Partneři:

plesen

pozdravujem vsetkych.
preco sa mi robia na truse mladych amadin plesne.pozoroval som to uz aj minulu chovnu sezonu.mlade sice prezili aj s plesnou v budke ,ale chcel by som tento problem odstranit.
teplotu mam okolo 23 stupnov a vlhkost 71.

Přílohy:

autor: Martin Mosny - vloženo: 15. 09. 2010 23:16
►► [2] plesen

Dobrý deň!
Vlastne ste si sám odpovedal. Pri teplote 23 stupňov je vlhkosť nad 60% veľká a to ste nenapísal z čoho máte urobené búdky. Preglejka je neprievzdušná, predávané umelohmotné búdky sú hygienické ale hlavne pri rozdielnej vonkajšej a vnútornej teplote v búdke sa rosia pri vyššej vlhkosti vzduchu. Predpokladám, že Vami uvedená vlhkosť vzduchu je meraná mimo búdky.

Pozdravuje V.M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 16. 09. 2010 06:58
►► [3] plesen

Dobry den prosivam vas, co je to preglejka? To slovo neznam vubec. :-) Marcel

autor: Marcel - vloženo: 16. 09. 2010 20:29
►► [4] plesen

česko-slovenský slovník
překližka - preglejka

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 16. 09. 2010 20:35
►► [5] plesen

dekuju za vysvetleni pane Makovicky. Preklizka me vubec nenapadla. Ja si sem si myslel ze je to viko od budky :-))).
Dekuju Marcel

autor: Marcel - vloženo: 16. 09. 2010 20:43
►► [6] plesen

Dobry vecer,
dle prilozenych fotografii je budka tvorena kombinaci drevotrisky na predni strane a sololitu na ostatnich stranach.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 16. 09. 2010 21:10
►► [7] plesen

dobry vecer.
ano budka je klasicka aka sa predava na burzach z preglejky.
bohuzial tu vlhkost nedokazem nejako vyrazne ovplivnit,pretoze v miestnosti mam aj akvaria.teda az je ta plesen sposobena tou vlhkostou.skusim nieco vymysliet.
ale mlade vyleteli,su v pohode,zdravucke a v budke je aj nova znaska,

autor: Martin Mosny - vloženo: 04. 10. 2010 19:22
►► [8] plesen

Dobrý deň!
Nenapísali ste aké máte vykurovanie. V zimných mesiacoch pri vykurovaní sa obyčajne vlhkosť zníži. Ale u Vás je zrejmé, že pôvod vlhkosti je v akváriách. Dá sa to pri pároch, ktoré nie sú citlivé na kontrolu riešiť aj výmenou výstelky hniezda ale hlavné je, že pri vyššej vlhkosti sa lepšie množia baktérie, ktoré môžu byť nebezpečné pre celý chov. Následne múžu zapríčiniť vývoj húb. Fytopatogénne a saprofytické huby nie sú jediným faktorom zhoršenia kvality zrna, na ktorom spolupôsobia aj iné biotické a abiotické činitele. Čiže aspoň uskladnenie zrna by malo byť v suchších podmienkach. To ale Vám ako akvaristovi nemusím zdôrazňovať.

Zdraví V.M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 05. 10. 2010 08:05
►► [9] plesen

Dobry den,
mate nekdo zkusenosti s nejakym pristrojem na cisteni vzduchu? Ja osobne take resim problem s vysokou vylhkosti. Relativni vlhkost se v chovne mistnosti pohybuje od 60 - 70%. Premyslel jsem nad cistickou vzduchu s ionizatorem, cimz bych vyresil vicero problemu.
1) Proudenim vzduchu se vlhkost snizuje.
2) podstatne se snizi prasnost v mistnosti
3) ionizator by mel zkvalitnit vzduch v mistnosti.

Ovsem, velmi rad bych znal nazor vas ostatnich. Pouzivat? Pouzivate nekdo? Nebo pouzivate nejaky specialni ovstranovac vylhkosti?
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 05. 10. 2010 23:16
►► [10] plesen

Dobrý deň!
Pokiaľ viem dosť chovateľov používa Ceresit pohlcovač vlhkosti. Čo sa týka ionizátorov ja používam ionizátory bez ventilátora a filtra od firmy Conrad. Viď fotografie. Môj názor na ventilátor u čističiek vzduchu je, že vírením vduchu sa víri aj prach, majú väčšiu spotrebu elektrickej energie a aj filtre sú finančná investícia. Určite budem ale rád diskusii ostatných užívateľov (chovateľov exotického vtáctva) ionizátorov ako aj čističiek vzduchu.
Zdraví V.M.

Přílohy:

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 06. 10. 2010 07:48
►► [11] plesen

dobry.
ten ceresit pouzivam aj ja,ale moc to nepomaha.mam v miestnosti s klietkami akvarka, celkova litraz je cca 2200 litrov,kazde akvarko ma krycie skla,ale aj tak je tam dost vlhko.najlepsie je vyvetrat miestnost, zima nezima vzdy vyvetram.na ohrev pouzivam elektricky teplovzdusny ohrievac.krmiva mam mimo miestnosti,v dobre tesniacich vedrach.
pri druhom hniezdeni skusim pouzit iny material jutovinu,mozno bude viac nasiakava a vykaly budu rychlejsie vysychat.teraz pouzivam seno.

autor: Martin Mosny - vloženo: 06. 10. 2010 21:02
►► [12] plesen

Dobry den,
ten tabletovy odvlhcovac doma mame, no osobne s nim nejsem moc spokojeny. Jeho ucinnost je slaba. Ted si presne nevybavuju cisla z krabice, ale mam za to ze je ucinny pouze do cirka 70% vlhkosti. Takze nesnizi hodnotu k 60% nebo dokonce k 50%.
Co se cisticky vzduchu s ionizatorem tyce, jiz delsi dobu pokukuji po tomto vyrobku http://cisticka-vzduchu.prirodni-leciva.cz/…rma/d-40183/
Je to cisticka s elektrostatickymi filtry, ty se nemusi kupovat nove, ale jen se otiraji, pripadne omyvaji. Navic maji dozivotni zaruku. Od proudeni zvduchu si naopak slibuji dalsi snizovani vlhkosti. Toto jsem si jiz overil pomoci klasickeho ventilatoru.
Co je vsak pro mne otazkou ktera mi doposud branila ke koupi je vedlejsi efekt ionizatoru, tedy ozon. Nevim jak na nej budou ptaci reagovat.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 06. 10. 2010 23:15
►► [13] plesen

Dobry den,
tak po +- pul roce pouzivani pristroje IonicCare muzu jen vyslovis spokojenost. Filtry funguji dobre, jiz po jednom dni je na nich usazena vrstvicka jemneho prasku. Pokud ji neotru, za par dni (musel jsem to preci vyzkouset ;) ) pristroj zahlasi ze je potreba vycistit.

Ale k tematu, co se plisni tyce, mam vypozorovano, ze na vyskyt ma vliv typ budky. Ja pouzivam dva, jeden s malym vletovym otvorem a cela budka je pak uzavrena a druhy kde je predni strana z 1/3 otevrena. U prvniho typu budky se plisen tvori, u druheho ne. Takze se bude jednat hlavne o odvetrani budky.
Take jsem provedl test s materialem. Jak nekdo pise ze u materialu jako je kokosove vlakno nebo sisal se plisne netvori. Neni to pravda. V uzavrene budce se vytvori plisne i u techto materialu. Posledni odstavec patri primarne do jineho vlakna, kde se o tom debatovalo, ale bohuzel ho nemuzu narychlo najit.
S pozdravem Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 15. 05. 2011 11:18
►► [14] plesen

zdravim,tiez si myslim ze to bude v budkach,nie v pouzitom materialy na stavbu hniezda.skusal som uz vela materialov aj jutovinu a plesne sa tiez objavuju.

autor: Martin Mosny - vloženo: 15. 05. 2011 20:27
►► [15] plesen

Dobrý deň, prečítal som si vašu diskusiu a jednoznačne môžem povedať zo svojej skúsenosti, že jednoznačne je problém v materiály s ktorého je búdka. Ja osobne svojím chovaným zverencom vyrábam búdky buď zo smrekového dreva, alebo jedľového. V žiadnom prípade ho nenatieram ani chemicky neupravujem. Takéto drevo veľmi dobre pracuje s vlhkosťou vzduchu a žiadna pleseň sa potom netvorí. V zimnom období chovám a niekedy nechám aj hniezdiť svojich zverencov v pivnici, kde je aj studňa a teplota sa pohybuje od 2 – 7 C vlhkosť vzduch od 60 do 75%. Upozorňujem žiadna pleseň sa im nerobí! Chcem ešte upozorniť, že suchý vzduch nie je moc vhodný určitá vlhkosť musí byť dodržaná pre zdravý vývoj jedinca. Tak nech sa darí v chove, s pozdravom Juraj.

autor: juraj oginčuk - vloženo: 27. 03. 2012 08:02 Citovat
►► [16] plesen

Dobrý deň. V chove používam búdky z borovicového dreva ale mal som raz aj takú ako je na fotografii s plesňou. V búdkach sa mi nikdy netvorila pleseň, aká koľvek bola vlhkosť. Ja vidím problém hlavne v hniezdnom materiály. Osobne svojím chovancom predkladám sisal, kokos, srsť. Pri použití pohoto materiálu nikdy nemali v hniezde pleseň. No raz som minulý rok dal do voliery niejaké traviny na konzumáciu (boli so semenami), a páry namiesto oberania semian daly všetko do búdky (len jeden pár). U tohoto páru sa do týždna v budke vytvorila pleseň ako je na fotografii 3 a 4. Dokonca aj uhynulo jedno mláďa možno kôli tomu, to už neviem.
Tak hlavne dbám na vhodný materiál na hneizdo.

S pozdravom
Jaroslav

autor: Jaroslav Dvorský - vloženo: 27. 03. 2012 16:00 Citovat
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web