Partneři:

kontrola vajicek

Amater ...poradi mne nekdo jak kontrolovat nejlepe vajicka, AG chovam druhym rokem a v roce minulem jsem mel od 4 paru asi 35 vajicek, a zadne mlade,tedy mlade byli dve vyhozene z hnizda, prikladam to k tomu ze jsem je choval po dvou parech v jedne box voliere o rozmeru 120D,80V,6S, nezaznamenal jsem zadnou nesnasenlivost,pouze ty vyhozene mlade...V roce letosnim, jsem jiz do teto box voliery nechal jen po jedne pare, vajicek je ale vzdy 10 i vice a ja nepoznam ktere odstranit.
Ve velke voliere mam 4 pary ktere mne jiz letos odchovali mlade, ale vzdy mam mnoho vajicek "plonkovnich" tj. z 10 vajec 3-4 mlade. Ptaky pravidelne kropim, miluji to, teplota a vlhkost je myslim dobra, par se na sezeni poctive strida.
Krmim smesi DELI NATURE,obcas nepravidelne Senegalske proso v klasech, vajecnou michanici,ORLUX, nebo protein mix CéDé, grity vice druhu, osvetleni 20W Arcadia BIRD LAMP, s odchovem neni zady problem, pouze s lihnutim, je mozne zbyle vejce dat pod Chuvicky, jsou na to rozdilne nazory co jsem se zatim docetl. A uvazuji o tomto zpusobu odchovu nekterych vajec.

http://picasaweb.google.com/amadina.gould

autor: Pedro - vloženo: 24. 07. 2010 20:57
►► [2] kontrola vajicek

Dobry vecer,
ty pocetne snusky jsou u vsech paru nebo jsou jen u nektereho, pripadne nekterych?
Co se vsak vasi hlavni otazky tyce, doporucuju poridit si malinkou baterecku naled diodu. Tu pak opatrne prilozite k vajicku a hned vidite co se uvnitr deje. Pokud je i po 5 dnech sezeni na vejcich videt pouze hloutkova a bilkova cast, je s nejvetsi pravdepodobnosti vajicko prazdne. Pokud je vsak oplozeno, uvidite svetslounce ruzove cevky s uprostred bijicim srdcem. Tomuto se rika pavoucek. Po sedmi dnech mate 99% jistotu ktera vejce jsou prazdna a ty muzete odstranit. Vrele vsak doporucuju neodebrat vsechna, ale jen tak, aby v hnizde zustalo sest vajec. Samice by se mohla pokusit o dalsi snusku pokud by ji ubylo moc vajec a to neni zadouci.
Pokud je obsah vajicka nasedly az nacernaly, nejsou videt zilky apulzujici srdce, nejspis zarodek odumrel. Pokud je vsak v budce byt jedine zive vejce, neni nutno dal pocet vajec redukovat, budou slouzit jako opora, aby samice mlade neprisedla.
S pranim uspesneho dne Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 24. 07. 2010 21:23
►► [3] kontrola vajicek

no, prevazne ve vsech hnizdech vetsi pocet vajicek, vzdy okolo 8-10 jich zustane v hnizde, 2-3 se jim podari prubezne vyhodit takze snaseji pres 10 vajec,ano...

http://picasaweb.google.com/…ANTESDEGOULD#…

snesli cca 10 vajicek, vyvedou komplet peclive 3-4 mlade, a zasednou znovu do jineho cisteho hnizda, kde jiz maji dalsi vejce dle foto,a podruhe mnoho, ty prvni nemam vyfocene.Bal jsem se lezt do hnizda. toto se mne opakuje ve velke voliere.V male box voliere jedna para hnizdi s velkym poctem vajec ale myslim jiz dlouho bez vyvedeni mladych a jedna para se sebou nekomunikuje taktez v box voliere.S nusky a mlade mam jen ve velke voliere.

autor: Pedro - vloženo: 24. 07. 2010 22:03
►► [4] kontrola vajicek

Dobry vecer,
velky pocet vajec muze byt pro samici problem, nemusi je vsechny obsednout, takze se mohou zachladit. No a protoze samice pravidlene vajicka otaci a prohazuje, je velmi pravdepodobne ze se treba jiz vyvijejici se vejce zachladi taky.
Problem je, ze dokud ptaci nezasednou, nemate moznost jak zjistit plna vejce, tedy aspon ja zadnou metodu neznam, a kdyz zasedne, hrozi vyse zmineny problem.
Urcite bych zkusil odebrat 4 vejce z deseti, ulozit je do vhodneho prostredi na uchovavani vajec, sam to nedelam takze nevim presne jak, ale hledejte na internetu pripadne v odborne literature jak na to, a cekat co se bude dit. Pokud se bude vyvijet vsech zbylych sest, je uz jen na vas, jestli chcete zjistit jestli bylo vsech deset oplozenych a vejce prohodite. Pokud zjistite ze nektera jsou prazdna, urcite je prohodte s temi ctyrmi a ty si poznacte.
Guldy jsou schopny obsednout i vice vajec nez sest. Ale sest je tak asi nejvhodnejsi pocet. Je uz na vas jestli nechate sedum nebo osum. Zalezi take jakeho vysledku chcete dosahnout. Rozhodne vsak doporucuji prazdna vejce odebrat. take muzete zkusit podlozit vejce jinemu paru, vy zminujete chovicky.
V neposledni rade je tu moznost umistit vejce do lihne, jen jaksi nepredpokladam ze by to bylo standartni vybaveni chovatelu, ja sam ji take nevlastnim bohuzel.
Co se problematickych hnizdeni tyce, prosim, muzete byt konkretni? Kolik hnizd a pocty vajec? Byla nektera vajicka oplozena? Jedna se pouze o prvni sezonu, nebo se toto opakuje jiz nekolikatou?
Pary co neodchovavaji, kolikataou sezonu? Jak jsou stari? Zkousel jste menit hnizdni material, krmeni, prostredi? Budky? Stavi hnizdo ti co spolu nekomunikuji? Bohuzel je zde mnoho nezodpovezenych otazek pro konkretnejsi odpoved.
A jeste navazu na Vas prvni pripsevek. Ja osobne se nedomnivam ze by vyhozena ptacata byla dusledkem dvou paru v jedne kleci, navic rozmery jsou ustyhodne, ale spis se jedna o premotivovani ptaku prilisnym podavanim vajecne mychanice a kliceneho zrni, nebo vekem ptaku, kdy mladi ptaci se takto mohou chovat. Ale vase moznost se take vyloucit neda :-(
S pranim mnoha uspechu. Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 27. 07. 2010 21:36
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web