Partneři:

Video o výskume o sfarbení hláv amád Gouldovej.

Dobrý deň!
Doporučujem si pozrieť video o výskume http://www.abc.net.au/…/2589683.htm
Uvítal by som preklad publikačnej práce o evolúcii tohto druhu od autorky Sarah R. Pryke (časopis Evolution (č.64,2010)), kde popisuje výskum a vývoj druhu v súvislosti s prežitím a tým úplne mení už známu genetiku sfarbenia hláv. Neviem či aj teóriu dedičnosti sfarbenia hláv? To by sa dalo využiť aj v zostavovaní harmonizujúcich párov ako aj v predpoklade potomstva a zastúpení samcov či samíc. V minulom roku tam tiež spomínaná autorka mala príspevok o dominancii červenohlavej formy a to na závislosti na potomstvo voči čiernohlavej forme.
Zdraví V. Makovický.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 17. 08. 2010 10:56
►► [2] Video o výskume o sfarbení hláv amád Gouldovej.

Dobrý den,

překlad určitě neudělám, protože jak jsem již psal jindy, jazyky nejsou zrovna moje hoby. Navíc mám vůči anglickému jazyku určitou averzi. Ale to je můj osobní problém samozřejmě. Zkuste se ale obrátit na pana Marka Buranského. Ten se velmi zajímá o genetiku AG a abych řekl pravdu, neznám nikoho lepšího v tomto oboru.
Mne velmi zaujalo to video z hlediska pohledu na voliéry, které paní majitelka má. Neskutečná paráda a pastva pro oči. Amadiny Gouldové jsou velmi krásné, silné, nádherně vybarvení ptáci. Vkusná zeleň, zajímavě řešená bidla i budky. Opravdu se bylo na co podívat a jsem opět velmi rád, že jste sem tento příspěvek umístil.

Děkuji a zdravím, M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 17. 08. 2010 19:49
►► [3] Video o výskume o sfarbení hláv amád Gouldovej.

Dobrý deň pán Lifart!
Ja ale celé znenie článku z r. 2010 nemám. Mám len minuloročný článok o dominancii červenosfarbených hláv. To video je zaujímavé práve tým, že prefarbili červenohlavého samca na čiernohlavého a vpustili ho do tej voliéry. Následne sledovali ako sa zmenilo správanie hlavne samičky ktorá bola s tým samcom, nakoľko u amád Gouldovej je zafixovaná farba hláv a tým ovplyvňuje aj potomstvo samička. Pokiaľ máte averziu k angličtine možno je ten článok aj v nemčine. Je o ňom písané aj na www.prachtfinken-portal.de. Ja by som chcel celé znenie článku aby som vedel posúdiť či je tým ovplyvnená aj genetická dedičnosť. Zatiaľ čo som pochopil je to, že pokiaľ samička nemá možnosť výberu vhodného partnera má potomstvo aj s nevhodným a vtedy ovplyvňuje to, že mladé sú všetky samce. Tiež tieto mladé môžu byť menej vitálne a majú kratšiu životnosť. Náklonnosť k sfarbeniu hláv sa fixuje pri mladých a to na základe toho s akou farbou hlavy ich chovajú. Teda nie je vôbec závislá na sfarbení hláv pôvodných rodičov. Dr. Sarah Pryke je uznávaná kapacita vo výskume týchto vtákov a to nie len v austrálii. Voliéry má na porovnanie ich správania v zajatí a porovnáva to s ich správaním vo voľnej prírode. Chovateľské zariadenie je výskumné zariadenie Gouldian výskumného centra v New South Wales ( neďaleko Sydney ).
.http://galliform.bhs.mq.edu.au/~sarah/
Ešte dodám, že existuje článok od už spomínanej autorky SEX CHROMOSOME LINKAGE OF MATE PREFERENCE AND COLOR SIGNAL MAINTAINS ASSORTATIVE MATING BETWEEN INTERBREEDING FINCH MORPHS, ktorý je ale pre mňa veľmi zložitý na preklad.Tam sa píše aj o pohlavných chromozómoch a reprodukčnej izolácii.
Pozdravuje V. Makovický.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 18. 08. 2010 06:43
►► [4] Video o výskume o sfarbení hláv amád Gouldovej.

pěkné video! děkuji za odkaz.


autor: Petra Rubášová - vloženo: 18. 08. 2010 11:59
►► [5] Video o výskume o sfarbení hláv amád Gouldovej.

Dobry den,
tak to je paradni pokoukanicko. Mne zajala ty bidla na spalku zavesena, docela luxusni reseni. A samo sebou je to krasne pokoukani na vsechny ty ptaky.
S podekovanim Smidla.


autor: Miloš Haška - vloženo: 18. 08. 2010 18:33
►► [6] Video o výskume o sfarbení hláv amád Gouldovej.

Dobrý den,
určitě je počínání paní Dr. Pryke zajímavé a nesporné je, že výsledky takových výzkumů mohou být pro určitý okruh chovatelů velmi potřebné. Nicméně mám tak trochu dojem, že se tím tak trochu zbytečně dělá z chovu exaktní věda. Vždy si vzpomenu na Ivana Hlinku, dnes již zesnulého trenéra národního hokejového týmu. Ten říkával, aby jeho hokejisté prostě jen hráli hokej, a nedělali z něj vědu. Abych po těchto řádcích nevypadal jako někdo, kdo má problém přijímat nové informace, nebo dokonce se na výzkumy dívá s nějakým despektem, musím dodat, že jako zajímavost takový výzkum beru. Jen možná neumím docenit jeho výsledky pro praktický chov. To prohlídka voliér, budek, celkového vybavení v nich, mi dala spoustu užitečných informací a podnětů. Určitě jsou to voliéry, kterými by se chtěl pyšnit každý chovatel drobotiny.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 19. 08. 2010 20:16
►► [7] Video o výskume o sfarbení hláv amád Gouldovej.

Dobrý deň!
Pre samotný chov je pri tomto výskume zaujímavý poznatok v prípade liahnutia sa samotných samcov a tiež pri vitalite potomstva ako aj pri volierovom chove viacerých párov. Ja práve takýto druh článkov by som uvítal čítať a nie si ho pracne prekladať. Samotný význam výskumu amády Gouldovej v austrálii je pre jej ústup v rozšírení v prírode. Čiže jej podpora v prirodzenom prostredí.

Pozdravuje V.M.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 20. 08. 2010 06:44
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web