Partneři:

Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

V prílohe prikladám foto hlavy samca a samičky.

Přílohy:


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 29. 07. 2010 11:12
►► [2] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Zdravím pane Makovický,

je moc dobře, že jste sem tyto fotografie umístil. Domnívám se, že o chovu amad královských toho u nás není moc známo. Musím se dokonce přiznat, že neznám jediného chovatele, který by je choval. Když jsem byl svého času na návštěvě u chovatele pana Zdeňka Nečase a pozoroval jsem jeho amady fidžijské, zelenomodré a další, byl jsem zcela amadami uchvácen. Mít dostatek prostoru, určitě bych se do chovu amad pustil. Teď nemám na mysli právě amady královské, předpokládám totiž, že jejich cena bude mimo reálné finanční možnosti běžného chovatele. Mám na mysli běžnější druhy amad. Problémem asi bude, že bych podobně jako mnoho dalších chovatelů vůbec rád choval pomalu vše, co má peří :-)). Závěrem bych se rád zeptal, kde jste tyto fotografie objevil? Ačkoliv jsem se snažil je dohledat, neměl jsem štěstí.

Děkuji a zdravím, M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 31. 07. 2010 15:58
►► [3] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Zdravím pán Lifart!
Ten článok o amáde kráľovskej je z časopisu "Der Prachtfink" č. 10-11, ročník 1995. Čiže nie je to nič nové. U tejto amády sa tiež menilo latinské názvoslovie a pôvodný názov Erythrospiza regia bol nahradený názvom Amblynura regia, ktorý je už neplatný a teraz je platný názov Erythrura regia. Tiež sa používal latinský názov Amblynura cyanovirens regia, prípadne Erythrura cyaneovirens regia. Preto je niekedy lepšie vyhľadávať pod napr. nemeckým názvom Königspapageiamadine alebo starým nemeckým názvom "Kurzschwanzpapageiamadine". V tomto prípade sa ale český a slovenský názov nemení a je rovnaký. Preto som ho použil v zadaní témy. Link na článok je nasledovný: http://wp1007922.wp015.webpack.hosteurope.de/…_be009d.html, kde sú aj uvedené fotografie.
Pozdravuje V. Makovický.

Přílohy:


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 31. 07. 2010 22:05
►► [4] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Zdravím pane Makovický, fotky jsou parádní, co se týče stránek, tam si moc nepočtu, ale nevadí. Už za ty fotky jsem moc rád. Vůbec jsem netušil, že se tak často měnil latinský název a zřejmě proto jsem o tomto ptáku tak málo našel. Docela by mne zajímalo, jestli jsou u nás, nebo na Slovensku chování. Snažil jsem se je najít na německé inzerci, jestli bych tam nezjistil aktuální cenu, ale ani v tomto případě jsem neměl štěstí. Třeba se ozve chovatel, který informace doplní.

Pěkný večer, M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 01. 08. 2010 21:07
►► [5] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Dobrý deň!
O tomto druhu je známe, že pokiaľ sú chované v zajatí tak v priestranných volierach s húštinkami kde stavajú hniezdo z trávy v polovičnej veľkosti futbalovej lopty. Ich chov je nemysliteľný bez figových plodov a to ako rozkrojených tak sa aj vo volére vysádzajú figové kríky. Podáva sa aj iné ovocie.
Intenzita modrého sfarbenia sa líši a preto sa popisujú aj poddruhy: Erythrura cyaneovirens efatensis - s tmavozeleným sfarebním,
Erythrura cyaneovirens serena - ktorá má chrbát aj brucho zelené a najlepšie sa u nej prejavilo skrmovanie semien,
Erythrura cyaneovirens gaughrani - má oveľa svetlejšie modré sfarbenie krku.
Zdroj: http://users.skynet.be/…/konings.htm
Ešte bol popísaný poddruh Erythrura cyaneovirens efatensis, ktorý ale neviem či nepatrí k druhu amady fidžijskej (Erythrura pealii)? Má zelený chrbát a tmavočervenú hlavu. Exituje vlastne 6 tzv. subdruhov amád papagajčích krátkochvostých z ktorých sa vyčlenili ako samostatné druhy amada kráľovská a amada fidžijská. Ostatné sú akýsi prechod sfarbenia medzi nimi a nie sú známe v európe. Od roku 2007 sa zmenil názov Erythrura cyanovirens regia a Erythrura cyanovirens pealei na Erythrura regia a Erythrura Pealii.
Zdraví V.M.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 03. 08. 2010 10:47
►► [6] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Letos nám byly amady královské nabídnuty z Portugalska a letšní odchov stojí 1200euro za pár.Rodiče jsou povětšinou z odchytu.


autor: Zdenek Nečas - vloženo: 04. 08. 2010 18:55
►► [7] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Ďakujem za informáciu. Importy sú ojedinelé a plaché. Podľa knihy "Astrildovití ptáci" od autorov Pavlovec, Vít nebezpečie onemocnenia spôsobené zmenou vlhkosti ovzdušia je invazná tracheobrontichída ale aj aspergilomykóza. Prevencia je znižovaním prašnosti a udržovaním vlhkosti.

Přílohy:


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 05. 08. 2010 06:37
►► [8] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Dobrý den,
také já děkuji za doplnění informace o ceně. Jak jsem předpokládal, cena je mimo možnosti běžného chovatele. Asi nebude mnoho chovatelů, kteří by byli ochotni dát takové peníze za ptáky, kteří se nedožívají až tak vysokého věku a navíc jejich produktivní věk, tedy věk kdy jsou schopni mít mladé je poměrně krátký. Podle informací co mám, jsou schopni vyvádět mladé tak do 5-6 roku věku, výjimečně ve věku vyšším. Každopádně nic jim to neubírá na jejich kráse a zajímavosti. Jsem docela zvědavý, jestli se tito ptáci alespoň v malém počtu objeví v šikovných rukách našich chovatelů.
Zdravím, M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 08. 08. 2010 09:51
►► [9] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Dobrý den, to je necelých 30 000,- Kč, myslíte že by to chovatelé nekoupili? Za papoušky dávají chovatelé i daleko více.
Věra


autor: Věra - vloženo: 08. 08. 2010 10:11
►► [10] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Zdravím Věro, možná se na věc dívám příliš ekonomicky, což by v podstatě korespondovalo s mým původním vzděláním, ale část problematiky jsem nastínil v předešlé odpovědi. Amady královské nejsou zrovna dlouhověcí ptáci a jejich produktivní věk se s většinou papoušků nedá vůbec srovnat. Staré přísloví říká, že "o peníze jde až v první řadě". Ačkoliv vůbec nechci brát chov jen z tohoto hlediska, je to neopomenutelný aspekt chovu. Aby se chov amad královských stal rentabilní, musel by chovatel zakoupit víc jak jeden pár. To u papoušků je situace jiná. Chovatel dlouho čeká až pár dospěje a je vhodný do chovu, nicméně pak je takový pár schopen u mnoha druhů vyvádět mladé třeba 10,15,20 let. Návratnost - pokud nenastanou nepředpokládané situace (úhyn, neplodnost aj) - je daleko pravděpodobnější. Proto si kolegové papouškáři mohou dovolit více riskovat, návratnost je z mého pohledu pravděpodobnější.
Ale jak už jsem psal, nechci chov brát jen z ekonomického pohledu. Zcela jistě jsou i u nás chovatelé, kteří se do chovu amad královských časem pustí. A čím více úspěchů - rozuměno odchovů - budou mít, tím velmi pravděpodobně bude i cena těchto ptáků nižší. Sám bych takové ptáky toužil jednou ve své voliéře mít. Obávám se ale, že je to právě v mém případě běh na dlouhou trať.

Zdravím, M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 08. 08. 2010 12:51
►► [11] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Dobrý den.
Uvedená cena není nikterak malá. Pokud se některý z našich zkušených chovatelů (předpokládám, že specialista na chov vzácnějších amad)rozhodne pro chov této překrásné amady, tak se rozhodně nebude jednat o nákup pouze jednoho páru. Nabídky odchovů jsou v zahraničí velice sporadické a potencionálního chovatele čekají velké fin. náklady jen za dovoz ze zahraničí. Chov této amady si může dovolit pouze velice finančně zdatný a zkušený chovatel. Ve finále se totiž nebude nejdnat o 30 tis., ale tato částka bude šestimístná.
S přáním příjemného dne
G.Z.


autor: Zdeněk Gajdoš - vloženo: 08. 08. 2010 14:44
►► [12] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Dobrý deň!
Na web stránke http://www.avianweb.com/…finches.html
sa píše v skratke aké je náročné ich chovať. Uvediem stručný neprofesiálny preklad.
Správanie: Tieto vtáky obľubujú vodu . Možno ich často vidieť skákať do vody a z vody počas ich kúpania. Kúpu sa niekoľkokrát denne, v lete alebo v zime - a je dôležitou súčasťou ich každodennej starostlivosti. Ďalším rysom tohto druhu je ich takmer nočné správanie v prírode. Oni sú vždy posledné, ktoré sa usadia v noci a je vidieť ich ešte pri kŕmení po zotmení. Sú tiež prvé, ktoré robia rozruch v ranných hodinách.
Voliéra-požiadavky: Tento druh je veľmi temperamentný, veľmi energický a vždy v pohybe. Sú veľmi jemné, čo z nich robí ideálnu voľbu pre zmiešané, veľké a dobre - vysadené voliéry . Potrebujú dostatok priestoru pre let. Vhodná voliéra by mala mať rozmer 8ft dlhá x 7 stôp široká (poznámka: Dnešní definice stopy je 1 ft = 0,3048 m tedy 30,48 cm). Však môže byť aj väčšia pre tieto aktívne vtáky. Sú dva faktory, ktoré sú veľmi dôležité pre tento vtáčí druh. Je to poskytnutie priestranných voliér (viac dôležité než u iných druhov amád), rovnako ako dostupnosť fíg aby uspokojili svoje výživové požiadavky. Tento druh amád bol úspešne odchovaný v zajatí a inkubačná doba ako vek osamostatnenia mladých je totožný s ostatnými členmi červeno sfarbených druhov amád. Výnimkou je ale, že mladí vtáci získajú úplné sfarbenie za 20 mesiacov - kým ostatné amády ho získajú pred 12 mesiacmi veku. Tento tropických druh je treba chrániť pred prírodnými živlami. Počas zimných mesiacov je potrebné mať prístup k vyhrievanému úkrytu. Mimo teplých letných dní musia mať chránené prostredie. Jedným zo spôsobov by bolo inštalovať po stranách voliéry snímateľné okná z plexiskla alebo polykarbonátových platní, ktoré v zimných mesiacoch by umožňovali chrániť a pomáhali by udržať teplo vo vnútri voliéry. Alternatívne by bolo možné tieto panely zavesiť. Odporúča sa poskytnúť maskovanie a ochranu vo voliére, ktorá môže byť dosiahnutá výsadbou kríkov vhodných pre vašu oblasť, prípadne vytvorenie vhodných húštin, ktoré aj keď sú suché môžu byť vhodné ako úkryt pre ich potreby. Postupom času je možné prispôsobiť chladnejšie prostredie. Avšak, pri nákupe vtákov od chovateľa je treba zistiť, či chovateľ používa umelé zdroje vykurovania a v akých teplotách ich chová. Chvíľu trvá, než sa vtáky aklimatizujú na miestne teploty a podmienky. Partnerský pud dospelých vtákov je veľmi silný, a vo voliére sú zriedka vidieť mimo seba. V prípade úhynu jedného partnera, nový partner by mal byť čo najskôr nahradený. Vždy je vhodné mať viac samičiek v chove ako samcov, pretože sa tým minimalizuje potenciálny konflikt medzi jedincami.
Chov: V ich prirodzenom prostredí obdobie rozmnožovania začína v septembri s budovaním veľkého hniezda z trávy vo vysokých stromoch. V zajatí sa rozmnožovanie riadi podnebím a dĺžkou dní. Zvyčajne znáška je 3-4 vajcia, ktoré sa inkubujú približne 14 dní. Dva hniezda v priebehu sezóny sú normálne. Vtáci žijúce v zajatí ľahko príjmu celý rad hniezdnych búdiek, od štandardného "gouldian" alebo "andulka" búdky. Hniezdo vytvoria aj v prútí alebo v húštinke trstiny, v tvare pretiahnutej trubice. Hniezdo musí byť umiestnené tak vysoko vo voliére ako je to možné, aj keď sú ochotné uspokojiť sa s hniezdom na nižších úrovniach. Tieto vtáky sú zvyčajne tolerantné k hniezdnej inšpekcii. Ak by ste našli mladé s farbou pokožky, ktorá je tmavšia, než by ste očakávali, môže to svedčiť o dehydratácii. Jednou z príčin môže byť nedostatok zelenej potravy alebo živej potravy. Nedostatok príležitostí na kúpanie, môže tiež vytvoriť také problémy. Mladí zvyčajne operia sa za 21 dní. Tieto vtáky majú tendenciu byť vynikajúci rodičia - však, tiež je charakteristické pre tento druh, že rodičia môžu vytvoriť nové hniezdo, a bude sedieť na novej znáške pred operenim posledných mladých.
Potrava: V ich prirodzenom prostredí, jedia hlavne široké spektrum ovocia, hlavne figy. Táto konkrétna potravina sa zdá byť zásadná časť ich stravy. Dobrá - kvalitná zrnová zmes by mala byť poskytovaná, ako aj siate trávy, rôzne druhy zelenej a živej potravy - najmä v období rozmnožovania. Veľmi ľahko prijímajú čerstvé ovocie, veľa zelenej a púpavy. Vhodný je čo najväčší výber zelených rastlín (bezpečných, chemicky neošetrených rastliny !) Najlepšie z vašej vlastnej záhrady na kŕmenie.Naklíčené semená, sú zdravšie pre klíčiace zmeny, ktoré zvyšujú nutričnú kvalitu a hodnotu semien a zŕn. Vyklíčené semená majú nižší obsah tuku, ako proces klíčenia využíva tuky v osive začínajúci rastový proces - čo znižuje tuk uložený v semenách.·Je to neoceniteľné krmivo po celú dobu ; však, to je obzvlášť dôležité pre chov alebo preperovanie vtákov.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 08. 08. 2010 23:44
►► [13] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Špecifické zdravotné problémy:
Keďže tieto druhy vtáctva trávia veľa času pasením sa na zemi, môžeme očakávať, že chovatelia budú sa musieť vysporiadať črevnou záťažou. Niektorí chovatelia naznačujú, že tieto amády nereagujú dobre na odčervenie, zatiaľ čo iní navrhujú použiť prostriedok Avitrol Plus. Tento po odporučenom rozriedení dobre prijímajú v sladkej jahodovej zmesi, ktorá je vhodná aj preto, že neovplyvňuje účinnosť prostriedku. Tento prípravok sa odporúča podávať podľa úsudku chovateľa a to maximálne 3-4 krát do roka. Hlavne pre vtáky kŕmené živou potravou. Jeho podávanie je vhodné prediskutovať s Vašim veterinárom.

Přílohy:


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 09. 08. 2010 00:11
►► [14] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Dobrý den pane Makovický,
konečně jsem našel volnou chvilku ve svém momentálně poněkud nabitém programu a pozorně jsem pročetl celý příspěvek o amadě královské.
Je z něj patrné, že nejen cena těchto ptáků je vysoká, ale neméně vysoké jsou i nároky na techniku chovu a chovatelské zařízení. Zřejmě tedy bude ještě chvíli trvat, než se ptáci objeví v našich chovech. Každopádně jsem velmi rád - a určitě nejen já- že jsem si mohl tento příspěvek přečíst. Potěšující jsou určité shody s chovem jiných amad. Za velmi zajímavou pokládám informaci o době přepeřování mladých ptáků. Trochu mi to připomíná amadiny Gouldové, u kterých se doba přepeřování může protáhnout i na dobu delší, než je uváděných 20 měsíců, nicméně tím nechci chov amad královských a AG nějak srovnávat. Dále mne velmi zaujala zmínka o prostoru, který amady královské k svému chovu potřebují. I když jsem to z článku přímo nevyčetl, předpokládám, že i tyto amady mají predispozici na malých prostorech k obezitě. Zrovna o obezitě ptáků bych asi mohl vyprávět. Ponechal jsem si jeden párek amad zelenomodrých, ale spíš jen pro radost. Mám je v zeleni, tak mi dělalo radost se na ně dívat, jak tam poletují, schovávají se a podobně. Pár už je skoro čtyřletý a nikdy neměl ambice hnízdit. Ať jsem se snažil sebevíc, pár o hnízdění nejevil zájem. Potřeboval jsem klec pořádně vyčistit, dát nové větve, prostě provést generální úklid a to včetně výměny mřížky, kterou jsem svou nešikovností ohnul, a tak jsem musel ptáky odchytit. No a zjistil jsem, že sameček je tak obézní, že jsem to sám už dlouho neviděl. Hned mi došlo, proč neměl skoro žádnou snahu o páření samičky. Měl jsem párů amad zelenomodrých víc a i když nevyvedly mladé, samci se stále snažili o páření. Tento vůbec. Nejraději posedával v zeleni a samičky si moc nevšímal. Poměrně dlouhou dobu jsem se domníval, že prostě pár neharmonizuje. Nyní vím, že jsem SVOU CHOVATELSKOU chybou připustil absolutní ztučnění samce, který v tomto stavu nemá o páření zájem. Budu muset zahájit redukční dietu a už dnes jsem ho přemístil do větší proletovačky, kde je méně zeleně. Je poměrně bojácný, tak ho snad prostředí prostší o zeleň donutí více létat a spotřebovat více energie. Odbočil jsem od tématu amad královských, ale chtěl jsem těmito řádky demonstrovat, jak se člověk stále učí a některé chyby dokáže i opakovat.
Budu se těšit na další zajímavé příspěvky od Vás, a ještě jednou zopakuji, že mne tento příspěvek o amadách královských nesmírně potěšil a v neposlední řadě i poučil.

Hodně zdaru v chovu, zdravím Miroslav Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 16. 08. 2010 17:33
►► [15] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Dobrý deň pán Lifart!
Je samozrejmé, že ten kto si zaobstará amády královské bude mať pre ne pripravené chovateľské zariadenie zodpovedajúce ich nárokom. Podľa http://books.google.sk/books?… boli už odchované krížence. Mňa prekvapilo, že aj so samičkou amády královskej. Nakoľko vo väčšine prípadov vzácnejších druhov bývajú krížence so samičkou viac domestikovaného jedinca. Tu v jednom prípade je kríženec 1,0 amády fidžijskej x 0,1 amády královskej.
Pretučnenie amád zelenomodrých (Forbes)o ktorých píšete, je známe už u viacerých chovateľov.
Čo sa týka nových článkov v takom rozsahu ako o amáde kráľovskej nemám zatiaľ preložené. Určite by ma zaujímali druhy ako sú amády bambusové a tiež amády papuánske. Zaujímavé sú aj články Sarah R. Pryke o amádach Gouldovej a sfarbení hláv v evolúcii tohto druhu.
Srdečne pozdravuje V. Makovický.

Přílohy:


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 17. 08. 2010 09:35
►► [16] Amáda kráľovská - rozlíšenie samca od samice

Zdravím pane Makovický,
až budete mít články přeloženy, budu moc rád, když se o ně s námi zase podělíte. Sám zahraniční weby ani tiskoviny nesleduji, neb nejsem zrovna jazykově vybavený. Proto doslova hltám každou takovou informaci, která se k nám přeložená dostane.

Děkuji a zdravím, M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 17. 08. 2010 19:45
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web