Partneři:

Jaký mají papoušci čich?

Dobrý den,
chtěla bych se poradit o jedné věci. Jaký mají papoušci čich? Někdy se mi stává, že když jdu třeba hned ze školy papoušky krmit, nebo teď o svátcích, kdy bývám víc navoněná parfémy, které jako každá žena používám, že se mi víc zdá, jako kdyby se mi papoušci vyhýbali. Jak když se mě bojí víc, než když na sobě žádný parfém nemám. Může jim parfém vadit, můžou ho cítit?
Jak vůbec papoušci vnímají různé pachy a vůně? Může jim třeba vadit nejenom ten parfém, ale třeba i kompost, který má soused vedle na dvoře? Chci jenom dodat, že to s parfémy nepřeháním a používám hodně decentní vůně :-)).

Děkuji všem za názor. Pěkný večer Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 25. 12. 2010 19:19
►► [2] Jaký mají papoušci čich?

Ja si myslim ze citi hodne dobre. Jednou jsem sel do volier chvilu potom co jsme s tatkou palili travu a vetve a jak jsem cely smrdel kourem, tak ke me papousci vubec nesli. Ani ti co se jinac nechali hladit. Kdyz citili kour tak urcite citi i parfemy.

zdravi Mara

autor: Marek P. - vloženo: 25. 12. 2010 21:17
►► [3] Jaký mají papoušci čich?

Dobrý večer!
Papagáj má veľmi dobrý čuch. Vníma feromóny. Keď ho dokrmuje chlap, ťažšie si potom zvyká na ženu a opačne.
Všeobecne ale vtáci majú slabý čuch. Napríklad štúdia vypracovaná vedcami z Aucklandskej univerzity na Novom Zélande boli zamerané na orientáciu vtákov. Tieto zistenia vážne ohrozujú teóriu, že vtáky k navigácii využívajú čuch. Vedecký tím vedený Cordulou Moraovou umiestil na oba konce dreveného tunelu krmidlá a za nich magnetické cievky. Holuby boli naučené usadať k jednému krmidlu v prípade, že sú cievky vypnuté a k druhému v prípade zapojenia cievok. Keď vedci na zobáky holubov pripevnili malé magnety, ich schopnosť orientovať sa v umelom magnetickom prostredí značne ochabla. To isté sa stalo, keď vedci znecitliveli hornú časť zobáku alebo po prerušení príslušného nervového spojenia medzi zobákom a mozgom. Ked' ale vedci odstránili čuchový nerv, zmenu v orientácii nepozorovali.
Na rozdiel od ostatných vtákov ma kivi dobrý čuch, ktorý mu pomáha pri hladaní potravy.

Zdraví V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 25. 12. 2010 22:16
►► [4] Jaký mají papoušci čich?

Dobrý den pane Makovický,
děkuji za skvělou odpověď. Nevěděla jsem, že je to s čichem papoušků až takové. Pro příště se budu snažit chodit k nim převlečená, aby žádný parfém nemohli cítit. Zajímala by mě ale ještě jedna věc. Myslíte že si i papoušci vybírají potravu částečně čichem? Že třeba dávají přednost nějaké zrnině jenom pro lepší "vůni"? Nebo v tom hrajou roli jenom chuťové buňky?
Děkuju za odpověď a pěkný den Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 26. 12. 2010 09:06
►► [5] Jaký mají papoušci čich?

Dobrý deň!
Ja sa len domnievam, že niektoré umelé krmivá ako sú granule alebo aj vaječné miešanky voňajú práve pre to aby ich vtáci lepšie prijímali. Ale je to tiež možný marketingový zámer pre ich kupovanie chovateľmi, nakoľko vtákom nemusia byť príjemné vône práve tie isté ako ľuďom.
Je však zrejmé, že nie všetky druhy papagájov majú rovnaký čuchový vnem. Papagáj sivý práve najčastejšie má čuchový už spomínaný vnem. Môže to súvisieť aj s inteligenciou jednotlivých druhov.

Zdraví V.M.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 26. 12. 2010 11:34
►► [6] Jaký mají papoušci čich?

No já s vámi budu souhlasit. Kupuju papouškům míchanici CeDe. Mě moc nevoní, ale papoušci ji mají docela rádi. Takže určitě vnímají vůně jinak jak lidi. Taky by mě ale zajímalo, jestli voňavější vaječné směsi mají na výběr u papoušků nějaký vliv. Někde jsem četla, myslím že to bylo tady na webu, jak někteří exoti dávají přednost vlhčejším směsím před suššími. Zajímavé by bylo vědět, jestli je rozlišují i jinak. Třeba podle těch vůní, nebo barvy.

Pěkný den Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 26. 12. 2010 12:51
►► [7] Jaký mají papoušci čich?

Ahoj vsem, konecne jsem se dostal od televize a pohadek a jidla taky na internet. Vidim ze tu probirate zajimave tema. Tak bych se chtel zeptat na jednu vec. Ale s papouskama moc nesouvisy. Jak citi nasi ptaci, treba sykorky, vrabci a tak? Najdou krmeni v krmitkach jenom zrakem? Nebo to jidlo v krmitkach aji citi? Ja si treba myslim, ze jidlo aji citi protoze ho kolikrat treba nejdou i pod snehem.

Pekne vanocni dny Marcel

autor: Marcel - vloženo: 26. 12. 2010 13:21
►► [8] Jaký mají papoušci čich?

Dobry den,
osobne si myslim ze ptakum muzou vonet stejne vune jako cloveku a naopak, soucasne mohou mit rozdilny nazor na vune jine.
Podavam ptakum a to jak papouskum, tem ovocne granule, tak exotum, tem vajecne mychanice s granulkami ovoce. Pekne mi voni oboje a a podle pristupu ptaku, jim voni a chutnaji taky.
Ale treba jedna para senegalcu odmita zlute granule. Druha para sezere vsechny. predpokladam tedy, ze ptaci davaji prednost barve pred cichem.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 27. 12. 2010 12:48
►► [9] Jaký mají papoušci čich?

Dobry den, dekuju za odpoved. Ja si taky myslim ze vybiraji i zrakem. A ne jen cichem. Ale cich asi hraje svoji roli protoze jsem videl, jak si vyhrabavali potravu ze zafoukaneho krmitka.

Marcel

autor: Marcel - vloženo: 27. 12. 2010 20:23
►► [10] Jaký mají papoušci čich?

Dobry vecer,
otazkou je, jestli jednali pod vlivem cichu, nebo pod vlivem zvyku, kdy jsou na tom miste zvykle potravu najit, tak tam hledali. Ale to musite vedet nejlip vy sam z pozorovani.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 28. 12. 2010 01:17
►► [11] Jaký mají papoušci čich?

No ja to krmitko nemuzu zase pozorovat tak casto. Je u babicky a tam nejsem porad. Vedle babicky ale bydli deti, ty bych mohl poprosit o delsi sledovani. Mozna by stalo za to premistit krmitko na chvili nekam jinam. Ve cvrtek k babicce jedu, tak se tam domluvim s deckama a uvidime co z toho bude. Deti maji vic casu a bude je to urcite bavit.

az budu neco vedet napisu to sem, Marcel

autor: Marcel - vloženo: 28. 12. 2010 10:40
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web