Partneři:

Hlasový projev arating zlatých

Dobrý den,
mám možnost získat samici aratingy zlaté. Její majitelka ji musí ze zdravotních důvodů dát pryč. Někde jsem ale slyšela, že aratingy hodně a taky nahlas křičí. Samici bych měla jenom jako společnici, ale zase nechcu mít problémy se sousedama. Jak je to vlastně z hlasitostí arating? Je to tak vážné?

Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 22. 07. 2010 15:19
►► [2] Hlasový projev arating zlatých

Dobrý den,

s aratingami mám pár zkušeností a s hlasitostí arating je to různé. Když jsem sháněl můj chovný pár, tak jsem prvně (z finančních důvodů) koupil samce a samici až následující rok. Samce jsem rok měl v pokoji, také jako společníka. Nemohl jsem si ho vynachválit. Byl tichý, miloval splečnost, bral pamlsky z ruky a podobně. Pravda, občas si zakřičel a to pak stálo za to, jelikož aratingy když už řvou, tak pořádně. Ale bylo to v mezích snesitelnosti (párkrát za den). To samice byla z jiného těsta. Ta řvala pořád. Po převezení domů jsem ji na 14 dní umístil do karantény a popravdě jsem si říkal, že se asi budu muset odstěhovat, protože se to nedalo snést. Pronikavý řev se nesl přes půl ulice. Nicméně po vpuštění samice k samci do klece k sobě nejen ihned přilnuli, ale samice se i podstatně ztišila. Můj názor tedy je, že na každý papoušek je hlučný, protože ti dva odlišní jedinci z mého páru byli opravdu, jak se říká, nebe a dudy. Když pak byli společně v jedné voliéře, byl jejich zvukový projev opět na snesitelné úrovni.
Dle mého názoru byste se musela samici velmi, ale opravdu velmi často věnovat, aby se vám odvděčila klidem v bytě.

S pozdravem
L. Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 23. 07. 2010 17:59
►► [3] Hlasový projev arating zlatých

Dobrý den,
jestli jsem vás spravně pochopila, tak není pravidlo, že by křičely všechny aratingy pořád. Domlouvila jsem se nakonec s majitelkou na 14 denní zkušební lhůte. Vezmu si samičku domů a pak uvídím jestli bude křičet nebo ne. Myslíte že za 14 dní už budu mít jistotu?

Děkuju a pěkný den, Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 24. 07. 2010 12:28
►► [4] Hlasový projev arating zlatých

Dobrý den,

ano, pochopila jste mě správně. Samec byl tichounký, že jsem o něm téměř nevěděl, ale zato samice byla jako rozhlas, pořád hulákala. Takže je to opravdu individuální, troufám si říci, stejně jako u lidí. Záleží na charakteru, někdo je upovídanější a někdo je spíše uzavřený stydlín. Zkušební lhůta by nemusela být špatný nápad. Za dobu čtrnácti dní, se domnívám, zjistíte, zda-li se jedná o křiklouna, či ne. Ale moc se mi nezdá to zbytečné cestování papouška od chovatele, k chovateli, v případě, že bude hlučná a vy ji budete muset vrátit. Je to zbytečný šok a stres pro papouška. Možná by bylo lepší i s touto variantou počítat a papouška si nechat i když bude hlučnější. Tito papoušci mají své kouzlo a jsem si téměř jist, že ani jejich hlučnost vás neodradí od toho,abyste si samičku nechala.

S pozdravem
L. Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 26. 07. 2010 10:05
►► [5] Hlasový projev arating zlatých

Dobry den,
pan Prochazka ma jiste pravdu. Dovolim si vsak mirnou podpasouvku minenou spise v zertu. Urcite si papouska nechte i kdyby se meli kvuli kriku odstehovat vasi sousedi ;)
Ale ted vazne. Jednou jsem mel samce rozely kteremu uletla samice. Samec se ji stale snazil volat. Mel jsem ho v pokoji kde jsem spaval. Naproti nam byla bytovka, cirka 30m. Tam bydlela jedna ma spolupracovnice. Po prichodu do prace mne castovala poznamkama ze ju budil naky muj ptak a ze stim mam neco udelat. Kdyz jsem ji rekl ze je semnou v pokoji a ja u toho spokojene spim, spadla ji brada.
Takze nejen na papouskovi, ale take na cloveku je, jakym zpusobem bude papouska a jeho hluk vnimat. Casem se ukazalo ze ja spim jako drevo a asi budu i castecne nahluchly, pac v noci me nevzbudi prakticky nic a pres den mi ptaci nevadi. Tim spis kdyz sou moji ;) Sousedu se na nazor neptam, dokud si neprijdou stezovat, neni co resit a pak to budu resit spis lahvinkou a posezenim u voliery nez stehovanim. (samo sebou stehovanim sousedu ;) )
S pranim at vse dobre dopadne Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 26. 07. 2010 14:04
►► [6] Hlasový projev arating zlatých

Dobrý den,

samozřejmě, v tomto s Vámi mohu jedině souhlasit. I na sousedech mnohdy velmi záleží. Ale bohužel, sousedy si nikdo z nás většinou nevybírá a nic s nimi nenadělá. Já mám, musím zaklepat na dřevo, naštěstí sousedy dobré, kteří si nestěžují. Naopak se chodívají s dětmi na papoušky dívat a podobně. Takže naše vztahy jsou opravdu dobré a žádné problémy, co se papoušků týče, řešit nemusíme. Když jsem si aratingy pořizoval, měl jsem strach, aby sousedům nebudily děti, nebo je nerušily, ale nyní paradoxně více ruší mě sousedovic kohout, který je aktivní už od čtvrté ranní hodiny a je o mnoho hlučnější, než zmiňované aratingy, které v tuto dobu mají ještě půlnoc :) Zkrátka, ani život na vsi není vždy kídeček.

S pozdravem
L. Procházka

autor: Lukáš Procházka - vloženo: 27. 07. 2010 18:27
►► [7] Hlasový projev arating zlatých

Zdravím všechny diskutující,
ačkoliv papoušky nechovám a nemusím tedy řešit jejich hlasový projev se sousedy, nedá mi, abych tak trochu neapeloval malým příběhem na právní aspekt věci.

Celý příběh mi vyprávěl kolega chovatel cca před 8 lety a abych se přiznal, dodnes nevím, nakolik si v něm přidal, či si něco v dobré víře přimyslel.
Ale začátek byl zcela prozaický. Zmíněný chovatel měl mimo jiné ptactvo ve svém chovu i slepice a u nich samozřejmě kohouta. Jednoho krásného dne mu přišel doporučený dopis, podepsaný nějakým pro něj neznámým advokátem, v kterém byl vyzván, aby buď starého kohouta odstranil ze zahrady, anebo mu zamezil přístup k plotu souseda. Dále pak bylo požadováno, aby si kohout zdržel jakýchkoliv hlučných hlasových projevů. Vtip byl ale v tom, že z dopisu nebylo zcela zřejmé, že jde o kohouta coby kurovitého ptáka a tak si můj kamarád chovatel myslel, že jde o jeho tchána, tehdy již 77 letého pana Kohouta. O podepsaném právníkovi si pomyslel, že je pěkný blb, když píše jméno s malým písmenem. Celý dopis považoval za nejapný žert, a tak ho zmačkal a zahodil.
Zde bych ukončil tu komičtější část příběhu a v krátkosti zmíním další sled událostí. Další tři roky na jeho osobu padaly trestní oznámení, měl neustálé problémy se sousedem, jenž byl tím, kdo právníka přiměl napsat onen výše zmíněný dopis. Prožil si tři roky doslova pekla. Někdo mu otrávil psa, jindy holuby, měl po dvoře poházené výkaly a mezi uklízením mrtvolek a poházených hovínek běhal v lepším případě na obecní úřad, v horším k soudu. Měl problémů a starostí až nad hlavu. Po třech letech kohouta zabila kuna, nebo jiný predátor a až poté v podstatě nastal klid. Jen se sousedem už nikdy nepromluvil ani slovo.
Celým tímto až neuvěřitelně znějícím příběhem jsem chtěl říct, že je skutečně lépe se nejdříve se sousedy domluvit, vše s nimi v klidu probrat a třeba se tím vyhnout zbytečným problémům. Samozřejmě ne za cenu tu, že si člověk nechá když to řeknu lidově, kálet na hlavu.

Přeji pohodové sousedy, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 27. 07. 2010 19:03
►► [8] Hlasový projev arating zlatých

Dobrý den,
tak jsem samičku musela po 3 dnech vrátit. Křičela tak moc, že rodiče byli zásadne proti tomu, abych ji měla doma v pokoji. Ta samice byla celkově stresovaná, pořád jak kdyby se něčeho bála. Asi proto křičela skoro pořád.

Děkuju všem za rady, Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 28. 07. 2010 11:16
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web