Partneři:

budky pro aymary pruhované

Dobrý den, koupila jsem si chovný pár aymar pruhovaných. Chtěla bych se zeptat chovatelů kteří s nimi mají zkušenosti, jaké budky se jim pro aymary osvědčily? Jakého tvaru a rozměru?

Děkuji za rady, pěkný den Věra Šmerdová

autor: Věra Š. - vloženo: 03. 07. 2010 18:46
►► [2] budky pro aymary pruhované

Dobrý den,
s aymarama nemám zkušenosti, ale zkusil bych rozměr, jako pro andulky 15x15x25 ležatého typu. Když máte chovný pár, tak je lepší se zeptat přímo chovatele, jaké budky používá a čím je krmil.
Pěkný den, Emil.

autor: Emil Škoda - vloženo: 03. 07. 2010 20:35
►► [3] budky pro aymary pruhované

Dobrý den pane Škodo, já jsem se chovatele ptala, chtěla bych jen znát zkušenosti dalších chovatelů. Určitě ne všichni používají stejné budky. Proto mě zajímá, co se jim osvědčilo a co ne. Pán od kterého mám aymary ten pár koupil a měl ho dva roky, ale mladé neodchoval. Tak bych chtěla zkusit být úspěšná sama.
Ale děkuji za rady. Jsem opravdu ráda, že jste odepsal. Snad napíšou i další.

Pěkný den, Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 04. 07. 2010 07:35
►► [4] budky pro aymary pruhované

Dobrý den,
bral jsem to podle Vaší informace, že se jedná o chovný pár. To je pro každého chovatele něco jiného. Pro mě to znamená, že je to pár, který pravidelně odchovává mladé. Dále záleží, co to znamená neodchoval, pár neměl snůšku, mláďata se nevyklubala, nekrmili mladé, mláďata uhynula v budce...
Někdy se může stát, že ptáci přijdou do jiného prostředí a hned zahnízdí.
Pěkný den, Emil.

autor: Emil Škoda - vloženo: 04. 07. 2010 08:10
►► [5] budky pro aymary pruhované

Dobrý deň!
Ja som ich nikdy nechoval ale viem, že na hniezdenie
sa doporučuje búdka tvaru kvádra na ležato o rozmeroch š25 x d20 x v20 cm s otvorom 6 cm.
Dno búdky vystelieme zmesou hoblín a pilín.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 04. 07. 2010 08:29
►► [6] budky pro aymary pruhované

Dobrý den, děkuju za všechny rady. Nerada bych se hádala, ale myslím si, že chovný pár je i takový pár, který už dospěl a je schopný mít své mladé. Ale třeba je to jinak, nevím :-).

Pěkný den, Věra Šmerdová

autor: Věra Š. - vloženo: 04. 07. 2010 09:09
►► [7] budky pro aymary pruhované

Dobrý den,
takový pár bych spíše nazval chovuschopný. Ale je to jen můj názor. Ještě bych tam přidělil harmonizující pár. Pár, který ještě neměl mladé, ale harmonizuje (probírá si peří, krmí se)
Pěkný den, Emil.

autor: Emil Škoda - vloženo: 04. 07. 2010 13:43
►► [8] budky pro aymary pruhované

Pane Škodo, já myslím že je to slovíčkaření. Hodně chovatelů používá chovný pár i pro páry, které ještě mladé neměl. Myslím si, že je to tak v pohodě. Moje teta má maličký statek a mívá ve svém chovu chovné kance. Říká tak i kanečkům, kteří ještě žádné selátka nezplodili. Je prostě chovný. Když se nad tím zamyslíte, sousloví chovuschopný by zase mohl někdo napadat, že se dopředu neví, jestli je vůbec chovu schopný, že může být neplodný a já nevím co ještě. Fakt si myslím, že je to jenom slovíčkaření no.

Pěkný den, Věra Šmerdová

autor: Věra Š. - vloženo: 04. 07. 2010 18:34
►► [9] budky pro aymary pruhované

Dobry den,
tuto debatu jsem sledoval jen z povzdali, ale to co jsem si precetl ted mi nedalo a musim reagovat.
Dle meno nazoru: Slovni spojeni chovny par znamena, ze ptaci meli oplozenou snusku. Pokud jeden ze dvou neni plodny ci ma jakoukoliv dispozici, nemuze se jednat o chovny par.
Ano, nekteri chovatele se s oblibou vyjadruji o chovnem paru i v pripade ze se jedna o 1,1 nepribuzne ptaky.
Dovolim si prirovnani s lidmi. Po dovrseni pohlavni dospelosti je lidsky jedinec chovuschopny. OVSEM, pokud v obchode potkate dva jedince opacneho pohlavi, jeste se nejedna o par, jsou to jen dva chovuschopni jedinci. Doufam ze toto prirovnani neni prilis troufale ;)
A abych nebyl uplne mimo tema, myslim jsem v nejakem casopise videl budku s vnitrni prickou, ktera jeste oddelovala vstupni prostor od hnizda samotneho. V pricce byl zhruba stejny otvor jako vletovy. Bohuzel, vlastni zkusenos s temito ptacky nemam.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 04. 07. 2010 19:31
►► [10] budky pro aymary pruhované

Dobrý den pane Haško a Škodo,

dala jsem si tu práci a vyhledala význam slova chovný. A našla jsem ji na Internetové jazykové příručce od Ústavu pro jazyk český. Po zadání slova chovný vyšel tento výsledek:

chovný
dělení: chov-ný1
význam: určený k chovu
příklady: chovný dobytek2; nejlepší chovný býk2; chovná stanice

Jak vidíte, je tam i význam. U R Č E N Ý k chovu, teda ne ten, který už odchoval.

Za všechny rady kolem budky děkuji.

Přeji pěkný den, Věra Šmerdová

autor: Věra Š. - vloženo: 05. 07. 2010 12:23
►► [11] budky pro aymary pruhované

Dobry den,
na vysvetlenou: Slovnik jazyka ceskeho je urcite skvela vec. Jen prosim, bavime se tu o chovatelskem zargonu, hantyrce chcete li, vyznamu spojeni slov "chovny par" pro chovatele papousku a exotu.
Chovny par, toto slovni spojeni v nasem jazyce znamena par ktery odchoval, ja osobne se priklanim k oplozene snusce, to ze se mladata nevylihla nemusi byt vinou ptaku. Proto si mnozi radoby chovatele tyto slova radi vypujcuji k zatraktivneni svych ptaku. Cest tem co to nedelaji.
1,1 dva jedinci opacneho pohlavi, muze se jednant i o sourozence.
Par urciteho druhu - ptaci kteri harmonizuji, ale prozatim nemeli oplozenou snusku.
Chovny par - ptaci kteri jiz meli oplozenou snusku.
Mozna by si tohle tema zaslouzilo vice prostoru a vice ucasti ostatnich chovatelu, abychom zjistili i jejich nazor.
Ale samo sebou se mohu plest.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 05. 07. 2010 18:04
►► [12] budky pro aymary pruhované

Zdravím všechny diskutující!

Protože se podobná problematika pokud vím probírala i na stránkách www.ifauna.cz, nedalo mi to, a obrátil jsem se s prosbou o výklad slova ch o v n ý na odborníky z již zmíněného Ústavu pro jazyk český. Musím dodat, že i já jsem se stejně jako Věra domníval, že výklad sousloví chovný pár je o tom, že mladý chovný pár je připraven do chovu, určený k chovu, tedy nikoliv že musí jít nutně o pár, který již své mladé odchoval. Toto své stanovisko jsem v emailu, který jsem do zmíněného institutu zasílal, uvedl.

Přišla mi tato následující odpověď.

Vážený pane,

výkladové slovníky češtiny slovo chovný definují takto: "určený pro chov". V Naučném slovníku zemědělském, který obsahuje především hesla týkající se zemědělství, a tedy hlavně hospodářských zvířat, je v hesle plemenná zvířata uvedeno, že jsou to zvířata vybraná a používaná k plemenitbě. Odkaz je na heslo plemeník a plemenice, což jsou zvířata samčího a samičího pohlaví, která byla uznána za způsobilá k používání v plemenitbě. Na základě velmi obecné definice ve slovnících češtiny i na základě informací v Naučném slovníku zemědělském se jako pravděpodobnější jeví výklad, který zastáváte Vy.Je však možné, že existuje nějaká odborná publikace, nebo dokonce norma, která význam spojení chovný pár vymezuje přesněji.

S pozdravem

Ivana Svobodová
Ústav pro jazyk český AV ČR
oddělení jazykové kultury – jazyková poradna

V emailu je zmíněna možnost, že existuje odborná publikace, která význam spojení chovný pár vymezuje přesněji. Já o takové publikaci nevím, ale pokud někdo z návštěvníků takové informace má, dovolím si ho požádat, aby se s námi o ně podělil.
Aniž bych chtěl rozproudit ostřejší debatu mám dojem, že ani výklad pana Hašky o chovatelské hantýrce není dostačující a i my chovatelé bychom se měli držet obecných pravidel výkladu. Opět podotýkám, že nechci aby mé slova vyzněly v poloze té, že někoho napadám. To skutečně ne.
Nicméně vždy když se v inzerátech objeví - prodám 100% chovný pár, nebo chovný pár, tak to ve mě vzbuzuje mírné podezření. Několikrát jsem se totiž velmi silně napálil, když jsem zjistil, že 100% chovný pár - a tady si pod těmi 100% skutečně představuji pár, který již odchoval - byly dvě samice, nebo dva samci. Jindy jsem zjistil, že samice ze 100% chovného páru vůbec není schopna snášet vejce a tak dále, a tak dále.
Dle mého názoru se chovného páru ( chovný v tom smyslu, že již odchoval) chovatel nezbavuje pro nic za nic. Možná jsem v tomto ohledu skeptik, ale vidím v tom většinou nějakou čertovinu. Proto si dnes kupuji zásadně vždy zvlášť samici a zvlášť samce. Z takových mladých ptáků si sestavím ch o v n ý pár. Ale abych zachoval i míru objektivity, musím dodat, že naprosto jiná situace bude u dlouhověkých druhů ptáků, kde je po čase velmi pravděpodobný prodej chovného, tedy již vyzkoušeného páru, aniž by to nutně muselo vzbuzovat dojem nějaké nepravosti.
Závěrem snad jen dodám, že ať již je plná pravda na té či oné straně, bylo by nejvhodnější, kdyby chovatelé do svých inzerátů zadávali o prodávaném ptactvu co nejvíc informací. Možná by tak předešli plamenným debatám na téma, co je a není chovný pár.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 07. 07. 2010 18:32
►► [13] budky pro aymary pruhované

Dobry vecer,
nuze, prijmeme za sve ze chovny par znamena pouze jedince chovuschopne. Zucastenenym dekujeme za urputnost a vytrvalost.
S pranim pekneho vecera Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 07. 07. 2010 21:55
►► [14] budky pro aymary pruhované

Dobrý den, to jsem ráda, že se to vysvětlilo.

Pěkný den všem, Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 08. 07. 2010 11:15
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web