Partneři:

Mutácia AG

Dobrý večer.
Na stránkach (penkavy cz)som čítal o mutácii AG že nieje vhodné párit mutačné vtáky rovnakej farby,napr.žlté alebo modré.Chcel by som vediet čo si o tom myslíte Vy.

Dakujem.


autor: Vladimír B - vloženo: 04. 01. 2010 17:20
►► [2] Mutácia AG

Dobrý večer! Prí zostavovaní párov z mutačných je to na úkor veľkosti odchovaných jedincov. Vhodnejšie je párenie mutačného so štiepiteľným ale prírodne sfarbeným.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 04. 01. 2010 18:43
►► [3] Mutácia AG

Zdravím.

Mojim priateľom Mirkom Lifartom som bol požiadaný, aby som na tento dotaz odpovedal.

Takže v skratke:
Mutácia je zmena genetickej informácie , ktorá sa prenáša na potomkov. V Tomto prípade hovoríme o zmene – mutácii pigmentov sfarbenia peria. Každá mutácia- odchýlka od prírodne sfarbených vtákov si so sebou nesie riziko, že operenie je slabšie, lebo pri zmene sfarbenia sa nejedná len o mutáciu- zmenu pigmentov, ale často i o zmenu štruktúry operenia.

Napríklad žltá mutácia je charakteristická nie len tým, že z peria prakticky zmizne čierny eumelanín a vták sa teda stáva žltým, ale prichádza aj k štrukturálnej zmene a tá spočíva v tom, že perie je užšie a v priereze slabšie. Preto by sa nemali páriť dva žlté vtáky, a to najmä žltá samička a dvojfaktorový žltý samček.

Modrá mutácia sa až tak neprejavuje redším a slabším operením, ako žltá, treba si však uvedomiť, že modré vtáky nie sú až tak dlho na trhu a aby sa ich objavil taký počet, ako je, veľa chovateľov pristupovalo k tomu, že párili medzi sebou 2 mutačné vtáky a neraz boli tieto vtáky aj príbuzné. To má za následok, že generácia modrých vtákov je o niečo slabšia a menej odolná voči chorobám, a tiež náchylnejšia na zvýšenú starostlivosť, ako prírodne sfarbené vtáky.

Kto pracuje s mutáciami, mal by mať doma podľa možností aj dobrý kmeň prírodne sfarbených vtákov, ktoré zaraduje do chovu a tým posiľňuje mutačné vtáky. Ak na to nemá priestorové možnosti je dobre poznať chovateľa, ktorý prírodne sfarbené vtáky chová.

Najlepšie je do chovu u recesívnej modrej mutácie zaraďovať buď dvoch vtákov prírodne sfarbených- štepiteľných na modrú a tým dostane aj silné mutačné potomstvo. TO JE IDEÁLNY PRÍPAD NA TO, ABY STE DOSTALI POMERNE KVALITNÉ MUTAČNÉ POTOMSTVO, I KEĎ MUTAČNÝCH BUDE LEN 25 % VTÁKOV. Alebo ďalší príklad: mutačného vtáka s vtákom štepiteľným na recesívnu mutáciu. V tomto prípade dostanete 50 % mutačného potomstva a 50 % zeleného štepiteľného na modrú.

U dominantnej mutácie, ako je žltá by mal páriť buď:
1.mutačného samčeka 1F( zelený pastel, zlatý- v závislosti od farby pŕs) x zelená samička a dostane: 50% mutačne sfarbeného potomstva a 50 % prírodne sfarbeného potomstva
2.mutačného samčeka 2F ( zlatý, alebo žltý v závislosti od farby pŕs) x zelená samička a dostane: 100 % mutačného potomstva. TOTO JE PRÍPAD, KEĎ SA DÁ DOSIAHNUŤ POMERNE KVALITNÉ 100 % MUTAČNÉ POTOMSTVO. 2F SAMČEKOVIA VŠAK ZVYČAJNE SÚ SLABŠEJ POSTAVY MAJÚ REDŠIE OPERENIE. TAKŽE SI VYBERAŤ LEN KVALITNÝCH.
3.mutačnú samičku ( žltá, zlatá v závislosti od farby pŕs) x 1f samček a dostane: 75% mutačného potomstva z toho ( 100% mutačných samčekov). TENTO PRÍPAD VEĽMI NEODPORÚČAM PRE MOŽNÉ SLABŠIE POTOMSTVO.
4. mutačnú samičku ( žltá, zlatá v závislosti od farby pŕs) x 2F mutačného samčeka a dostane 100 % mutačného potomstva. TOTO JE VŠAK TEN NAJHORŠÍ PRÍKLAD A POTOMSTVO JE ZVYČAJNE SLABŠIE.
Ideálne pri žltej samičke je páriť ju so zeleným- prírodne sfarbeným samčekom, potomstvo bude : 100% mutační samčekovia a prírodné samičky.

Vždy záleží na tom, aký ciel chovateľ sleduje a k čomu sa chce dopracovať.

Toto je len veľmi stručný základ. na plné pochopenie odporúčam naštudovať si genetiku. Bez toho sa ťažko dopracujete k želaným výsledkom.

Želám veľa úspechov v chove.

S pozdravom.

marekburansky@stonline.sk


autor: marek - vloženo: 04. 01. 2010 18:45
►► [4] Mutácia AG

zdravim.
ja by som sa chcel opytat,ci sa mozu parit mutacne vtaky nap.zlty s modrym,zlty so striebornym a tak.aby z toho boli zdrave jedince.alebo je treba tieto vtaky parit s prirodnymi.ja viem,ze vsetko sa da,len aby to nebolo na ukor zdravia,vitality vtakov.


autor: Martin Mosny - vloženo: 06. 01. 2010 10:16
►► [5] Mutácia AG

Zdravím.

Samozrejme všetko je možné, ide len o to, či je to aj účelné a žiaduce !!!!!!!!!!
Odpoveď na vašu otázku spočíva v tom, čo chcete dosiahnuť.
Je možné páriť aj mutačné vtáky medzi sebou. Chce to však znalosť genetiky- dedičnosti znakov, aby ste do páru dali jedincov, ktorí vám dajú požadované potomstvo a to nie len vo farbe, ale aj v kvalite a vitalite.
Párenie žltých vtákov( u samčekov 1-2faktorových ) s modrými je možné a dostanete rôzne kombinácie , teda prakticky všetky, od zelených, cez modrých a zelených pastelákov, modrých pastelákov až po strieborné. Keďže modrá je farba recesívna, na to, aby sa prejavila vo fenotype musí každý s rodičov niesť aspoň jeden faktor modrej farby. Preto párenie žltých a modrých má zmysel len vtedy, ak sú žlté vtáky štepiteľné na modré. Bez toho bude všetko potomstvo len žlté, alebo zelené štepiteľné na modré.
MUSÍM VŠAK ZNOVU UPOZORNIŤ NA TO, ŽE AK PÁRITE DVE TAKÉTO MUTÁCIE JE VYSOKÝ PREDPOKLAD, ŽE POTOMSTVO BUDE SLABŠIE A NÁCHYLNEJŠIE NA CHOROBY A BUDE VYŽADOVAŤ VIAC STAROSTLIVOSTI A LEPŠIE PODMIENKY, AKO PRÍRODNE SFARBENÉ VTÁKY.
Strieborná nie je samostatné mutácia, tak ako nie je samostatná mutácia ani zelený, či modrý pastel, sú to kombinácie žltej a modrej mutácie.
Tu skutočne odporúčam len naštudovať si podrobne genetiku, teda aspoň jej základy a potom dedičnosť farieb u amadín Gouldovej. Nepíšem to preto, že by som snáď nechcel poradiť, ale je to zložité, pokiaľ neviem, nakoľko chápete pojmy. Všetko záleží od rôznych okolností a to najmä od počtu faktorov pre jednotlivé farby a tiež od farby pŕs, ktoré ovplyvňujú fenotyp. Veď napríklad z modrého pasteláka u fialových pŕs vám urobia strieborného vtáky u pŕs bielych.....
Veľa mutácií sa dá dosiahnuť najmä zelenými vtákmi štepiťeľnými na modré , alebo aspoň žltými jednofaktorovými samčekmi štepiteľnými na modrú. Na to, aby ste párili žltého 2F samčeka a modrú samičku, už ani nehovorím o striebornej je potrebné mať dosť vedomostí, aby ste sa dopracovali k uspokojivému výsledku.

Želám veľa úspechov v chove.

S pozdravom.

marekburansky@stonline.sk


autor: marek - vloženo: 06. 01. 2010 14:16
►► [6] Mutácia AG

dakujem za odpoved.
no skusim sa pozriet do tej genetiky.mate nejake odporucanie co by som si mal precitat,nejaky link na nete.z casopisov to bude horsie,lebo som sa zacal venovat vtacikom len nedavno,a vlastne tie casopisy kde vysli vase clanky o genetike uz asi nekupim.mozno na inzerat by sa dali kupit starsie cisla,viete mi poradit konkretne ktore?


autor: Martin Mosny - vloženo: 06. 01. 2010 14:43
►► [7] Mutácia AG

Zahlédla jsem na zahraničním webu také gouldy s červenýma očima- lutino a albino. Nevím,jestli je už také má někdo v ČR a jaká je dědičnost v tomto případě?


autor: Petra Rubášová - vloženo: 26. 01. 2010 08:53
►► [8] Mutácia AG

Zdravím.

V zahraničných chovoch sa nachádzajú albino a lutino amadiny Gouldovej.

- Albino: recesívne viazané na pohlavie ( píšem o európskych vtákoch). Je to prakticky úplná strata tmavého pigmentu( eumelanínu). Je to teda ino mutácia modrej rady ( u modrej, alebo lepšie povedané čiastočne modrej ( parblue) sú prakticky úplne redukované karotenoidy, ako žltý luteín, tak i červerný Canthaxanthin). Takže ak vták stratí ešte i tmavý eumelanín je to albino- prakticky biely vták s červenými očami.píšem prakticky biely, lebo modrá u AG nie je pravá modrá,ale čiastočne modrá, takže vtáky môžu mať zostatkové sfarbenie po karotenoidoch, co je často vidiet najmä na hlavách.
- Litino: je to úplná strata tmavého eumelanínu. Karotenoidy, ( žltý a červený) ostávajú zachované, je to teda ino mutácia zelenej rady. Lutino vtáky majú červené oči. Pokiaľ viem, u amadín Gouldovej je táto mutácia tiež viazaná na pohlavie a recesívna. Čo si však človek neodskúša sám v chove, nikdy presne nevie, či je to naozaj tak, ako udávajú zahraničné zdroje :-)
- Žlté vtáky- ako im zvyčajne hovoríme ( žltá u AG je viazaná na pohlavie a neúplne dominantná), sú pastelové vtáky a to buď jedno, alebo dvoj faktorové u samčekov, samičky sú to hemizygotné- nemajú pre žltú farbu párovú alelu , keďže majú len jeden X chromozóm.Ide tu o čiastočnú stratu tmavého eumelanínu. Majú čierne oči.Ešte spravnejsie by bolo pouziť termín " DILUTE", kedže sa jedná o stratu karotenoidových farbív cca o 90 %, záleží to však i od farby pŕs, teda celkový fenotyp ovplyvňuje tiež pheomelanín. Tu však nechcem túto problematiku rozvijať a komplikovať celý výklad. Ak by žltá ( pastelová) bola dominantná a nie neúplne dominantná, nebol by rozdiel vo fenotype u jedno a dvojfaktorových samčekov. Samičky sa fenotypom podobajú vždy 2 faktorovému samčekovi. Ak som použil termín „ pastel“ neznamená to pastel v tom ponímaní, ako sa všeobecne používa, keď hovoríme o jednofaktorovom žltom fialovoprsom samčekovi. Z hľadiska genetiky je pastel, či Dilute v rade čiastočnej straty eumelanínu. Znovu upozorňujem, že píšem o európskych vtákoch, v austrálii je žltá farba recesívna a celý výsledok párenia je iný ako u európskych vtákov).

Takže áno, lutino a albino vtáky sa v chovoch v zahraničí nachádzajú. Je ich však tak málo, že by ste ich len ťažko zohnali a ak áno, tak predpokladám vysokú cenu. Neviem o tom, že by ich niekto u nás choval. Je potrebné tiež rozlišovať medzi tým, či je oko skutočne červené, alebo hnedé, lebo to sa u žltých vtákov môže občas objaviť. Je možné, že i v našich chovoch sa už tieto mutácie objavili, sú však slabšie s vysokým letálnym faktorom a tak mohli uhynúť, alebo si to proste chovateľ nemusel všimnúť, že má doma takú raritu. Ak sa totižto jedná o recesívne mutácie, tiem sa ľahko pri ďalšom párení stratia, pokiaľ chovateľ nepozná genetiku a nevie, ako ich udržať.

S pozdravom.

marekburansky@stonline.sk


autor: marek - vloženo: 26. 01. 2010 15:25
►► [9] Mutácia AG

prosím zkušené chovatele o potvrzení správnosti určení mutace AG: sameček červenohlavý běloprsý,zelený+ samička černohlavá,jednofaktorová,zelený pastel
V prvním hnízdě se vylíhla dvě mláďata, zatím jsou nepřepeřená, ale je tam žlutý sameček (už zpívá a poskakuje na bidélku) a zelená samička. V druhém hnízdě mají 4 zelená a jedno žluté mládě.

Přílohy:


autor: Petra Rubášová - vloženo: 10. 02. 2010 10:25
►► [10] Mutácia AG

a zde ještě jeden pár AG:sameček černohlavý,jednofaktorový,zelený pastel a samička černohlavá,dvoufaktorová,zelený pastel
pokud se mýlím,prosím, opravte mě
a ještě dotaz-je vhodné pářit právě tyto dva společně,a co z takového spojení mohu očekávat?
Omlouvám se, ale zatím si s genetikou barev u AG opravdu nevím rady, i když se snažím si znalosti doplňovat.

Přílohy:


autor: Petra Rubášová - vloženo: 10. 02. 2010 10:34
►► [11] Mutácia AG

Tak kde začať?

Už v predchádzajúcich príspevkoch som sa snažil popísať genetiku, teda lepšie povedané dedičnosť farieb u amadín Gouldovej. No evidentne to nemalo efekt, ktorý som predpokladal.
Ak chce chovateľ chovať amadiny Gouldovej , teda najmä ak sa chce venovať chovu jej mutácií, musí ovládať základy genetiky. Bez toho je možné len umiestniť do klientky nejaké farebné vtáky a čakať, čo z toho bude, to by však nemalo byť cieľom nijakého chovateľa. To nepíšem v zlom, ale proste bez týchto znalostí sa nedá postupovať cielene ďalej :- )

Podstatné u dedičnosti farieb je , ako som už uviedol, znalosť základov genetiky. To zanemená uvedomiť si, že to, aký výsledok v chove dostaneme záleží od genotypu, teda genetickej výbavy vtákov, a nie od fenotypu, teda od toho, ako vtáky navonok vyzerajú.

Niekoľko pojmov, aby bolo jasné v texte o čom píšem:
- Homozygot: obe alely skúmaného génu sú rovnaké. Podľa charakteru alel poznáme:
– homozygot dominantný – ak sú obe alely dominantné.
– homozygot recesívny – ak sú obe alely recesívne
- Heterozygot (štepiteľný): alely skúmaného génu sú navzájom rôzne .
- Hemizygot: je jedinec, ktorý má len jednu alelu z alelového páru pre sledovaný znak. Hemizygot nemôže byť v sledovanom znaku homozygotný ani heterozygotný, fenotypovo sa vždy prejaví i recesívna alela (nie je prítomná párová alela). Napríklad hemizygot (samičky amadín Gouldovej) s alelou pre červenú XR ; Y, a čiernu farbu u hláv Xb ;Y, kde Y zanmená pohlavný chromozóm.
- Štepiteľnosť: prenášaná (recesívna) vloha, ktorá môže byť odovzdaná ďalšej generácii, i keď nie je viditeľná vo fenotype, či už z dôvodu potlačenia dominantnou vlohou, alebo účinkom niektorej génovej interakcie (epistáza...)
- Dominantná vloha: prejaví sa vo fenotype už pri existencii jedného faktora.
- Recesívna vloha: prejaví sa vo fenotype v dvojfaktorovom tvare, teda musia byt zmutované obe alely génu.
- Neúplná dominancia: zmutovaný gén sa čiastočne prejaví vo fenotype voči nezmutovanému génu. To znamená, že stačí prítomnosť jedného zmutovaného génu (jedného faktora (SF)) aby sa mutácia čiastočne prejavila vo fenotype. Aby sa mutácia prejavila vo fenotype v plnom rozsahu, sú potrebné oba zmutované gény (dva faktory (DF)). U neúplnej dominancie je teda rozdiel vo fenotype medzi jednofaktorovým (SF) a dvojfaktorovým (DF) vtákom.
- Mutácie viazané na pohlavie: lokus mutačného génu sa nachádza na samčom pohlavnom X chromozóme. Samčeky majú 2 X chromozómy, samičky jeden X a jeden Y chromozóm. Keďže má samička len 1 X chromozóm, nemôže byť štepiteľná na farbu, ktorá je viazaná na pohlavie. Buď túto farbu má a tá sa u nej prejaví aj vo fenotype, alebo nenesie vlohu pre danú farbu. Zjednodušene povedané, u farieb- znakov viazaných na pohlavie sa u samičky prejaví vo fenotype aj recesívna vloha- farba. Samičky sa vo fenotype zvyčajne podobajú dvojfaktorovým (DF) samčekom.


Základ je v tom, že gény pre jednotlivé farby a teda mutácie sú umiestnené na chromozómoch. Bez toho sa nedá pohnúť ďalej. Každý vták má dva pohlavné chromozómy ,
-Samček X ; X
-Samička X ; Y.
Farby viazané na pohlavie sú umiestnené vždy na X chromozóme.
Keďže samčeky majú 2X chromozómy, môžu byť pre danú farbu buď jednofaktoroví SF, alebo dvojfaktoroví DF.
Samičky, keďže majú len jeden X chromozóm, nemôžu byť v sledovanom znaku“ farbe“ dvojfaktorové, keďže nemajú 2 X chromozómy sú hemizygotné.

Ak teda odhliadneme od toho, že by sme mali používať správne pomenovanie podľa genetypu, tak si môžeme pomôcť pomenovaním podľa fenotypu, tak, ako je to medzi chovateľmi zaužívané, keďže sa venujeme len žltej farbe viazanej na pohlavie.

TAKŽE ČO SA TÝKA ŽLTEJ FARBY:

Žlté vtáky- ako im zvyčajne hovoríme ( žltá u AG je viazaná na pohlavie a neúplne dominantná), sú pastelové vtáky ( u nás je zaužívané pomenovanie zelený pastel, zlatý, žltý) a to buď jedno, alebo dvoj faktorové u samčekov, samičky sú hemizygotné- nemajú pre žltú farbu párovú alelu , keďže majú len jeden X chromozóm. Ide tu o čiastočnú stratu tmavého eumelanínu.

U AMADÍN GOULDOVEJ FENOTYP OVPLYVŇUJE AJ FARBA PŔS. TAKŽE POZNÁME TIETO POMENOVANIA FAREIEB TELA U ŽLTEJ MUTÁCII:

Samčekovia- Fialové prsia:

- Zelený pastel ( jednofaktorový žltý) XI ; XG ( zelenožltá farba)- pomerne výrazný tyrkysový golierik a kostrč
- Zlatý ( dvojfaktorový žltý) XI ; XI ( žltá farba so zeleným prelivom)- nevýrazný tyrkysový golierik a kostrč

Samčekovia- biele prsia:

- zlatí ( jednofaktoroví žltí) XI ; XG ( žltá farba so zeleným prelivom)- nevýrazný tyrkysový golierik a kostrč
- žltí ( dvojfaktoroví žltí) XI ; XI ( prakticky čisto žltá farba)- prakticky biely golierik a biela kostrč


autor: marek - vloženo: 10. 02. 2010 14:48
►► [12] Mutácia AG

Samičky- fialové prsia:

- zlaté XI ; Y ( žltá farba so zeleným prelivom)- nevýrazný tyrkysový golierik a kostrč ,podobá sa dvojfaktorovému fialovoprsému samčekovi ( farby menej výrazné, ako u všetkých samičiek)

Samičky- biele prsia:

- žlté XI ; Y ( prakticky čisto žltá farba)- prakticky biely golierik a biela kostrč, podobá sa dvojfaktorovému bieloprsému samčekovi ( farby menej výrazné, ako u všetkých samičiek)

poznámka: I- neúplne dominantná žltá farba viazaná na pohlavie , G – prírodná( zelená) farba viazaná na pohlavie. X, Y pohlavné chromozómy.

Takže z toho je jasné, že žlté dvojfaktorové samičky NEEXISTUJÚ. Čo sa týka párenia vtákov zo žltým faktorom, popísal som to vyššie, ale skopírujem to sem znovu:

Párenie u žltej mutácie :

1.mutačného samčeka 1F( zelený pastel, zlatý- v závislosti od farby pŕs) x zelená samička a dostane: 50% mutačne sfarbeného potomstva a 50 % prírodne sfarbeného potomstva
2.mutačného samčeka 2F ( zlatý, alebo žltý v závislosti od farby pŕs) x zelená samička a dostane: 100 % mutačného potomstva. TOTO JE PRÍPAD, KEĎ SA DÁ DOSIAHNUŤ POMERNE KVALITNÉ 100 % MUTAČNÉ POTOMSTVO. 2F SAMČEKOVIA VŠAK ZVYČAJNE SÚ SLABŠEJ POSTAVY MAJÚ REDŠIE OPERENIE. TAKŽE SI VYBERAŤ LEN KVALITNÝCH.
3.mutačnú samičku (žltá, zlatá v závislosti od farby pŕs) x 1f samček a dostane: 75% mutačného potomstva z toho ( 100% mutačných samčekov). TENTO PRÍPAD VEĽMI NEODPORÚČAM PRE MOŽNÉ SLABŠIE POTOMSTVO.
4. mutačnú samičku ( žltá, zlatá v závislosti od farby pŕs) x 2F mutačného samčeka a dostane 100 % mutačného potomstva. TOTO JE VŠAK TEN NAJHORŠÍ PRÍKLAD A POTOMSTVO JE ZVYČAJNE SLABŠIE.
Ideálne pri žltej samičke je páriť ju so zeleným- prírodne sfarbeným samčekom, potomstvo bude : 100% mutační samčekovia a prírodné samičky.

Čo sa týka vašich fotiek:
1 fotka: zelený bieloprsý červenohlavý samček a žltá( zlatá) fialovoprsá červenohlavá samička.
Výsledok takéhoto párenia:
- 100% samčekov zelených pastelákov, ak samička nie je štepiteľná na biele prsia
- 100% zelených samičiek. Za predpokladu, že vtáky nie sú štepiteľné na modrú.

2 fotka: zelený pastel ( jednofaktorový žltý) fialovoprsý čiernohlavý a žltá fialovoprsá čiernohlavá samička (YTB- žltá špička zobáka- takže hlavu má čiernu, ale pritom aj dvojfaktorovú žltú. Žltá farba na hlave nie je viazaná na pohlavie).
Výsledok takéhoto párenia:
- samčekovia: 50% dvojfaktoroví žltí fialovoprsí (zlatí)
- samčekovia: 50% jednofaktoroví žltí fialovoprsí (zelení pasteláci)
- samičky: 50% žlté fialovoprsé (zlaté)
- samičky: 50% zelené fialovoprsé
Tento výsledok platí za predpokladu, že vtáky nie sú štepiteľné na biele prsia, alebo na modrú farbu.

Ale tie fotky sú dosť malé, takže neviem, či som to spoznal správne :- )

Viem, že je to veľa informácií naraz. Ale ak chcete chovať s tým, že si určíte aký chcete výsledok, je dobré sa tej genetike trochu venovať :- )

Veľa úspechov v chove.

S pozdravom.

marekburansky@stonline.sk


autor: marek - vloženo: 10. 02. 2010 14:50
►► [13] Mutácia AG

Pane Buranský, děkuji za obsáhlou a podrobnou odpověď, věřím,že si ji se zájmem přečtou i jiní začínající chovatelé,kteří se,podobně jako já, zatím v genetice barev neorientují.
Mám ještě dotaz, snad neobtěžuji příliš svou zvědavostí, co se páru 1 týká, píšete,že z této kombinace mohou být mláďata "Čo sa týka vašich fotiek:
1 fotka: zelený bieloprsý červenohlavý samček a žltá( zlatá) fialovoprsá červenohlavá samička.
Výsledok takéhoto párenia:
- 100% samčekov zelených pastelákov, ak samička nie je štepiteľná na biele prsia
- 100% zelených samičiek. Za predpokladu, že vtáky nie sú štepiteľné na modrú."
Mě se zatím v obou hnízdech narodilo vždy jedno žluté mládě, zde na snímku z druhého hnízda,stáří 17 dní, na druhém snímku z prvního hnízda po vylétnutí.
To starší mládě se už nyní chová jako sameček, zpívá, natřásá se na bidélku.
Omluvte mojí neznalost, ale odkud se tedy vzala ta žlutá barva, mohu předpokládat,že i v druhém hnízdě bude to žluté mládě sameček?

Přílohy:


autor: Petra Rubášová - vloženo: 10. 02. 2010 15:32
►► [14] Mutácia AG

Zdravím vás.

No ale odpoveď na vašu otázku je predsa v mojom predchádzajúcom príspevku. Ide o to čítať pozorne a snažiť sa pochopiť text. Nepíšem to v zlom.:- )
Sama ste skopírovali moje tvrdenie, aké potomstvo je možné dostať od páru č. 1 a to:

1 fotka: zelený bieloprsý červenohlavý samček a žltá( zlatá) fialovoprsá červenohlavá samička.
Výsledok takéhoto párenia:
- 100% samčekov zelených pastelákov, ak samička nie je štepiteľná na biele prsia
- 100% zelených samičiek. Za predpokladu, že vtáky nie sú štepiteľné na modrú."

Podstatné je ale to tvrdenie, čo som tam uviedol a to: „100% samčekov zelených pastelákov, AK SAMIČKA NIE JE ŠTEPITEĽNÁ NA BIELE PRSIA. To je totižto podstatné, lebo ak samička je štepiteľná na biele prsia a samček je bieloprsý, tak potomstvo bude fenotypovo iné.
Tie samčeky sú, tak ako som uviedol „ jednofaktorové žlté „ a keď si pozriete ten môj dlhý príspevok, tak u samčekov s bielymi prsiami píšem, že jednofaktorový samček je žltý( zlatý so zeleným prelivom).
FARBA PŔS OVPLYVŇUJE FENOTYP - VZHĽAD a preto zelený pastelák ( jednofaktorový žltý vták s fialovými prsiami) je geneticky totožný – čo sa týka počtu faktorov pre žltú farbu so zlatým ( jednofaktorovým žltým bieloprsím vtákom) .

Takže ak je tá samička štepiteľná na biele prsia- a evidentne podľa výsledku hniezdenia je , tak potomstvo bude nasledovné:
Samčekovia :
- 50% žltých jednofaktorových bieloprsých ( zlatí s bielymi prsiami)
- 50% žltých jednofaktorových fialovoprsých ( zelení pasteláci)

Samičky:
- 50% zelené bieloprsé
- 50% zelené fialovoprsé

Takže ak budete mať takéto spojenie páru, výsledok môže byť taký, ako som napísal. Ale to za predpokladu, že tie vtáky nie sú štepiteľné na modrú farbu, potom by bolo všetko ešte oveľa inak. :- ).

Držím palce v chove.

S pozdravom.

marekburansky@stonline.sk


autor: marek - vloženo: 10. 02. 2010 16:25
►► [15] Mutácia AG

Moc děkuji!


autor: Petra Rubášová - vloženo: 10. 02. 2010 17:54
►► [16] Mutácia AG

dnes vylétly mladé gouldy z hnízda - od páru 1 -fotka: zelený běloprsý červenohlavý samček a žlutá( zlatá) fialovoprsá červenohlavá samička
(v prvním hnízdě měli dvě mladé -žlutého samečka a zelenou samičku)
a nyní, to mládě, které jsme ještě v hnízdě považovali opět za žluté, je zbarvené na zádech bíle, fotku přikládám, ostatní 4 mláďata jsou zelená.
Znamená to,že je některý z rodičů štěpitelný na modrou?
Dá se již teď určit,zda mládě je samec nebo samice?

Přílohy:


autor: Petra Rubášová - vloženo: 16. 02. 2010 14:35
►► [17] Mutácia AG

Zdravím.

Takže sama vidíte, ako je štepiteľnosť nevyspytateľná, pokiaľ neviete akí boli rodičia a starí rodičia vášho chovného páru.
S fotky mláďaťa je takmer úplne jasné, že ide o strieborného vtáka. Keďže v tomto chovnom páre je žltá len samička a žltá farba je viazaná na pohlavie, tak toto mláďa je samček. Nemôže to byť samička, keďže tá od otca nemohla zdediť žltú farbu, keďže otec je zelený. Aby ste dostali strieborného vtáka, obaja rodičia musia byť štepiteľní na modrú farbu. Z výsledku párenia je jasné, že obaja sú na modrú štepiteľní.
Keďže sa preniesol len jeden faktor žltej farby, tak toto mláďa bude bieloprsé, lebo strieborný samček s jedným faktorom žltej by bol pri fialových prsiach fenotypovo modrý pastel.
Takže zhrnutie. Váš chovný pár je štepiteľný na modrú farbu a to mláďa je strieborný samček ( s jedným faktorom žltej) bieloprsý.

Gratulujem k odchovu, keďže šanca z takéhoto páru dostať strieborného samčeka je len 12.5 % , ak množstvo samčekov počítame ako 100% :- )

S pozdravom.

marekburansky@stonline.sk

P.S. ovšem tá fotka nie je v plnom rozlíšení a je aj trochu nekvalitná, tak to snáď nebude žltý jednofaktorový samček :- ) vyzerá to 99 % na strieborného.


autor: marek - vloženo: 16. 02. 2010 15:04
►► [18] Mutácia AG

Pane Buranský,
děkuji Vám , že stále trpělivě odpovídáte na moje laické dotazy !
Tohoto stříbrného samečka bych ráda nechala ve svém chovu.
Jakou k němu mám hledat samici, aby byla naděje na stříbrné a modré potomky?


autor: Petra Rubášová - vloženo: 16. 02. 2010 16:14
►► [19] Mutácia AG

Zdravím.

Nie je za čo ďakovať.

Napríklad s modrou samičkou by ten samček mal potomstvo:
-50 % strieborných samčekov
-50 % modrých samčekov
-50% strieborných samičiek
-50% modrých samičiek

za predpokladu, že samička bude modrá bieloprsá.

Ak by bola modrá samička fialovoprsá:
tak tých 50 % strieborných samčekov sa zmení na modrých pastelákov.Ostatné zostáva, len sa zmení farba pŕs.

Kombinácie sú možné rôzne.

Môžete si zadať rodičov do genetickej kalkulačky a skúšať výpočet potomstva
Tu je odkaz:

http://www.amadinagouldove.cz/…cast-online/

nech sa darí v chove :- )

marekburansky@stonline.sk


autor: marek - vloženo: 16. 02. 2010 17:08
►► [20] Mutácia AG

Toto vlákno se nyní stalo komunikací mezi Vámi,pane Buranský, a mnou- ale předpokládám,že je zajímavé a přínosné i pro další chovatele nebo zájemce o chov AG.
Trošku se obávám páření mutačních ptáků- stříbrného samce a modré samice, i když je to cesta, která vede k rychlejšímu cíli.
Nemám zkušenosti s chovem mutací a nechci něco pokazit.
I když nevylučuji, že neodolám pokušení,které ve mě vzbudil Vámi výše uvedený rozpis očekávaného potomstva a seženu-li modrou běloprsou samičku, pokusím se o spárování těchto dvou.

Chci především zachovat zdraví, přiměřenou velikost, schopnost odchovu pod vlastními rodiči.


Přeji hezký zbytek dne a děkuji!


autor: Petra Rubášová - vloženo: 16. 02. 2010 17:48
►► [21] Mutácia AG

No veď kto chce prečíta si a kto nie, neprečíta :- )

Ak nechcete dávať modrú samičku k tomu striebornému samčekovi, i keď to nie je taká zlá voľba, ako keby ste dali striebornú, či žltú, tak je tu ešte možnosť dať mu zelenú stepitelnú na modrú. Výsledok by bol zhruba takýto:

Samčekovia:

-25% strieborní ( ak by samička bola flalovoprsá, boli by to modrí pasteláci)
-25% jednofaktoroví žltí (zlatí) štepiteľní na modrú (ak by samička bola flalovoprsá, boli by to zelení pasteláci)
-25% modrých
-25% zelených štepiteľných na modré

samičky:

-25% strieborné
-25% žlté štepiteľné na modré (ak by samička bola flalovoprsá, boli by to zlaté)
-25% modré
-25% zelených štepiteľných na modré

takže je to len na vás :- )

pozdravujem.

marekburansky@stonline.sk


autor: marek - vloženo: 16. 02. 2010 18:35
►► [22] Mutácia AG

Vaše cenné rady už mám archivované a věřím,že také snad někdy nastane doba, kdy se i já začnu v této problematice trochu orientovat.
Hezký den!


autor: Petra Rubášová - vloženo: 17. 02. 2010 07:05
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web