Partneři:

Nekrmici zebricky

Dobry vecer,
mam nasledujici problem a prosim o radu.
Mam nekolik paru zebricek pestrych. Chovam je ve spolecne voliere. Zahndilo asi 5 paru. dva pary bezrpoblemu vyvedli dve hnizda maldat. Ostani mladata vysedi, ale nekrmi. Strava proso, lesknice, vajecna mychanice prumyslove vyrabena, kliceny, maceny zrni s prevahou lesknice. Vitaminovy pripraved ami-vit a calci lux na doplneni vapniku.
Setkal se nekdo uz s podobnym problemem?


autor: Miloš Haška - vloženo: 18. 03. 2010 22:35
►► [2] Nekrmici zebricky

Dobrý den,

dle mého názoru se setkáváte s klasickým problémem voliérového chovu astrildů, v tomto případě zebřiček. Musím předeslat, že voliérový chov je krásnější, je možno ptákům daleko lépe připravit podmínky přibližující jeho přirozené prostředí, ale má i svá úskalí.
Na rozdíl od klecového chovu, kde jsou ptáci chováni jako jeden pár na jednu chovnou klec, se totiž jen stěží dají odhadnout potřeby jednotlivých párů. Skoro jistě nezasedne všech pět párů na hnízdo v absolutně stejnou dobu. A tak je například problém s krmením. Zatímco jednomu páru musíte předkládat vaječnou míchanici, druhému by se k ní měl omezit přístup, aby nedošlo k předráždění hnízdního pudu. Mohou nastat i jiné vlivy, jako je vzájemné rušení se ostatními páry - mimochodem právě zebřičky se dokážou vzájemně rušit jako snad žádní jiní drobní ptáci. Dále se v okolí voliéry mohou vyskytovat rušivé podněty, které jednomu páru vadí, druhému ne. Ve voliéře se velmi těžko dá u tak malých ptáků přistupovat ke každému páru z hlediska jejich momentálních potřeb individuálně. Předpokládám, že žádný chovatel nemá čas sedět u svých voliér například 10 hodin denně. Zmíněné potřeby lze lépe vypozorovat u klecového chovu, ale abych snad nevzbudil dojem, že na něm shledávám jen pozitiva musím dodat, že i klecový má svou problémy a úskalí. Nezmínil jsem přece takové faktory, jako je hnízdění příliš mladých, na odchov nepřipravených ptáků, nebo hnízdění příliš starých kusů, které alespoň dle mých zkušeností vykazují při hnízdění vyšší nestabilitu.
Můj příspěvek sice nevyřešil Váš problém, ale mezi řádky by jste snad našel m o ž n ý návod, jak takovému chování předejít. V chovu však nikdy nefunguje nic 100 % a to je asi dobře, jinak by nás náš koníček ani nebavil. Právě řešení problémů nás posouvá v získaných zkušenostech někam dál.

Hodně zdaru v chovu, zdravím Miroslav Lifart


autor: Mirek Lifart - vloženo: 20. 03. 2010 11:18
►► [3] Nekrmici zebricky

Dobry den,
dekuji za odpoved. To ze jsou uskali chovu je skutecne dobre, clovek pak ma zdravou potrebu to resist a vic se do toho "zazere".
To je ma volierovy chov svoje uskali to je mi taky znamo. Reseni by se zdalo jednoduche, presunout paky do kleci. Takze i tohle jsem udelal. Odchytil jsem jedne par co ve voliere nekrmi mladata a vysledek? Bohuzel, opet vysezene mlade, ale nekrmeno.
Takze volierovym chovem to nebude. Zbyva nam tedy vek ptaku, jejich zkusenosti, krmeni a prostredi ve kterem jsou chovani. Vek ptaku jep riblizne neco pres jeden rok. Vsichni ptaci jsou u me novi, takze nemaji zadne zkusnosti s odchovem. Co se prostredi tyce, konkretne zebricky jsou v zani voliere, coz jim poskytuje vetsi klid od navsev chovatele. Dlouho dobu byla sousedni voliera prazdna a ted jsou v ni agapornisove, ptaci o sebe nejevi absolutne zadny zajem, jako by tam vubec nebyli.
Co jsem vsak jeste asi nezminil, vybral jsem si ptaky vice vystavniho typu. nejsou to primo vystavni ptaci, ikdyz nekteri ano, ale vetsinou je to neco jako "lepsi nadprumer". To samo sebou take muze byt problemem.
Pokud by tu mohl nejaky chovatel vystavnich zebricek napsat svou technoligii chovu, byl bych mu vlemi vdecny. Prozatim pouzivam stejnou technologii jako u amadiny gouldove.
Pristi tyden se pokusim sparovat jednu samici co vporadku odchovavala se samcem co neodchovaval. Uvidime jak jim to spolu pujde.
S pozdravem Smidla.


autor: Miloš Haška - vloženo: 20. 03. 2010 12:07
►► [4] Nekrmici zebricky

Ještě jednou dobrý den,

pokusím se reagovat na Váš příspěvek. Předně. Já jsem nikde striktně nenapsal, že je problém ve voliérovém chovu, jen jsem popsal jeho možná úskalí a vyjmenoval některé možné faktory, které ovlivňují špatný výsledek odchovů.
Nicméně ani Váš pokus s jedním párem mé teze nevyvrací. V úvodním příspěvku jste zmínil páry tři, pokus jste provedl jen s jedním párem. Ale ani tímto nechci říct, že je tím negativním faktorem voliéra. Snažím se vždy ve svých příspěvcích vyhnout jakýmkoliv kategorickým a striktním závěrům a tak to nebudu činit ani v příspěvku tomto.
Ve svém druhém příspěvku jste uvedl věk ptáků a také něco málo o jejich původu. Byť se často uvádí, že zebřičky mohou zahnízdit již ve 4-6 měsíci života, osobně se přikláním právě k věku kolem jednoho roku. Aspoň já jsem udělal s tímto věkem daleko lepší zkušenosti. A opět bych zde použil krásnou větu Marka Buranského, to s ohledem na předčasné umožnění hnízdění zebřiček ( v šesti měsících a podobně), že ne všechno co je v chovu možné, je i žádoucí. Tato věta plně vystihuje vše.
Nezmínili jsme také faktor správné harmonizace páru. Neharmonizující pár může přestat krmit své mladé. Ale to nebude pro Vás novinka, spíš bych chtěl na toto téma trochu navázat. Chystáte se rozhodit pár, který vyvádí mladé a přepárovat ho s ptáky, s kterými se Vám nedaří. Osobně bych se přimlouval, aby jste tento krok nedělal. Raději bych zkusil přepárovat ty ptáky, kteří mají s odchovy problém a to s jedinci, kteří mají stejný problém. Ještě lepší by asi bylo dát k mladým samcům starší samici, nejlépe takovou, která již mladé v pořádku odchovala. Pokud bych takovou ve svém chovu neměl, přepároval bych ptáky, kteří tak špatně hnízdí a nekrmí své mladé. Toto praktikuji i u amadin Gouldové a snad můžu říct, že úspěšně. Pokud bych měl úspěch vyjádřit procenty, tak bych napsal číslo něco kolem 70 -75 %.
Pevně doufám, že se zapojí i další chovatelé se svými postřehy a zkušenostmi. Domnívám se, že si to Vaše nesporně zajímavé téma zaslouží.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart


autor: Mirek Lifart - vloženo: 20. 03. 2010 13:13
►► [5] Nekrmici zebricky

Opetovny dobry den preji,
omlouvam se pokud muj prispevek vyznel nejak definitivne, nebo tak neco. Ja osobne neodsuzuji ani jeden zpusob chovu. Jak klecovy tak volierovy. Pokud neco vyznelo jinak, omluvam se, nebylo to mym zamerem.
Co se tyce rozdeleni paru. Ono to je podstatne slozitejsi. To ze nektera samice odchovala malde dokazu rict s presnosti, nicmene ani u jednoho samce si nemuzu byt stoprocenten jisty ze on je tim uspesnym otcem. To je urcite uskali skupinoveho chovu. Nicmene rozdeleni uspesneho paru ma jeste jiny duvod, chci mlade od toho konkretniho samce a jedna z prijatelnych samic je prave ta s uspesnym odchovem.
Harmonizace paru. To je urcite alfa a omega chovu. Ve skupinovem chovu ma vyhodu fakt, ze ptaci se vybiraji sami. A prave od takto vybraneho paru jsem se odchovu nedockal. V tomto priapde si jsem jisty obema partnery a tak jsem je odchytil do klece. V kleci stejny vysledek. Vejce opozena, mlade vysezena, ale nekrmena. Ani jednou je nenakrmili.
Dekuji za kazdy postreh.
S pozdravem Smidla


autor: Miloš Haška - vloženo: 20. 03. 2010 16:32
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web