Partneři:

jak velkou klec/volieru?

Dobrý den,

chci se zeptat kolik ptáčku (chuvičky, zebřičky tedy méně "náročné" astrildy) můžu mít v kleci která je veliká.

v-200cm d-100cm š100cm

nebo

v-200cm d-200cm š-100cm ?

rád bych se ještě zeptal zda se dá ptáčkům přisvětlovat a čím (jakým světlem)

Podotýkám že ptáčky nechci pro chov ale pro potěchu a chci jím zajistit co nejlepší podmínky.

Děkuji.

autor: Roman Kobzík - vloženo: 17. 05. 2010 09:01
►► [2] jak velkou klec/volieru?

Dobrý den,

pokud nemáte ambice ptáky rozmnožovat a skutečně chcete voliéru jen pro potěchu oka, můžete do takové voliéry umístit cca 4-6 párů ptáků. Viděl jsem i víc párů v podobné kleci, nicméně když tam instalujete nějakou zeleň, je těch 4-6 párů tak akorát. Voliéra bude působit živě a přitom nebude zbytečně "přeplácaná" ptáky. Nedá mi však abych nepřipomenul, že se chystáte do voliéry umístit zrovna ty druhy ptáků, které se většinou velmi dobře množí. Již jsem někde popisoval zážitek se zebřičkama pestrýma, které mi zahnízdily v misce na grit. Je tedy na zváženou, pokud opravdu nemáte ambice ptáky množit, zda by nebylo lepší do takové okrasné voliéry umístit ptáky jen jednoho pohlaví.
Otázku na světlo nechám bez přesnější odpovědi, neznám Vaše možnosti. Já například svítím běžnou pokojovou lampou, která má tři samostatné zdroje světla, které mohu směrovat do různých stran. V pokoji to naprosto stačí a ptáci mají dostatečný světelný režim. Ovšem Vaše voliéra - klec je nepoměrně větší než klece mé, nevím přesně kde ji budete mít umístěnu, zda někde na půdě, v pokoji, venku, tak je těžší se vyjádřit. Protože se však nechystáte ptáky množit, nemusíte především v zimním období příliš upravovat světelný režim a tak se domnívám, že v tomto ohledu můžete uplatnit fantazii a svítit především tak, aby ptáci dobře viděli, můžete zvolit i slabší noční osvětlení, aby se ptáci při případném vyplašení neporanili a měli možnost v klidu opět usednou na své bidlo kde nocují.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Mirek Lifart - vloženo: 17. 05. 2010 17:46
►► [3] jak velkou klec/volieru?

Děkuji za odpověd.

S tím množením máte pravdu. Už sem nad tím přemýšlel.

Naštěstí se u chůviček a zebřiček dá snadno rozeznat pohlaví. U druhů kde pohlaví nelze rozeznat spolehám na to že nezahnízdí pokud nebudu podávat příliš vydatnou stravu a neposkytnu stavební materiál pro hnízdo.

autor: Roman Kobzík - vloženo: 17. 05. 2010 18:07
►► [4] jak velkou klec/volieru?

Já se obávám, že u chůviček vůbec není tak jednoduché rozeznat pohlaví. Ačkoliv jsem chůvičky nějaký ten pátek choval, nedovolil bych si pohlaví rozeznat pouhým okem.
I když omezíte stravu, neposkytnete stavební materiál, jsou právě chůvičky, ale i zebřičky schopny hnízdit v podmínkách, kterým se lidově říká spartánské. Proto je potřeba opatrnosti, aby jste se nedočkal nechtěných odchovů.

Zdravím, M. Lifart

autor: Mirek Lifart - vloženo: 17. 05. 2010 19:22
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web