Partneři:

Plodnost astrildu

Dobry den, chtel bych se zeptat na vase zkusenosti s tim, jak dlouho jsou plodne jednotlive druhy astrildu. Do jakeho veku jsou schopni mit mlade?
Marcel

autor: Marcel - vloženo: 25. 11. 2010 20:20
►► [2] Plodnost astrildu

Zdravím Marceli,
ze všech druhů astrildů mám asi nejlépe zmapované zebřičky pestré, amadiny gouldové a pásovníky dlouhoocasé.
S těmito druhy jsem udělal zkušenost, že některé páry mají schopnost plodit potomstvo i ve věku sedmi let. Později už většinou neprojevují o hnízdění zájem. Předpokládám ale, že výjimky existují. Nicméně schopnost plodit není totéž, co schopnost odchovat. U starších párů jsem se často setkával s tím, že své potomstvo nedochovali. Opouštěli opakovaně snůšky, nekrmili mladé. U amadin Gouldové pak především samci své potomky buď vyhazovali z hnízda, anebo je přímo usmrcovali. A to i v párech, kde samička byla podstatně mladší. V současné době nechávám ptáky hnízdit do věku pěti let a jen zcela výjimečně páry starší.
Ještě přidám zkušenost mého kamaráda, který mi vyprávěl o svých amarantech malých. Jeden jeho pár odchovával mladé ještě ve věku sedmi let, aniž by kolega chovatel pozoroval nějaké problémy. O rok později už ptáci jen postavili hnízdo, ale k snůšce už vůbec nedošlo.
Jsem velmi zvědav na poznatky dalších chovatelů a moc se těším na to, až přispějí k tomuto zajímavému tématu.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 25. 11. 2010 20:58
►► [3] Plodnost astrildu

Dobrý večer.
Hnízdil mě pár Pásovníků dlouhoocasých v deseti letech.Odchoval dvě hnízda po 4.kusech mladých.V hnízdě bylo vždy 5 vajec z toho 4 plné.
S pozdravem Tomáš Palasman

autor: Tomaš Palasman - vloženo: 25. 11. 2010 21:36
►► [4] Plodnost astrildu

Ahoj Tomáši,
tak v tom věku už to pokládám za s prominutím "pecku". Už u sedmiletých ptáků jsem měl problém, aby projevili vůbec nějaký zájem o hnízdění. Ne tak ani u samečků, jako spíš u samic. Desetiletý pár, který odchová, no klobouk dolů :-). Fakt zajímavá informace. Dovolím si otázku. Ten pár Ti odchovával v kleci, nebo ve voliéře?

Dík za odpověď, Mira

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 25. 11. 2010 23:00
►► [5] Plodnost astrildu

Ahoj Mirku.
Ten pár odchovával mladé jen přes letní sezonu ve venkovní voliéře 3,5x1x2,5m (dxšxv),letos to byla poslední sezona před 14dny sameček uhynul stářím.Každý rok bylo jedno mládě krémové-ino viz. foto(sourozenci)
S pozdravem Tomáš

Přílohy:

autor: Tomaš Palasman - vloženo: 26. 11. 2010 16:32
►► [6] Plodnost astrildu

Ahoj Tomáši,
domníval jsem se, že ptáci byli z voliéry. Zřejmě daleko lepší kondice voliérových ptáků jim umožnila takový úspěch v tak pokročilém "astrildím" věku. Ale i tak je to pro mne překvapující informace. Nečekal jsem v tak vysokém věku schopnost zplodit a odchovat potomstvo.
Děkuji za informaci.

Zdravím Mira

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 26. 11. 2010 17:51
►► [7] Plodnost astrildu

Ahoj Mirku,
plodnost astrildů samozřejmě lepší ve voliérovém chovu,kde je větší pohyb a tím i kondice,ale je důležité při chovné sezoně ptáky nevysilovat hnízděním(2-3 hnízda za sezonu). Pak také na složení potravy ,vitamíny.minerály atd.Měl jsem i Amady gouldové šestileté které odchovávaly mladé bez problémů.(voliéra)
Chovu zdar

autor: Tomaš Palasman - vloženo: 26. 11. 2010 19:28
►► [8] Plodnost astrildu

Ahoj Tomáši,
samozřejmě že jsou mi skutečnosti o lepší o kondici ptáků z voliérových chovů známy a proto jsem i předpokládal, že tví pásovníci z voliéry byli. Nicméně bych nepaušalizoval skutečnost, že je plodnost voliérových ptáků vždy lepší. Nakonec i poznatky chovatelů potvrzují u mnoha druhů astrildů skutečnost, kdy je mnohem lepších výsledků dosahováno u klecových chovů. Často jsem v této souvislosti zmiňoval své vlastní výsledky z bytové voliéry versus klecový chov u amadiny gouldové. Nicméně to je na jiné téma a já stále pokládám za pozoruhodné dosažení odchovu u tvých pásovníků v tak poměrně vysokém věku. Určitě to není něco, s čím by se chovatelé setkávali zcela běžně.
Pevně věřím, že se zapojí i další chovatelé a sdělí nám své zkušenosti s probíranou tématikou.

Zdravím Mira

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 26. 11. 2010 19:58
►► [9] Plodnost astrildu

A co treba panenky nebo motylci? S tema nemate nekdo zkusenosti? Zajimalo by me jak dlouho muzou mit mlade tyhle druhy. Nebo taky astrildi rakosni, amadiny diamantove a dalsi astrildove.
Marcel

autor: Marcel - vloženo: 26. 11. 2010 21:36
►► [10] Plodnost astrildu

Dobrý večer,
některé dotazované druhy jsem choval, ale obrátil jsem se pro poznatky na kamaráda, který některé jmenované druhy chová či choval podstatně déle než já. Podle jeho slov byla většina párů v průměru kolem pěti až šesti let, ale měl v chovu amadiny diamantové, které vyváděly mladé ještě ve věku osmi let. Pak však došlo k úhynu samce a samička už se nikdy s žádným jiným samcem nespářila.

Zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 28. 11. 2010 21:06
►► [11] Plodnost astrildu

Dobry den,
toto velmi zajimave tema se dotklo jineho a to vysledku volier vs kleci. Mirek, paklize se neurazi ze jsem od vykani presel k tykani, zde zminuje vysledky ve svem chovu. Ale ja se ptam, byl rozdil zpusoben opravdu chovem v ruznem zarizeni? A nebo spise tim, ze ve voliere bylo chovano vice ptaku at uz jednoho nebo vice druhu?
Osobne se domnivam ze platit bude ta druha varianta. To jen tak okrajove.
Ja sam se chovu drobotiny venuju velmi kratce na to, abych mel takoveto zavery. Jedine co mohu rici ze naprosto spolehlive mi vyvadela mladata petileta samicka amadiny gouldove, avsak mela k sobe mladsiho samce.
Zdravim Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 29. 11. 2010 10:28
►► [12] Plodnost astrildu

Dobrý deň!
Ako už vyplýva aj z diskusie ako aj po prezretí chovateľského zariadenia na webovej stránke chovateľa so skúsenosťami v chove vo voliérach ako aj v klietkach pána Tomáša Palasmana, ako aj iných chovateľov čo ja poznám a majú vybudované patričné chovateľské zariadenie.
Na plodnosti a veku chovných párov záleží:
1. Od chovného páru a jeho individuálnych vlastností.
2. Od vyťaženia v jednotlivých chovných sezónach.
3. Od chovného zariadenia, kde je najlepší výsledok v chránených voliérach s prístupom slnečného svetla a bez konkurečného boja medzi pármi.
4. Od prezimovania v priestranných priestoroch v priaznivých klimatických podmienkach, keď sa čo najmenej elimunuje stres a ohrozenie imunity pred hniezdením pri zahájení chovnej sezóny.
5. Od vyváženej a pestrej potravy podľa etáp chovu.

Zdraví Vladimír Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 29. 11. 2010 14:46
►► [13] Plodnost astrildu

Dekuju za zajimave informace ale me by spis zajimaly ty delky do kdy nektere druhy maji mlade. Treba jak psal pan Palasman ze jeho pasovnici odchovavali jeste v deseti rokach. To je hodne zajimave a tak me zajima, jestli aji dalsi chovatele maji takove rekordy.

Zdravi Marcel

autor: Marcel - vloženo: 29. 11. 2010 20:14
►► [14] Plodnost astrildu

Dobrý den,
moje zkušenosti na dané téma:
Mám sedmiletého samce zebřičku, který je neustále plodný a ochotný odchovávat mladé. Jeho šestiletou družku jsem bohužel musela v létě kvůli potížím s nesnášivostí usmrtit.
Nyní mám 9-letého samce astrilda rákosního. Dva roky je s mladou samicí, o hnízdění zájem nemá, pouze se občas dvoří a snaží o spojení.
Šestileté zlatoprsky se letos s mladými partnery pokoušeli o hnízdění, ovšem (jako obvykle) se nedařilo. 6-letý samec vystavěl dvě hnízda a staral se o dvě snůšky, 6-letá samice snesla dvě vajíčka.
6-letý astrild bělolící se chovu odmítl zúčastnit.

autor: Ester Elexhauserová - vloženo: 01. 12. 2010 14:51
►► [15] Plodnost astrildu

Dobry den pan Elexhauserova, takze vase zkusenosti hodne potvrzujou to, jak uz tu bylo napsano, ze po 5-6 roku uz hnizdi nekteri astrildi hure. A asi kdyz hnizdi starsi ptaci, tak jsou to asi spise vyjimky. Pro me je to hrozne zajimave tema, jenze ted uvazuju co mam delat se staryma ptakama. Prodavat je nejde asi, to by je asi nikdo nechtel. Co delat se starma ptakama?
Dekuju Marcel

autor: Marcel - vloženo: 01. 12. 2010 19:46
►► [16] Plodnost astrildu

Dobrý den,
já osobně staré, nebo do chovu se nehodící ptáky neprodávám, ale daruji je. Vždy nabyvatele upozorním, že jde o starého ptáka, nebo o ptáka, který se z nějakého důvodu nechodí do chovu. Prodej může být i z etického hlediska problematický a za sebe si myslím, že je vždy lépe předejít nedorozuměním.
Znal jsem pár chovatelů, kteří starší ptáky mívali v okrasných voliérách. Prostě si ze starších ptáků udělali kolekci pro okrasnou voliéru a nechali je tam v klidu dožít. Je to bezesporu velmi vhodné řešení. Zvláště pro ty chovatele, kteří mají dostatek prostoru a mohou si takovou parádu dovolit. Záměrně píšu parádu, protože i starší ptáci nadělají ve společné voliéře spousty parády.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 01. 12. 2010 20:06
►► [17] Plodnost astrildu

Dobry vecer,
jeden pan od ktereho jsem si guldy poridil starsi pary venuje pravidelne do tomboly na nejake chovatelske akci. Mlademu chovateli to jiste pomuze.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 01. 12. 2010 23:52
►► [18] Plodnost astrildu

Také jsem jednou četla o útulku pro staré ptáčky, mám pocit, že byl někde na Vysočině, ale nepamatuji si to. Tam by mohli mít dost zkušeností na téma hnízdění ve stáří :)
Já si samozřejmě svoje miláčky nechávám. Např. samce a.rákosního nechávám přes zimu ve volieře se samicemi, je neškodný, tak ať má príma společnost. Přes léto byl s hnízdícím párem rákosníků v jedné volieře, a bylo to bez problémů. Na léto mám v úmyslu starouškům vyhradit větší klec, nebo je zase namíchám s chovnými ptáky.
S pozdravem Elexhauserová

autor: Ester Elexhauserová - vloženo: 02. 12. 2010 15:27
►► [19] Plodnost astrildu

Mi taky nekdo o tom utulku rikal. Myslel jsem ale ze je to nesmysl, protoze se mi nezdalo aby existoval utulek pro exoticke ptaky. Ale asi to bude pravda, kdyz jste o nem aji cetla.
Marcel

autor: Marcel - vloženo: 03. 12. 2010 17:37
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web