoušků přestane starat o snůšku, nebo o svá mláďata. Potom se musí rozhodnout, co dál. Bohužel i já jsem se ve svém chovu s tímto problémem setkal. 

Kakadu růžový ve společném hnízdě s Korelami chocholatými

V prvním případě se jednalo o snůšku tří oplozených vajec latamů vlaštovčích. Samice latama, která seděla na snůšce dostala mrtvičku a později uhynula. Její vejce jsem podložil pod neofémy modrohlavé, které měly ze snůšky čtyř vajec oplozené pouze dvě. Neoplozená vejce tohoto páru neofém jsem vyhodil a oplozená vejce jsem podložil pod druhý pár neofém, který měl také snůšku. Obě samice neofém snůšku přijaly bez problémů. Samice, která měla podložená vejce latamů, snůšku nejen vyseděla, ale po vyklubání mladých je poctivě krmila skoro až k samostatnosti. Jediný problém nastal před opuštěním budky. Samice neofémy stále lákala mladé latamy ven, ale ti ještě nebyli na vylétnutí připraveni a samice začala snášet novou snůšku. Z toho důvodu jsem mladé odebral na týden k ručnímu dokrmení. Druhému páru neofém se celkem vyklubalo 5 mladých, která zdárně vyvedly.

V druhém případě mi hnízdil pár loriů mnohobarvých zelenopáskových. Samec byl přebuzený a samici vyhnal ze snůšky dvou oplozených vajec. V té době mi seděl na snůšce i pár alexandrů vousatých, ale jejich snůška byla neoplozená.

mladí Loriové zelenopáskoví odchovaní Alexandry vousatými

 Řekl jsem si, že nic nemůžu ztratit a tak jsem vejce alexandrů vyhodil a nahradil jsem je vejci loriů mnohobarvých. Alexandři vousatí snůšku vyseděli a nastalo další rozhodování. Odebrat mladé hned a dokrmit je, nebo přizpůsobit stravu blíže stravě loriů a nechat je rozkrmit?

Mladí Loriové zelenopáskoví

Rozhodl jsem se pro druhou možnost. Alexandrům jsem v krmné dávce začal podávat minimum zrnin, a o to víc dostávali  ovoce, květů pampelišek a vaječné míchanice. Ve větším množství jsem podával i moučné červy (alexadři na ně byli naučeni a brali je s ochotou). Ovoce jsem posypával instantní směsí pro lorie (Orlux lori).

mladí Loriové zelenopáskoví odchovaní Alexandry vousatými

Mladí loriové pod alexandry prvních 14 dnů prosperovali, ale i tak jsem je v této době odebral k ručnímu krmení a dával jim plnohodnotnou stravu pro lorie.

Kakadu růžový odchovaný Korelami chocholatými

Další příklad podložení papoušků řešil kolega chovatel, kterému se vyklubali 3 mladí kakaduové růžoví. Po třech dnech se vyklubalo čtvrté mládě, které našel chovatel mrtvé.

Kakadu růžový společně v hnízdě s Korelami chocholatými

Po dalších třech dnech se vyklubalo páté mládě. Z obavy, aby nedošlo k jeho ušlapání staršími sourozenci, odebral mládě a podložil ho ke korelám chocholatým, které měli už vyklubané 4 mladé. Korely mladého kakadua přijaly a 3 týdny ho krmily. Po třech týdnech byl mladý kakadu růžový odebrán k ručnímu dokrmení.


foto - první foto v článku Tomáš Havránek, ostatní fota Emil Škoda

autor: Emil Škoda
vloženo: 16. 07. 2017 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web