Partneři:

AG- snáší vejce jako slepice

vážení kolegové chovatelé, co dělat s AG ?- na pátém vejci zasedli, seděli velmi ledabyle, pravidelně v noci hnízdo opouští oba- samec i samice ,přes den se jakž takž střídají- ale k dnešnímu dni mají v budce 10 vajec, 11. vyhodili.
Míchanici jsem jim sebrala již po 5. vejci.
Pár je mladý, hnízdí poprvé.
Co s tou snůškou? Probrat, vyhodit nějaká vajíčka?
Celou snůšku? Vrátit míchanici, když samice stále snáší?
Petra R.

Přílohy:

autor: Petra Rubášová - vloženo: 15. 11. 2010 17:14
►► [2] AG- snáší vejce jako slepice

Dobrý večer pani Rubášová!
Tie staršie vajcia s veľkou vzduchovou bublinou treba odstrániť. Nové znesené vajcia nechať a do klietky pridať ešte viac hniezdneho materiálu aby začali ako keby nové hniezdenie. Teda nosili do búdky ten hniezdny materiál (seno, kokosové vlákno a pod.) ale len pár dní. Nesmú zastieľať znesené vajcia. Možno zasadnú. Ak nie tak skúsiť podložiť inému páru. Je ale veľká pravdepodobnosť neoplodnenej znášky. Pokiaľ je to mladý pár, ktorý nehniezdil je ešte nádej na zasadnutie. Je tu ale aj nebezpečenstvo, že samička sa vysilí. Mala by mať aspoň 2. týždňový pokoj bez znášky.
Táto porucha u samičiek sa vyskytovala, keď sa odchovávali amadiny Gouldovej pod pestúnkami japonskými.

Srdečne pozdravuje Vladimír Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 15. 11. 2010 18:24
►► [3] AG- snáší vejce jako slepice

Dobrý den paní Rubášová,
já bych s panem Makovickým. Také bych přidal stavebního materiálu, které jak se zdá mají ptáci nedostatek. Soudím tak i podle natrhaných novin v hnízdě. Někdy prostě samička do budky vajíčka snese, ale nechce v nedostavěném hnízdě na snůšce sedět. Zažil jsem to několikrát a dodání stavebního materiálu většinou zabralo. Sice hrozí zastlání předešlé snůšky, ale s tím se asi nedá moc dělat, pokud vajíčka nemáte kam podložit.

Zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 15. 11. 2010 22:21
►► [4] AG- snáší vejce jako slepice

dobré ráno,
děkuji za rady. Odebrala jsem 4 starší vejce, byla neoplozená. Dala jsem další stavební materiál na hnízdo.
Tento pár z mě neznámého důvodu upřednostňoval právě noviny a letáky (které žádné jiné gouldy na hnízdo u mě nepoužívají)a samice začala snášet do ještě téměř prázdné budky. Pak během pár dní dotvořili hnízdo do té podoby, jak bylo na výše uvedené fotce.

Petra R.

autor: Petra Rubášová - vloženo: 16. 11. 2010 08:20
►► [5] AG- snáší vejce jako slepice

Dobrý den,
já bych vůbec zkusil dát guldám jiný stavební materiál. Jestli se nepletu, mají v budce bílé kokosové vlákno. Mě z něj guldy stavěly hnízda velmi neochotně a výsledek byl skoro vždy takto neumělý, jako je na té fotografii. Až když jsem začal předkládat jiné druhy staviva, například psineček, jemné traviny, vše cca 10 cm dlouhé, hnízdily páry ochotněji a hnízda byla lépe vystavěna. Zkuste jiný stavební materiál, třeba se bude Vašim guldám víc zamlouvat :-).

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. L.

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 16. 11. 2010 19:11
►► [6] AG- snáší vejce jako slepice

Dobry vecer,
ony ty traviny maji take sva negativa. nejeden chovatel drobotiny napsal v nejakem clanku ze zpusobuji plisne v budkach. Jakmile zacli pouzivat kokosove vlakno, sisal, jutu, plisne se ztratily. Osobni zkusenost mam v tom ze pri pouziti sena se skutecne plisen ukaze a to velmi silna. ciste kokosove vlakno a sisal mam ted v prvni budce, uvidim jaky bude vysledek.
S pozdravem Smidla

autor: Miloš Haška - vloženo: 17. 11. 2010 01:45
►► [7] AG- snáší vejce jako slepice

Dobré ráno,
přiznám se, že jsem se s plísní nesetkal. Zřejmě jsem používal řádně vysušené traviny a vlhkost v místnosti byla optimální. To přičítám hlavně tomu, že chov provozuji v panelákovém bytě, kde je možno vytvořit skoro optimální mikroklima především pro guld. Dlužno dodat, že se chovatel o to nemusí ani tolik snažit. Prostě panelákové prostředí tomu přímo nahrává.
Také je faktem, že jsem hodně používal a používám psineček. Jezdím jej sbírat s jedním starším kolegou chovatelem, který mne naučil znát místa jejich hojného výskytu zde v Brně. S psinečkem mám opravdu velmi dobré zkušenosti, ochotně z něj svá hnízda staví, nebo stavělo skoro všechno ptactvo, které jsem choval. Snad jen délku jsem musel občas upravovat.

Zdravím M. L.

Přílohy:

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 17. 11. 2010 07:59
►► [8] AG- snáší vejce jako slepice

Dobry den,
prosim, jak jste to myslel s tim vyschnutim travin pred pouzitim? Samo sebou pouzivam traviny zcela suche, ale zvlknou od ptaciho trusu. Dokud se nevytvori venec trusu kolem horniho okraje hnizda, plisen se netvori.
Jinak tu travu kterou pouzivate, ta roste u nas na Vyskovsku na kazde mezi. jako male deti jsem z jejich semen delali kohoutky a slepicky.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 17. 11. 2010 15:04
►► [9] AG- snáší vejce jako slepice

dobrý podvečer,
dávám všem ptákům několik druhů hnízdního materiálu, čištěný sisal,hotovou směs- obsahuje kokos,sisal,melica, vlákna kukuřice a ještě přidám psí chlupy (vždycky nějaký mazlík je zholen ve prospěch ptáků), k tomu dávám ještě rozmražené klásky různých trav nasbíraných v létě. Doplňuji to, co ptáci spotřebují- je zajímavé,že tři páry gould staví každý z jiného -a každý jinak.
První pár má dokonale postavené kruhovité hnízdo pouze ze sisalu, druhý pár méně dokonalé ze sisalu a té hotové směsi, třetí pár-je výše na fotce- takové neuspořádané, a nosí do něj papíry.

Ještě k původnímu dotazu- včera pár sám vyhodil další vejce, začali dostavovat hnízdo, použili ze všeho nabídnutého jen rozmrazené traviny, dnes jsou téměř celý den v budce.
Napíšu ještě později, jak se situace vyvíjí.
Petra R.

autor: Petra Rubášová - vloženo: 17. 11. 2010 17:35
►► [10] AG- snáší vejce jako slepice

zde je ještě pro srovnání hnízdo páru 1, mají k dispozici naprosto stejný materiál a vybírají sisal a do toho zapletli asi 2 nebo 3 kousky trav. Dnes snesla samice do hnízda první vajíčko.

Přílohy:

autor: Petra Rubášová - vloženo: 17. 11. 2010 17:47
►► [11] AG- snáší vejce jako slepice

Dobrý den,
pro Smidlu - samozřejmě jsem to nemyslel tak, že byste dával mokré, či vlhké traviny. Vyjmenoval jsem to jako jednu z možných příčin, nikoliv jako konstatování, že právě takovou travinu má vaše ptactvo v hnízdě.
Pravděpodobně mám opravdu výhodu panelákového mikroklimatu. Plíseň v budkách neznám a to ani u párů, kde se samičky často koupou a zalétají do hnízd. Měl jsem jednu, která do hnízda zalétávala hodně zmáčená a opravdu se plíseň neobjevila. Prostě je v paneláku celkově sušší vzduch.

Pro paní Rubášovou - je obdivuhodné, že právě guldy z tohoto materiálu takto postavily hnízdo. To jsem ve svém chovu u guld a z tohoto materiálu nikdy nezažil. Proto ta skepse. Jiné druhy ptáků takové problémy neměly. Jen právě ty guldy. Proto dnes guldám předkládám, jak jsem již zmínil výše, převážně jen psineček, případně klasické kokosové vlákno, které ale musím zkracovat.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. L.

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 18. 11. 2010 19:44
►► [12] AG- snáší vejce jako slepice

Dobry vecer,
uz je tu zvykem obhajovat co kdo rekne nebo tak nejak ;) To neni potreba, opravdu.
Je mi jasne ze panelakove klima bude zcela jine nez v dveste let starem dome, ikdyz po rekonstrukci. Vlhkost se tu pohybuje kolem 60 - 70%.
Proto sleduju kde se co da abych se s timto problemem vyrovnal. Bohuzel, jedine kloudne reseni je podrezani a odizlolovani celeho domu, coz neprichazi v uvahu. Stavba noveho domu je take stale v nedohlednu, jeden soused mi dela problemy. Tak ted spis budu resit cisticku vzduchu, to by mohlo byt alespon castecne reseni. Kdyz nic jineho, vyresi to prasnost prostredi.
Muj dotaz smeroval k vami konkretnimu typu traviny, jestli s nim mate tu zkusenost ze by nejakym zpusobem pusobil proti plisnim. Jak jste vask napsal, bude to spis prostredim nez materialem.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 18. 11. 2010 22:51
►► [13] AG- snáší vejce jako slepice

Zdravím,
skutečně nešlo o obhajobu, jen o uvedení věcí na správnou míru.
Vaše poslední řádky o tom, jestli existuje konkrétní druh travin, který je odolný proti plísním, nebo proti nim přímo působí, mne donutilo se nad tímto problémem více zamyslet. Přiznám se, že jsem se z tohoto úhlu pohledu na ten problém nikdy nepodíval. Používám nejvíce právě ten psineček, který mi však neplesniví, což ale přičítám už výše zmíněnému příznivějšímu klimatu v panelákovém bytě. Zkusím se poptat kolegy Mirka Horáka, který je vystudovaný botanik. Doufám, že jsem teď jeho obor nepopletl. Jakmile ho zastihnu na internetu, požádám ho o odbornější pohled na věc.

Zdravím M. L.

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 19. 11. 2010 18:58
►► [14] AG- snáší vejce jako slepice

Dobrý den,
jak jsem slíbil v předešlém svém příspěvku, obrátil jsem se na kolegu Mirka Horáka a požádal jej o radu stran travin, které by byly odolnější proti plísním.
Mirek Horák v této záležitosti oslovil a celou záležitost konzultoval s odborníkem na traviny, panem docentem Jiřím Skládankou. Ten zaslal následující odpověď :

"Přímo v našich výzkumech jsme srovnávali některé druhy trav a jejich náchylnost či odolnost k houbovým chorobám. Obsah plísní jsme sledovali po sklizni trav a usušení při 60 °C (teplota pro přípravu vzorků k chemickým analýzám). Jako velmi odolný druh se jeví kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea), resp. její kříženci s jílkem mnohokvětým, tzv. Festucoidní hybridy (Festulolium pabulare). Tyto druhy byly nejméně napadány plísněmi a byl zde také nejnižší obsah mykotoxinů. Vzhledem k tomu, že po sklizni velmi rychle zasychají a jsou velmi dobré pro výrobu sena, tak je reálný předpoklad, že k výraznému rozvoji plísní nedojde ani během sušení."

Pro lepší představu jsem si dovolil z jiných stránek stáhnout fotografie. První dvě fotografie zobrazují kostřavu rákosovitou, druhé dvě jílek mnohokvětý.

Zdravím M. Lifart

Přílohy:

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 23. 11. 2010 18:04
►► [15] AG- snáší vejce jako slepice

Dobry den,
tak tohle jsou skvele novinky. urcite se pristi rok po techto rostlinach podivama vyzkousim je jako hnizdni material.
V soucasne chvili provadim testovani kupovanych surovin, kokosove vlakno, juta, sisal.
Jakmile budu mit nejake vysledky, dam vedet.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 23. 11. 2010 18:52
►► [16] AG- snáší vejce jako slepice

Dobrý večer!
Zaujímavé KOSTRAVA TRSTENÍKOVITÁ (rákosovitá)- Festuca arundinacea, ktorá je náchylnejšia na pleseň snežnú, keď je kríženec s mätonohom (jílkom) mnohokvetým - Lolium multiflorum (zrejme odroda LIPURUS, ktorá bola vyšľachtená firmou FAP Zurich - Reckenholz vo Švajčiarsku) je táto náchylnosť ostránená.
To sú trávy festukoidného typu, ktoré sa odporúčajú na pestovanie. Pestovanie dočasných trávnych porastov v súčasných podmienkach nadobúda význam na orných pôdach, krátkodobo uvedených “do kľudu”. Tak chovateľ by musel byť aj poľnohospodár aby vedel ktoré trávne porasty by pokosil pre hniezdiaci materiál.

Pozdravuje V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 23. 11. 2010 19:21
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web