Partneři:

Kiahne u kanárikov a očkovanie proti nim.

Dobrý deň!
Praktizuje sa u nás očkovanie proti vtáčim kiahniam u chovateľov kanárikov? Jedná sa o závažné infekčné ochorenie vírusové etiológie kanárika alebo sú nim ohrozené aj astrildovité vtáky (vírus sa vyskytuje v 4 typoch: holubací, slepačí, morčací, kanáričí) ?
Opís ochorenia: v kožnej forme a dýchaní, vyskytujúce sa v počiatočnej fáze s pľuzgierikmi spojiviek a pľuzgierikmi v okolí očí a zobáka.
Ošetrujete ich aj s Isoprinosine na zvýšenie účinnosti imunitného systému a potlačení nežiaducich reakcií po očkovaní?

Zdraví V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 19. 11. 2010 08:12
►► [2] Kiahne u kanárikov a očkovanie proti nim.

Pane Makovicky prosim co jsou to ty kiahne. Ja to fakt nevim tak se omlouvam jestli moje otazka blbe vypada. Dekuju Mara

autor: Marek P. - vloženo: 19. 11. 2010 22:21
►► [3] Kiahne u kanárikov a očkovanie proti nim.

Dobrý deň!
Ja som to v zadaní témy popísal čo to je tak môžem k tomu ešte dodať:
-inkubačná doba 4 až 8 dní
-rozoznávame 3 formy: sliznicová, kožná, zmiešaná
-príznaky: sliznicová v dutine zobáka bieložlté pablany a pri ich násilnom odstránení nastáva krvácanie
kožná tvorba uzlíkov v oblasti očných mihalníc, nozdier kútikoch zobáka
zmiešaná je najťažšia a takmer vždy končí uhynutím
-liečenie: na koži natierame postihnuté miesto jódglycerínom, podávajú sa širokospektrálne antibiotiká a vitamíny A,B,C
O očkovaní u kanárikov je písané napr. http://www.todvet.it/…iclinici.htm#3 kde sú aj obrázky postihnutia kanárika.

Zdraví V.M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 20. 11. 2010 06:55
►► [4] Kiahne u kanárikov a očkovanie proti nim.

Dobrý den,
já se domnívám, že Markovi šlo o český ekvivalent slovenského slova kiahne.
Aby Marek nemusel hledat podle symptomů nemoci, tak pro něj doplním, že jde o neštovice. Jinak řečeno o ptačí neštovice.
Na internetu je několik článků o této nemoci viz - http://www.agroweb.cz/…45x3888.html

http://www.ifauna.cz/…la-avium/37/

http://cs.wikipedia.org/…C3%A1k%C5%AF

K otázce z prvního příspěvku se nemůžu nijak vyjádřit, tudíž k tématu moc nepřispěji. S touto nemocí jsem se ještě a dodám n a š t ě s t í nesetkal. Z informací od chovatelů však vím, že je hotovou pohromou například v chovech kanárů. Toto téma je velmi zajímavé a rád bych věřil, že se na otázky dostane odpovědi.

Zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 20. 11. 2010 13:23
►► [5] Kiahne u kanárikov a očkovanie proti nim.

Dobrý deň!
Mohol som napísať aj názov "Diftéria" ale tento názov nevystihuje celkom túto infekciu a teda skôr patrí len pre jej výstyt na sliznici.
Mňa hlavne zaujalo očkovanie a či sa náhodou nevyskytuje aj u astrildovitého vtáctva. V prípade, že sa nevyskytuje u astrildov a je len okrem holubov a hydiny u kanárikov neviem prečo. Astrildy oproti kanárikom majú väčšiu imunitu na uvedené ochorenie? Zaujímavé je to hlavne po prečítaní článku v ifauna.cz, kde som sa dozvedel, že sú na toto ochorenie náchylné aj vrabce.

Pozdravuje Vladimír Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 20. 11. 2010 13:43
►► [6] Kiahne u kanárikov a očkovanie proti nim.

Dobrý den,
odborná literatura nezmiňuje, tedy alespoň ta, kterou jsem doposud prostudoval, nějak zvýšenou vnímavost astrildovitých na tuto nemoc. V souvislosti s astrildy jsou většinou řešeny jiné nemoci, na které jsou více náchylní. Z toho důvodu jak se domnívám, není nezbytně nutné astrildovité očkovat.
Vůbec nevylučuji možnost nákazy chovu neštovicemi a určitě se tak i děje. Problém možná bude i v tom, že jen malé procento chovatelů dává po úhynu své astrildy na pitvu, a to zřejmě dokonce i tenkrát, když dojde k úhynu většího počtu ptáků. A tak mezi mnoha příčinami úhynu možná zůstávají zcela skryty a neodhaleny i neštovice.
Celý příspěvek prosím berte pouze jako můj soud, domněnku, nikoliv nějak potvrzená fakta.

Zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 20. 11. 2010 18:21
►► [7] Kiahne u kanárikov a očkovanie proti nim.

jj presne tak. Nevedel jsem jak je to cesky no. Dekuju za visvetleni Mara

autor: Marek P. - vloženo: 20. 11. 2010 18:49
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web