Partneři:

Prosím o radu.

Dobrý den chtěl bych se zeptat. Chovám párek zebřiček ,který hnízdí. Mám ale jeden problém. Ihned po snůšce každé vajíčko "sežerou". Co s tím mám dělat?
Je to tím že:

1. Nemají klid?
2. Zima v místnosti? (Je tam kolem 19-22 stupňů)
3. Jsou moc mladé? (Je jim tak odhadem 11 měsíců)
4. Dávám špatné krmení? (Dávám krmivo pro drobné exotické ptactvo od firmy Apetit)
5. Málo vitamínů?
6. Málo světla? (Svítím jim tam od 16 hodin až do 21 hodin)
7. Málo vápníku? (V kleci mají sépiovou kost a zkusil jsem jim dát vaječné skořápky-rozdrcené na jemno.)
8. Špatná voda? (Vodu vymněnuji každý den)
9. Špatně si udělali hnízdo? (Hnízdní důlek tam už mají. Stavební materiál:sisál,konopný provázek,jemné seno)
10. Malá klec?
(Klec má rozměry:56x38x38,5cm Výška x Délka x Šířka)

autor: Filip Heinrich - vloženo: 15. 12. 2010 17:58
►► [2] Prosím o radu.

Dobrý večer!
Je to zlozvyk, ktorý sa vyvinie pri rozbití vajca a následnej jeho konzumácii. Práve preto je potrebné ak uvidí chovateľ rozbité alebo len puknuté vajce ho hneď odstrániť. Pokiaľ vajíčka majú dostatočne vivinutú škrupinu nemôže to byť z nedostatku vápnika aj keď rozdrvené vaječné škrupiny je vhodné podávať. Môže to robiť z páru len jeden a preto je dobre sledovať ktorý. Niekedy pomôže prepárenie, niekedy je vhodné odobratie práve zneseného vajca a po znáške 3-4 vajca ich naraz vložiť do búdky. Čerstvo znesené vajce až po znesení stvrdne a môže práve vtedy, keď je ešte nie úplne stvrdutá škrupina nastať jeho konzumácia. Tento zlozvyk mohol nastať aj pred spárovaním, keď nastane znáška vajca v preletovačke. Podľa rozmerov klietky usudzujem, že búdka je zavesená z von a preto je lepšia kontrola znášky v ranných hodinách, kedy väčšinou dochádza ku znáške. Ak predpokladáte, že už bola znáška viacerých vajec bolo by vhodné zrušiť hniezdenie asi na mesiac ako prevenciu pred vyčerpaním samičky.

Zdraví V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 15. 12. 2010 18:47
►► [3] Prosím o radu.

Dobrý den,
pan Makovický má ve své odpovědi bezesporu pravdu. Může jít o tuto poruchu chování, která se občas u ptactva vyskytuje. Já si však dovolím připojit i jednu z dalších možností, která by mohla být příčinou požírání vajec. Podotýkám ovšem, že jde opravdu jen o odhad, nikoliv striktní závěr, protože ten se bez znalosti přímo z chovu nedá udělat.
Podle rozměru klece, který jste uvedl se domnívám, že máte zebřičky v kupované celodrátěné kleci. I ta může být příčinou. Nedostatek klidu a pocitu bezpečí, který v těchto klecích zebřičky mohou mít, společně s faktorem že jde o poměrně mladé ptáky, navíc zřejmě poprvé hnízdící, mohou navodit stres a neklid u ptactva, které pak následně může takto likvidovat snůšku.
Osobně bych zakoupil alespoň trochu větší klec, pokud možno bednového typu. Nechal bych tam zebřičky uvyknout a následně jim předložil hnízdní budku, kolem které bych umístil nějakou zeleň pro zvýšení pocitu bezpečí a klidu. U zebřiček jsem se také setkal s tím, že se méně staraly o snůšku, když měly nedostatečně vystlanou hnízdní budku. Zkuste jim do budky vložit nějaký stavební materiál. Na podlahu klece ho pak dejte v dostatečném množství.
Závěrem svého příspěvku znovu připomenu, že jde z mé strany pouze o tip, nikoliv bezpečně zjištěnou příčinu. Ale snad by Vám navržené změny mohly přinést kýžený výsledek. V opačném případě, při neustálé recidivě v požírání vajec, bych zebřičky přepároval, jak Vám již výše radil pan Makovický.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 15. 12. 2010 20:31
►► [4] Prosím o radu.

Dobrý den,je možné ,že jim to zachutná a budou / bude/ v tom poračovatJedna z možností jak je to odnaučít je vstříknout do vajíčka chinin. Vajíčko bude hořké.Tak se mě to podařila před léty u astrilda pestrého.

Zdraví Jirka.

autor: Jiří Skácel - vloženo: 16. 12. 2010 10:57
►► [5] Prosím o radu.

Dobry den,
take prispeji svoji troskou do mlyna. Mel jsem problemy u amadin gouldovych. Samice zacla snaset, takmile mela tri vajicka, zacla je postupne likvidovat. Soucas s tim ctvrte snesla bud s tenoulinkou skorapkou, nebo bez ni. Toto se opakovalo u dvou po sobe jdoucich snusek.
Samici jsem zacal podavat vapnik (kalcium chloratum v pomeru 1ml na litr napajeci vody).Pripravek amivit, davkovani dle prilozeneho letaku pro obdobi nedostatku vitaminu.
Po mesici jsem opet zpozoroval snusku a nyni samicka sedi na vajickach a ty se jiz vyvijeji.
Jestli tohle nebo neco jineho co zde jiz padlo pomuze je tezko rict. Jedno je vsak jiste, tim ze to zkusite nemuzete nic zkazit.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 16. 12. 2010 11:46
►► [6] Prosím o radu.

Zkusím to. Ale kdo přispějeje ještě nečím tak budu rád. Děkuji.

autor: Filip Heinrich - vloženo: 16. 12. 2010 16:17
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web