Partneři:

Holub chocholatý (Ocyphaps lophotes)

Úvod:

Tento exotický druh holuba pochází z Austrálie, kde ho můžeme pozorovat takřka na celém kontinentu, s výjimkou nejsevernějších oblastí. V našich chovech je dosti hojně zastoupen a patří mezi nejoblíbenější holuby. Je velice otužilý a jeho chov lze doporučit i začátečníkům. Mezi jeho další přednosti patří i atraktivní vzhled, kdy je díky své vysoké chocholce nepřehlédnutelný a je ozdobou každého chovatelského zařízení.

Holub chocholatý

Pohlavní dimorfismus:

Samice i samci jsou zbarveni naprosto stejně. Odlišení pohlaví je velmi obtížné.

Holub chocholatý

Jediným spolehlivým znakem je houkání samců, kdy se navíc ještě samec před samicí uklání a roztahuje ocas. Mladí holubi mají zbarvení tmavší.

Holub chocholatý

Potrava a krmení:

Základní složkou potravy tohoto holuba je směs zrnin, doplněná nasekaným zeleným krmením. Jako doplněk je možné přidávat například vařenou rýži, nebo suché i vlhké vaječné směsi. V době odchovu mláďat je vhodné podávat i živočišnou potravu, například larvy plesnivce obilního nebo menší moučné červy.

Chov a odchov:

Základem úspěšného odchovu je sestavení harmonizujícího páru. Pokud se toto podaří, tito holubi hnízdí několikrát ročně a mláďata odchovávají bez problémů.

Holub chocholatý

Tyto holuby lze chovat i v menší voliéře, ale rozhodně ocení i větší voliéru s možností lepšího proletu. Pro hnízdění je nejvhodnější u stropu zavěšený košík o průměru asi 20 centimetrů. Tito holubi mohou obývat venkovní voliéru celoročně, ale je nutné, aby byli v zimních měsících chráněni před větrem. Není vhodné je chovat společně s dalšími holuby či hrdličkami, jelikož by mohlo docházet k agresi mezi těmito druhy – především v hnízdním období. S jinými exotickými ptáky se snáší naprosto bez problémů. Sám mám vyzkoušené jejich soužití s drobnými astrildy jako jsou zebřičky, chůvičky, rýžovníci nebo hýlové mexičtí. Taktéž s křepelkami vychází naprosto bez problémů – v mém případě se jedná o kury bambusové. Ani jejich hlasový projev není nijak rušivý, pouze samci občas houkají před samicemi. Osobně na těchto holubech oceňuji i jejich klidnou povahu, velmi rychle si zvyknou na své okolí a poté se vůbec neplaší a nevyrušují další obyvatele voliéry.

Holub chocholatý

Závěr:

Z mého pohledu se jedná o velmi pěkné a klidné holuby, s jejichž chovem může začít i naprostý laik. Jediné úskalí je ve složení chovného páru. Velkým kladem je jejich mírumilovná a klidná povaha.

text a foto - Martin Řondík

vloženo: 20. 08. 2017 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web