Partneři:

Jak dlouho varit?

Dobry den, dostkrat uz jsem cetl, ze se muze drobotine davat jako krmeni povarene larvy potemnika moucneho. Ale nikdy jsem nenasel jak dlouho je mam varit? A asi blba otazka, ale mam je davat variz zive nebo se predtim musi nejak zabit?
diky Marcel

autor: Marcel - vloženo: 15. 11. 2010 15:23
►► [2] Jak dlouho varit?

Zdravím Marceli,
osobně jsem od zkrmování povařených moučných červů již upustil. Příčinou bylo ženské osazenstvo mé domácnosti, které se takové vaření příčilo. Obávám se, že podobné potíže čekají i vás, pokud sdílíte společnou domácnost s maminkou, přítelkyní, manželkou, či jiným ženským elementem :-). Ale to už si jistě nějak vyřešíte, takže k návodu :-).
Moučné červy je vhodné nejdřív dát někam do chladu. Například do ledničky. Ve velkém chladu se larvy znehybní. Poté larvy spařte vroucí vodou. Tím je usmrtíte a snad se dá říct že humánně. To aby vás nenaháněli ochránci přírody :-). Takto spařené larvy nechte okapat a poté můžete vařit. Přesnou dobu si již nevzpomínám, ale určitě to bylo něco kolem pěti až deseti minut. Larvy se nesmí rozpadat, musí být jen měkké. Takové se docela pohodlně dají nastříhat nůžkami na menší kousky.
A snad ještě malý dodatek. Výsledkem celého vašeho snažení může být, že si ptáci povařených larev ani nevšimnou. U mě zvláště guldy toto krmení odmítaly, braly ho jen jedinci. Ale u zebřiček byla situace o něco lepší.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 15. 11. 2010 22:32
►► [3] Jak dlouho varit?

Dobry vecer,
me by zajimal ucel tohoto pocinani? Plesnivce berou guldy a myslim ze i vetsina drobotiny ochotne i zive. U me je berou guldy, zlatorpsky, zebricky, ryzovnici.
Moucne cervy nepodavam, jsou prilis velci a jejich krunyrek je udajne dosti venhodny. Proto mne zajima proc vlastne takovouto upravu podstupovat.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 16. 11. 2010 00:32
►► [4] Jak dlouho varit?

Zdravím,
těch důvodů může být více. Například právě tou tepelnou úpravou by se měl chitinový exoskelet stát poživatelnější. Larvy potemníka obsahují poměrně hodně proteinů a pokud je třeba krmíte mrkví, mohou se stát i zdrojem karotenů, nebo jiných vitamínů. Samozřejmě tepelnou úpravou se obsah těchto blahodárných látek snižuje. Tento způsob úpravy se může hodit i tehdy, když vaše ptactvo není ochotno přijímat jiné složky živočišné potravy.
Podle názoru mnoha chovatelů by měly být spíš doplňkovým, nežli hlavním krmivem.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. L.

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 16. 11. 2010 19:03
►► [5] Jak dlouho varit?

Dobré ráno! Zmrazil som v mrazničke aj múčne červy, ktoré sú v živom stave ťažšie skrmované ako plesnivce. Je zaujímavé, že po rozmrazení sú ochotnejšie skrmované astrildami a predpokladám, že práve pre to, že ich chinínový obal je zmäknutý. Zmrazoval som ich po predchádzajúcom sparení vo vriacej vode s preliatím a postátím v nej 1-2 min. Ale ich varenie som nikdy nepraktizoval.

V.M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 17. 11. 2010 07:14
►► [6] Jak dlouho varit?

Dobrý den,
zajímavý poznatek s tím ochotnějším přijímáním hned po rozmrazení. Osobně jsem to nikdy nezkoušel, obával bych se průjmů.
Co se týče vaření, ten postup mne naučil cca před 20 lety jeden chovatel, který jej takto praktikoval. Nenapadlo mne pídit se po jiných postupech, protože tento mi vyhovoval. Navíc jsem po pár letech od zkrmování larev potemníka víceméně upustil. Dnes ho dávám malé trošky bez povaření, prostě dva tři červy do misky a sleduji, jestli je ptáci hned sezobnou. A i to dělám málokdy, nechci aby se mi larvy rozlezly po bytě, což se mi bohužel jednou stalo. Byl pak problém dospělce zlikvidovat.
Snad se i já jednou dočkám stěhování do svého domku, kde bych si rád zřídil voliéry tak, abych mohl třeba i toto krmení provádět bez obav.
A snad ještě jedna poznámka na závěr. Neberte prosím mou poznámku nějak špatně, jako touhou poučovat či opravovat, ale ten exoskelet larev potemníka moučného je ch i t i n o v ý, nikoliv chininový. Jsou to podobná slova a chovatelé si je často zaměňují, nicméně chinin je opravdu něco jiného.

Srdečně zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 17. 11. 2010 08:11
►► [7] Jak dlouho varit?

Dobry den vsem dekuju za odpoved. Jeste bych se chtel zeptat jestli to pri vareni smrdi?
Marcel

autor: Marcel - vloženo: 17. 11. 2010 13:38
►► [8] Jak dlouho varit?

Dobrý večer pán Lifart!
Ja viem, že sa chinín využíva v potravinárstve, napríklad k príprave chinínových nápojov (Tonic) ako chuťová a povzbudzujúca látka. Neviem prečo som to tam napísal ale ďakujem za opravu. Ráno som sa ponáhľal na chalupu tak som to neskontroloval.
Pre tých čo hmyz varia http://www.hmyznataliri.cz/chut_hmyzu.php

Pozdravuje V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 17. 11. 2010 20:58
►► [9] Jak dlouho varit?

Zdravím Marceli,
při vaření bohužel zápach vzniká. Proto jsem v prvním příspěvku zmiňoval, že ženské osazenstvo vašeho domova nebude s něčím takovým příliš souhlasit, nebo to akceptovat. Nakonec oni ti červi příliš nevoní, ani když je zrovna nevaříte. :-)

pro pana Makovického,
Dobrý den, opravil jsem to spíš pro ostatní, třeba ne zcela znalé čtenáře. Takový překlep se může stát, sám jsem toho důkazem. Jsem rád, že to berete takto sportovně :-).

Zdravím M. Lifart

Přílohy:

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 18. 11. 2010 20:29
►► [10] Jak dlouho varit?

Dobry den udelal jsem si koutek ve sklepe, tam to vareni nikomu nebude vadit. Ale asi cervy jenom sparim. Myslite ze to bude stacit? Davam ted zebrickam i suseny hmyz, ale moc ho nezerou. Mam ho zamichat treba do vajecne michanice?
Dekuju Marcel

autor: Marcel - vloženo: 29. 11. 2010 20:22
►► [11] Jak dlouho varit?

Dobry vecer,
ptaky je potreba na prijimani hmizu uvykat. Rozhodne to neni ze dne naden. Takze trpelivost, pravidelne podavani v malych davkach.
Suseny hmiz ve vajecne michanici je mozne podavat, ja osobne porizuji jednu smes ve ktere je original hmiz zamychany. Ptaci si na nej zvykli a prijimaji ho. Ovsem, daleko radeji maji zive cervy plesnivce. Ovsem vzdy tak tomu nebylo. na zacatku podavani jsem mohl misku nechat v kleci i nekolik dni nez si cervu vubec vsimli. Dnes? Ledva misku polozim, otocim se pro druhou do dalsi kelce a z te prvni ji jiz muzu vytahnout prazdnou.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 29. 11. 2010 22:23
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web