Partneři:

Zvonohlík mozambický (Serinus mozambicus)

Úvod:

Tento exotický druh zvonohlíka pochází z afrického kontinentu, kde neobývá pouze Mozambik, ale najdeme ho i v dalších afrických regionech.  Jeho barva je žlutozelená a jedná se nejběžněji chovaný druh afrického zvonohlíka. Často jsou chováni pouze samci a to jako zpěvní ptáci. V případě že chováme pár, tak samec prozpěvuje převážně v období toku.

samec Zvonohlíka mozambického

Pohlavní dimorfismus:

Odlišení pohlaví je u tohoto druhu poměrně snadné. Samičky mají na hrdle tmavě šedé tečky- jakýsi náhrdelník.

samec vlevo, samice vpravo

Jinak jsou obě pohlaví zbarvena stejně. Mladí ptáci jsou zbarveni stejně jako samice.

Potrava a krmení:

Hlavní složku potravy tvoří různé druhy zrnin a semen. V dnešní době lze zakoupit směsi přímo pro tyto zvonohlíky. Ve velké oblibě mají i vaječnou míchanici. Občas je možné jim podávat i nasekané zelené krmení. Krmení hmyzem není u tohoto druhu nutné. Samozřejmostí je poskytnutí gritu na trávení a vhodná i sepiová kost.

chovný pár, v popředí samice

Chov a odchov:

Zvonohlíky mozambické lze chovat jak ve voliéře, tak ve větší bednové kleci. Jedná se o klidné ptáky, kteří si brzy zvyknou na nový domov. Nejsou nijak zvláště agresivní, ale samci jsou v období toku dosti bojovní, a to především vůči jiným žlutě zbarveným ptákům.  Není proto vhodné s nimi chovat drobnější exoty. Pro hnízdění jim poskytneme hnízdní košíček, nebo hnízdo pro kanáry (tzv. císařské). Nejlépe je vyvěsit hnízd více a nechat ptáky si vybrat podle svého. Do hnízda je dobré předem připravit trochu hnízdního materiálu a ulehčit tak páru jeho stavbu. Po dostavění hnízda do něho snese samice 2 až 4 vejce, na kterých poté sedí 13 až 14 dnů.

samec

Závěr:

Podle mě se jedná o velmi atraktivní a bezproblémové exoty. Nejsou nikterak nároční a navíc jsou při dobré péči i dlouhověcí – mohou se dožívat až 15 let. Samci navíc vcelku příjemně zpívají. Jejich chov tak mohu jen doporučit.

text a foto - Martin Řondík

vloženo: 28. 09. 2017 00:01

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web