Partneři:

Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobrý den,

předem bych chtěl říci, že mé zkušenosti s chovem zebřiček nejsou nijak obsáhlé a jsem spíše začátečník. Máme zebřičky 2. Samce a samičku zakoupenou ve stejnou dobu a do klece jsme je dali najednou. Ovšem po nějaké době (cca 2 měs.) začala samička mít zdravotní problémy. Seděla dole v rohu klece kinklala se a byla zjevně vyčerpaná. Oči měla zavřené a celý den se téměř nehnula z místa...a pak si začala vytrhávat peří. Začalo to vykusování v oblasti křídel a postupně si je začala vyzobávat i na zádech až na konec i ocasní pera...po 3 dnech už byla zase čilá. Ale zase zhruba po 14 dnech přišlo to samé (peří ji začalo dorůstat a zase si ho vytrhávala) Bohužel za pár dnů zemřela. Jelikož jsem se bál aby sameček nezemřel smutkem okamžitě jsem jel pořídit novou samičku. Když jsme ji dali k samci, trochu ji pokloval, ale za pár minut už spolu "blbli" a jsou kamarádi. Co mě ale dnes vystrašilo nejvíce, byl fakt, že nová samička si začala peří vykusovat také...opět u křídel. Poraďte prosím, mám strach aby nedopadla stejně. Teplotu mají konstatní kolem 20°C v průvanu nejsou, mají svůj pokoj, kde mají klec. Samec je v naprostém pořádku. Napadlo mě jestli ji pera nevykousává on, ale po chvíli jsem ji "načapal" jak si to vykousává sama. Nemůže to mít spojitost s hnízděním? Nebo malá klec? Opravdu nevím co s ní. Budu rád za každou radu! S pozdravem Petr

autor: Petr - vloženo: 01. 04. 2010 13:09
►► [2] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobrý den, mám podobné problámi že jednou večer si posedává na dně klece, tak jsem ji kápl do zobáčku trochu vody nahřál jsem ji ultralampou a ráno byla v pohodě. Skuste ji nahřát nebo ji dejte nějaká antibiotika pravdě podobně má málo vápníku dejte ji i sépiovou kost.

autor: Šimon Doseděl - vloženo: 01. 04. 2010 20:06
►► [3] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobry vecer,
ja osobne bych si typnul ze se jedna o pokusy o hnizdeni. Rozhodne bych doporucil podavat vapnik. Upravit krmnou davku tak, aby ptaci nebyli stimulovani k hnizdeni, pripadne je ne nejakou dobu rozdelit.
Samici nasadit vapnik, treba pripravek Calci-lux. Pokud jsou ptaci jiz alespon rok stari, muzete se po teto dobe pokust znovu je dat dohromady. Predlozte jim hnizdni kosicek nebo boudku a nejaky hnizdni material. Seno, sisal, jutu, kokosove vlakno. Pokud je muj predpoklad spravny, samice mela problemy s vypuzenim vejce diky nedostatecne tvrde skorapce.
S pranim mnoha uspechu vchovu Smidla

autor: Miloš Haška - vloženo: 01. 04. 2010 20:46
►► [4] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Děkuji mnohokrát za odpovědi. Po pravdě mi bylo divné, že za celou dobu nesnesla zebřička jediné vajíčko, když jsem všude četl, že jsou v tomto ohledu celkem produktivní. Nakonec jsem si řekl, že jim udělám celou klec znovu. Udělám bedýnkovou klec, dám jim tam tu kokosovou skořápku, pořádnou koupelnu a snad se jim už bude dařit dobře. Prosím Vás, chtěl bych se zeptat ještě na to jaká používáte pítka, protože máme závěsnou mističku, kterou si hrozně znečišťují výkaly...

autor: Petr - vloženo: 02. 04. 2010 08:26
►► [5] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobrý den, já osobně používám pítko takoéto:

Přílohy:

autor: Šimon Doseděl - vloženo: 02. 04. 2010 19:58
►► [6] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobrý den,

tak poté co jsem vyměnil zebrám klícku (nyní má rozměry 100 cm výška, 80cm šířka, 50 cm hloubka - dřevěná bednovitá), jsem myslel že bude vše OK. Přidal jsem tam takovou hnízdící budku ze suché trávy - zavěšenou, potom půlku kokosového ořechu, kdyby si chtěli zařídit hnízdo samy. Na dno jsme koupili nějaký papír (údajně plný vitamínů a hlavně vápníku - zároveň prý brousí drápky) plus kukuřičnou podestýlku. Mají bazén na koupaní (i když se vůbec nekoupou), velkou větev místo bidýlka a pro přísun vápníku mi poradili sépiovou kost. Zebrám se nový domov velice zamlouvá a už jsem byl šťastný, že bude vše v pořádku a bez komplikací. Jenže včera samička (podotýkám že už ta nová) byla zase na dně a byla vyčerpaná a měl jsem pocit, že má trochu bouli na zadku u ocasních pér. Když jsem jí dal senegalské proso okamžitě začala zobat a vypadala živě. Druhý den už bylo zase vše v pořádku. Samička poletovala po kleci jako by se nic nedělo. Měl by někdo radu co to mohlo být? Přijde mi divné, že za tu dobu co je máme (což je cca 4 - 5 měsíců) jsem nenašel ani jedno vajíčko...prosím máte-li někdo nápad co mám dělat nebo jinou radu, budu moc vděčný!
MOhli byste mi ještě prosím poradit, kde mohu sehnat ten Calci-Lux? Popř. nějaký obchod pro ptactvo v okolí prahy 9? S pozdravem Petr Š.

autor: Petr - vloženo: 22. 04. 2010 15:18
►► [7] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobrý den,

podle toho co píšete, má Vaše samička vše, co potřebuje. Může tedy být jen k hnízdění nepřipravená a neustálé dotírání samečka ji může vyčerpávat. Zkuste instalovat zelenou větev, nejlépe nějakého jehličnanu, v které by se mohla samice před samcem ukrývat, získat pocit bezpečí a klidu. Možná bude časem klidnější, méně stresovaná, což by mohlo vyústit v bezproblémovou snůšku. Nutno dodat, že pár musí řádně harmonizovat. Ne každého samce samička přijme a pokud jej bude trvale odmítat, nedočkáte se snůšky nikdy.
Přípravek Calci - lux můžete zakoupit v internetovém obchodě pana Holého zde - http://obchod.amazonia.cz/index.php?…

Hodně zdaru v chovu, zdravím Miroslav Lifart

autor: M. Lifart - vloženo: 22. 04. 2010 20:29
►► [8] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobrý den,

děkuji Vám mnohokrát za radu. Bohužel dnes ráno jsem našel zebřičku mrtvou...takže už novou kupovat nebudu, poněvadž už nechci aby další zemřela.

autor: Petr - vloženo: 23. 04. 2010 14:02
►► [9] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobry vecer,
to je velmi smutne. Nicmene privadi mne to na myslenku...
Nekteri ptaci jsou zkratka prilis agresivni. Myslim ze to ani nemusi byt nicim podmineno, skratka to maji v sobe. Takovy jedinec nenecha sveho partnera vydechnout a dozene ho az k smrti.
Mel jsem takoveho samce u andulek. Vybral si nejakou samici, vypadalo to ze se k sobe maji. Jakmile ho samice zacla odmitat pri pareni, zabil ji.
Pak si vybral jinou samici, ta zvolila taktiku ukryvani se v budce. takze prakticky stale krome krmeni travila cas v budce. Samec vsak nelenil a vybral si dalsi samici. Ikdyz s ni byl v paru jiny samec. Po nejake dobe samice snesla nekolik vajec, avsak videl jsem jak ji samec cas od casu prohani. Jednoho dne jsem ji opet nasel mrtvou.
Tohle vsechno se odehravalo v obrovske voliere 4 m dlouhe 2,5m vysoke a 1m siroke. Bylo v ni pohromade 6 andulek 3 samice 3 samci. Po uhynu samice jsem novou dokoupil a vpustil do voliery.
Cely problem jsem musel vyresit odcyhtem problemoveho samce. Od te doby je bohu dik, ve voliere klid.
Snad Vam tato neprijemna zkusenost v necem pomuze.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 23. 04. 2010 22:51
►► [10] Zebřička - opakovaný problém s vyzobáváním peří

Dobrý den,

úhyn samičky je smutná událost, ale neměla by Vás od dalšího chovu odradit. Takových neúspěchů zažil každý z nás chovatelů desítky, možná stovky, ale právě tyto neúspěchy nás neustále ženou dál, přijít věcem na kloub, vyvarovat se chybám, nacházet nejlepší a neschůdnější cesty. Nenechte se odradit, výsledky přijdou.
I poučný příspěvek kolegy Šmidly Vám může dát návod. I výměna samce může být cestou. I když má přirovnání s lidmi nemá jeden z návštěvníků stránek rád a cestou emailové pošty mi je vyčítá, stejně jej opět použiji. Stejně jako v lidském páru, kdy jeden z jedinců může být sexuálně aktivnější, může být stejná situace i u tak malých ptáčků. Lidský pár buď najde nějaký kompromis, anebo se rozejde. To v případě zebřiček nepřipadá v úvahu, mají chovatelem vymezený prostor a partner se jim mění jen stěží, především když jsou v kleci jen po páru. Nezbývá než zásah chovatele a v tomto případě by mohla výměna samečka pomoci. Jestli se nemýlím, je to již druhá samice která po jeho boku uhynula a tak by to stálo minimálně za zvážení. Buďte trpělivý, zkoušejte a nenechte se odradit. Dosažené výsledky Vás pak budou jen a jen těšit.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: M. Lifart - vloženo: 24. 04. 2010 13:01
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web