Partneři:

jak poznám harmonizujicí pár?

Chtel bych se zeptat, jak poznam na 100% ze par zebricek harmonizuje a jak to poznam u amad gouldovych?
Marcel

autor: Marcel - vloženo: 25. 07. 2010 13:34
►► [2] jak poznám harmonizujicí pár?

Dobry den,
tak tohle je zajimava otazka. Nejjistejsi si muzete byt, pokud par pravidelne odchovava.
Ovsem ani pokud par nema potomstvo nemusi to byt problem v nem a par jako takovy, muze byt zcela harmonicky. Ovsem okolnosti v jejich okoli jim nedovoli zahnizdit. Treba dominantni par ve voliere brani v hnizdeni ostatnim parum, ale okolnosti muze byt mnoho. Nevhodna budka, nevhodna klec, nevhodny hnizdni material, krmeni, svetelny rezim.
U amadin gouldovych i zebricek se mi osvedcila metoda pridelovani partneru. Skratka jsem si natypoval ptaky a ty dal spolecne do klece. Vysledky jsou mnohem lepsi nez u paru ve spolecne voliere, kde probyhal vyber prirozene. Ale jak uz jsem nastinil o par radku vyse, nemusi to byt neharmonizujicimi pary, ale jinymy okolnostmi ;) A kruh se nam uzavira.
Preju hodne uspechu v chovu.
Smidla

autor: Miloš Haška - vloženo: 25. 07. 2010 16:19
►► [3] jak poznám harmonizujicí pár?

Dobrý den,
zcela jistě má pravdu Miloš když píše, že 100% jistotu máte po vyvedení mladých, o které se rodiče vzorně postarají. Pak jde zcela jistě o harmonizující pár.
Zcela pominu okolnosti, které harmonizujícímu páru mohou znemožnit hnízdění a pokusím se stručně zachytit pár průvodních znaků, které by vám mohly napovědět, že se pár k sobě má - harmonizuje.
Jak zebřičky pestré, tak i amadiny Gouldové jsou tzv. ptáci se sociálním cítěním. Tudíž ani posed blízko sebe, vzájemné probírání peří ještě nemusí nic znamenat. U guld jsem dokonce velmi často zaznamenal páry, které i když výborně vyváděly mladé, tak ptáci při nocování hřadovali každý na jiném místě. Nicméně právě časté hřadování vedle sebe, společné krmení, nikoliv ale krmení samice samcem, jako je tomu u papoušků, ale společné nazvěme to "stolování", koupání jeden po druhém, či společně, jestliže to umožňuje nádoba na koupání, probírání peří a především páření, ke kterému je samice absolutně svolná, to by měly být znaky, které by harmonizaci páru měly potvrdit. U guld samec láká samici k páření do hnízdní budky, jen zřídka dochází k pojímání na bidle. Při páření z budky vychází "škvrčení", které páření provází. U obou druhů je častá návštěva budky také znakem souladu mezi samcem a samicí, je dalším projevem jejich sympatií. Za další znak můžeme bezesporu počítat snahu společně vybudovat hnízdo, i když podíl na stavbě může být dle pohlaví, a u každého páru zcela odlišný.
U guld samice navíc dává své sympatie samci při jeho dvoření, což je jakési hopsání na bidle, najevo také tím, že směrem k němu natočí svůj ocásek, kterým rychle vibruje.
Určitě by se našly ještě i další znaky, které harmonizaci páru potvrzují, ale momentálně se přiznám, že mne další nenapadají. Snad mne doplní další chovatelé.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 26. 07. 2010 19:51
►► [4] jak poznám harmonizujicí pár?

Dobry vecer,
skvele vycerpavajici odpoved. Aniz bych chtel nejak zlehcovat, nebo znevazovat vyznam harmonizujiciho paru, dovolim si tu jeste jednu myslenku. Prosim, berte ji s nadhledem, mam ji podlozenou pouze kratkodobe.
Nicmene, po dobu nekolika malo roku co drobotinu chovam a odchovavam jsem zjistil, ze harmonizuje prakticky kazda samice se samcem.
Pokud je nove koupeny samec karantenovan samostatne a pak presunut do klece primo k samici, tim spis v bednovych klecich kde ptaci nevidi dalsi jedince, proste se prijmou.
Pokud by takto sestaveny par projevoval znamky agrese, pripadne se ignoroval a nejevil zajem o hnizdeni, je na miste preparovani.
Zaverem. Rozhodne si nemyslim ze chov a odchov guld je jednoduchy. Ma spoustu svych uskali a dobry par ma cenu zlata. Myslim si ale ze Marcel se ptal z toho duvodu, aby si udelal predstavu kolik asi bude potrebovat ptaku do zacatku a jestli to pujde i s jednim parem. A ja rikam ze ano, jen ve zcela vyjimecnych situacich je potreba preparovani, ale nebude potreba, jako treba u papousku, kupovat kolem sesti kusu a nechat ptaky prirozene si vybrat.
Mam take overeno ze samice zebricek v jedne sezone je schopna vyvest mladata se dvema samci, k tomuto mne privedl systematicky vyber k ziskani pozadovanych vysledku, ktere se diky bohu dostavily, ale to je na jine tema.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 26. 07. 2010 20:35
►► [5] jak poznám harmonizujicí pár?

Dobrý den,
nedá mi abych nereagoval na Miloše. Je zcela jisté a možné, aby si jednotlivé páry takto padly do oka a odchovaly mladé. Stává se to a mohu to jen a jen potvrdit ze své vlastní zkušenosti. Ovšem nedá mi jedno malé srovnání s lidmi. Když zavřu dva teenagery opačného pohlaví do jedné místnosti, v které nebudou mít DVD, mobil, ani jiné moderní hračky, je velmi pravděpodobné, že se doberou k sexu. Ovšem sex ještě neznamená, že budou kvalitními rodiči, pakliže by jejich hrátky měly za následek potomka. Velmi podobné je to s těmi ptáky, ačkoliv páření neprovozují, tedy pokud je mi známo pro libido samé, ale za účelem plození potomstva. Když však pár není úplně harmonizován, sehrán, dochází k opuštění snůšek, vyhazování mladých, někdy také k zabíjení mladých. Nakonec i Vy sám jste zde Miloši přece řešil vyhazování mladých z hnízda, pokud se nepletu (ale netvrdím, že příčina byla neharmonizující pár). Nechci Vaši metodu popírat, nechci ji ani vyvracet, nicméně se skutečně domnívám, že je velmi vhodné, aby si chovatel našel dostatek času k pozorování svých drobných exotů a snažil se vypozorovat, zda se pár k sobě má. Jsem si zcela jist, že mu to přinese velkou radost v podobě kvalitních odchovů. Navíc čas strávený pozorováním svého ptactva nemůže nikdo považovat za promarněný. A když si k tomu přičtete další faktory, pro které ptáci opouští snůšky, vyhazují mladé (stres, leknutí, výkyvy teplot, nedostatek krmení, nebo naopak jeho přebytek atd.), pak právě důraz kladený na dokonalou harmonizaci páru by měl být jedním z prvořadých cílů chovatele. Takže snad jen na závěr, Vaše metoda je možná, zcela jistě šetří čas a slaví i úspěchy, ale položme si otázku, zda nás po chovatelské stránce o něco neochuzuje?

Hodně zdaru v chovu, zdravím Mirek Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 27. 07. 2010 18:44
►► [6] jak poznám harmonizujicí pár?

Dobry vecer,
dovolte mi abych to uvedl na pravou miru. To co jsem napsal nemelo slouzit jako navod pro rychloodchovy. Mou snahou bylo Marcelovi predstavit moznost zakoupit si pouze dva jedince opacneho pohlavi a ty, pokud budou mit dobrou peci a vse ostatni s uspechem sparovat a mit od nich potomstvo.
Rozhodne to neznamena, ze ptaky nema pozorovat a venovat se jim, prave naopak.
A ano, mate pravdu, resil jsem zde na teto diskusi ruzne problemy. Z 90% se jednalo o chovatelska pochybeni, a je zcela mozne ze to procento bylo i vyzsi. Jenze, ruku na srdce, tim si skratka musi projit kazdy sam.
Kdybych mel ty vedomosti a zkusenosti co mam dnes pred zacatkem chovu drobotiny, poridil bych si jeden par guld a na nich se snazil ucit. Jenze ja tou dobou byl cisty papouskar a tak po vzoru papousku, poridil jsem 6 kusu guld, tri samce a tri samice a ucil se na nich.
A prave toho uceni lze dosahnout pouze pozorovanim ptactva, probirani poznatku s ostatnimi chovateli a vlastnim poznanim.
Takze zaverem, Marceli, nebojte se poridit si dva jedince opacneho pohlavi a dejte je do jedne klece. Pokud mate moznost sehnat i harmonizujici nebo chovny par, muzete si zvolit i tuto moznost, budete mit mnohem lehci situaci v zacatku. S narustajicimi zkusenostni a rozsirovanim chovu se pak muzete pokusit sestavovat pary prirozenym vyberem.
S pranim mnoha zdaru v chovu Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 27. 07. 2010 21:01
►► [7] jak poznám harmonizujicí pár?

Zdravím Miloši,

také dodám jen drobnost. Můj příspěvek neměl vyznít nějak vyčítavě, ani konfrontačně, či jinak negativně. Byl to jen příspěvek o jednom aspektu chovu a takto měl i vyznít. Nechtěl jsem vyvolat dojem, že je potřeba se obhajovat, ale pro jistotu se omlouvám. Psané slovo má tu nevýhodu, že může vzbudit naprosto opačné emoce, než byla původní myšlenka, zámysl napsaného. S kolegou Lukášem Procházkou bychom asi o tom mohli napsat knihu, často jsme se přes řádky psaných slov nepochopili, což vedlo k nepříjemnostem.
Nicméně já si dovolím Marcelovi doporučit opak a to přesně i v rámci Vašich slov, vyhnout se chovatelským chybám. Jsem pevně přesvědčen o tom, že je nezbytné začít u sběru zkušeností, tedy získávat je i pozorováním ptáků při přirozeném výběru partnera, než začít experimentováním. Ale je to jen doporučení, každý z nás má ve svém chovu osvědčené postupy a recepty a pokud fungují, není důvod si je vzájemně vyvracet.

Přeji pěkný večer, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 27. 07. 2010 21:42
►► [8] jak poznám harmonizujicí pár?

Dobry vecer,
naprosto bez problemu. Omluva neni nutna, ja Vas nazor respektuju. To co funguje u me nemusi fungovat u jineho. Ostane uz je jen na Marcelovi jakou cestou se vyda. A aniz bych chtel byt nejak negativni, nebo cokoliv spatneho, su presvdcene ze sahne po mnou navrhnute moznosti a to z financnich duvodu. Je to student, nema moc na vyber. Vsichni jsme si tim prosli, takze vime.
s pranim klidne a pohodove noci. Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 27. 07. 2010 22:28
►► [9] jak poznám harmonizujicí pár?

Zdravím Miloši,
máte pravdu, určitě je to na Marcelovi, a ať si vybere jakoukoliv cestu, budu mu přát, aby se mu na ní dařilo.

Zdravím, M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 28. 07. 2010 20:26
►► [10] jak poznám harmonizujicí pár?

Ja budu zkouset oba zpusoby. Mam dost casu a proto byvam hodne u ptaku. Nemam moc zajmy jako jini studenti, pivo nepiju a tak kdyz mam volno, radsi delam neco kolem ptaku.
Jeste bych se chtel zeptat jak poznam harmonizujici par, kdyz jsou obe pohlavi uplne stejne. Jako treba pasovnici, nebo chuvicky? Marcel

autor: Marcel - vloženo: 31. 07. 2010 16:57
►► [11] jak poznám harmonizujicí pár?

Nikdo mi tu neodepsal, tak se zeptam jeste jednou. Jak poznam harmonizujici par u ptaku kdyz obe pohlavi vipadaji stejnak? Marcel

autor: Marcel - vloženo: 27. 08. 2010 21:44
►► [12] jak poznám harmonizujicí pár?

Zdravim Marceli,
nechci byt nijak nedutklivy, nicmene si neodpoustim poznamku, cetl jste tohle tema vubec?
Prakticky v kazdem postu mate neco a pokud chcete mit 100% jistotu, plati hned prvni odpoved kterou jste dostal, tedy pokud ptaci odchovavaji mladata, jedna se o harmonizujici par.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 27. 08. 2010 22:40
►► [13] jak poznám harmonizujicí pár?

Dobry den, no ja jsem to tema fakt procetl. Ctu tu vsechno co se pise aj na papouskach. Jenom jsem si mislel jestli to treba u takovych ptaku neni nejak jinak. Treba jestli tam nejsou i nejake jine poznavaci znaky :-).

S pozdravem Marcel

autor: Marcel - vloženo: 28. 08. 2010 09:22
►► [14] jak poznám harmonizujicí pár?

Zdravím Marceli,

u ptáků, kde nelze rozeznat pohlaví platí pro projevy jejich harmonie v podstatě to samé, jako u ptáků, kde lze pohlaví rozeznat. V tom má Smidla naprostou pravdu. Jiné poznávací znaky bych nehledal, i když je možné, že existují. Marně teď v tuto chvíli přemýšlím, zda se třeba samci u druhů, kde pohlaví nelze rozeznat nějak víc neprojevují třeba snahou o páření, nebo třeba snahou víc svým samičkám prozpěvovat, či třeba snahou předvádět v zobáku častěji hnízdní symboly (stébla trav, větvičky, peříčka). Ale to jsou všechno znaky toku, nikoliv harmonie páru a kdybych měl ještě navíc zmínit to páření, tak stejně v tomto ohledu alespoň z mé zkušenosti, naprosto vítězí samci různých druhů amad (tříbarvé, červenohlavé) a samci zebřiček. Zmínil jsem několik prvků toku, které Vám však mohou napomoci zjišťovat, zda skutečně pár harmonuje, či nikoliv. Jakmile totiž spatříte projevu toku, a tyto projevy jsou možná k pozorování častěji, jak jednotlivé projevy harmonie, získáte tím signál, že byste měl pár víc pozorovat a tím následně i vysledovat, zda je samička samci po vůli, tedy zda spolu vytvoří harmonický pár. Uf, no teď jsem si vytvořil souvětí, u kterého si ani sám nejsem jist, zda je k pochopení a zda je vůbec z pohledu profesionálního češtináře v pořádku :-). Takže jednodušeji. Pokud máte ve svém chovu ptáky, u kterých nelze rozeznat pohlaví, snažte se vypozorovat průvodní znaky toku, po kterých by měly následovat projevy harmonie páru.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 28. 08. 2010 18:54
►► [15] jak poznám harmonizujicí pár?

Dobry vecer, dekuju za odpoved. Porad si to pletu dohromady tok a harmonizaci paru no. Takze ted vidim ze je to kazde neco jineho. Ja vim ze mam amaterske otazky ale proto se radsi na vsechno ptam :-). Marcel

autor: Marcel - vloženo: 29. 08. 2010 21:31
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web