Partneři:

Uhadnete papouska?

Ahoj vsem. Jak jsem dneska hledal na siti ruzny veci, nasel jsem tady toho papouska na fotkach. Napadlo me ho sem dat jako hadanku :-D. Vi nekdo, co je to za papouska?????
Priznavam ze ja jsem ho vubec neznal :-).
Mara

Přílohy:


autor: Marek P. - vloženo: 02. 01. 2011 11:20
►► [2] Uhadnete papouska?

Kakapo soví - Strigops habroptilus Gray, 1845
Na TV Barandov práve išla séria dokumentárnych filmov "Divoká australasie" tak doporučujem si ich stiahnuť z torrentu :
http://tracker.cztorrent.net/…-dvd-2/81685

Prípadne si pozrieť video http://www.arkive.org/…/videos.html


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 02. 01. 2011 12:03
►► [3] Uhadnete papouska?

dobry den. Ja jsem to tusil pane Makovicky ze vy to budete vedet :-))). Je to fakt kakapo sovi - papousek sovi. I na wikipedii je o nem hezky clanek.
zdravi Mara :-)


autor: Marek P. - vloženo: 02. 01. 2011 13:23
►► [4] Uhadnete papouska?

Dobrý deň!
Je to jeden z najviac ohrozených druhov papagájov. V domovine jeho reprodukcia je závislá na druhu stromu ktorý kvitne raz za 3 roky a introdukciou rôznych druhov zvierat, ktoré prednostne skonzumujú, keď nie priamo tento nelietavý druh papagája tak plody tohto stromu jeho rozmnožovanie sa zachránilo na mmalých priľahlých ostrovoch Nového Zélandu kde sa títo škodcovia ešte nedostali. Vedci na Glasgow University vymysleli doplnok stravy, ktorý zvyšuje produkciu vajec samičiek aj v iných rokoch. Týmto doplnkom stravy sú teraz kŕmené divoké kakapy a to prináša sľubné výsledky.
V zajatí ich chov je veľmi obtiažny pre výskyt rôznych infekcií aj keď na 8. zasadnutí rady Fondu pre ohrozené papagáje vo Walsrode v r. 2004 Dr. Marcellus Bürkle prezentoval ako sa podarilo pomocou antibiotík úspešne liečiť tieto choré jedince.

Zdraví V. Makovický.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 02. 01. 2011 14:16
►► [5] Uhadnete papouska?

Taky já vás zdravím a trochu se připojím. Než sem Marek vložil fotky kakapa sovího, tak jsem taky tohohle papouška vůbec neznala. Ráda jsem si přečetla nějaké zajímavosti o něm tady i na internetu. Obdivuju pana Makovického jak to všechno stačí sledovat, jeho vědomosti. Chov papoušků je mojím velkým koníčkem, ale většinou dorazím ze školy (studuji vysokou školu) a mám čas akorát tak se podívat na své miláčky, sednout ke knížkám a studovat. I když se snažím o chovu papoušků přečíst co nejvíc, tak mi asi i díky studiu hodně uniká :-). I proto jsem moc ráda, když se takové zajímavosti objeví někde na diskuzi :-).
Přidávám taky jednu fotku, kterou jsem našla na biolib.cz.

Pěkný den Věra

Přílohy:


autor: Věra Š. - vloženo: 02. 01. 2011 15:00
►► [6] Uhadnete papouska?

Ešte doplním, že Oddelenie ochrany prírody (DOC) tímu kakapo záchrany vykonalo v decembri 2009 prvý na svete - úspešné umelé oplodnenie u polulácie voľne žijúcich vtákov.
Testy otcovstva potvrdili umelú insemináciu, v spolupráci s medzinárodným odborníkom reprodukcie vtákov Dr. Juan Blancom. Vyprodukovali dve mláďatá od dvoch rôznych samičiek v tomto období rozmnožovania.
"Toto je hlavný zámer na programe obnovy," povedal kakapo Recovery Manager Deidre Vercoe.
"Neplodnosť je veľký problém. Úspešné umelá inseminácia znamená, že máme nástroj na zlepšenie plodnosti a minimalizovanie straty genetickej rozmanitosti v rámci malej, ale rastúcej kakapo populácie. "
V roku 2005 bolo viac než 50 percent vajec neplodnených a myšlienka umelého oplodnenia sa tým stala potrebná.
"Existuje niekoľko samčekov, ktorí sú k dispozícii v genofonde, teraz môžeme zbierať spermie od ostatných samčekov a zlepšiť ich šance na prežitie druhu," povedala pani Vercoe.
Zatiaľ čo úspešné oplodnenie bolo dosiahnuté použitím čerstvo odobratých kakapo spermií, tím pokračuje vo svojej práci na kryokonzervácii ako nástroji uskladnenia. Schopnosť ukladať spermie dlhodobejšie dáva veľkú nádej na prebiehajúce genetické zdravie druhu.
Pozdravuje V.M.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 02. 01. 2011 23:26
►► [7] Uhadnete papouska?

Dobrý den,
děkuji za další informace. Je to hodně zajímavý papoušek. Doufám, že se ho podaří zachránit.

Pěkný den Věra


autor: Věra Š. - vloženo: 03. 01. 2011 19:27
►► [8] Uhadnete papouska?

Dobrý deň!
V roku 1996 sa počet kakapov na Novom Zélande odhadoval na posledných päťdesiat exemplárov. Na ostrove Stewart Island prežil jediný kakapo. Keď biológovia v roku 1997 tohoto posledného mohykána objavili, previezli ho do prísne stráženej rezervácie na ostrove Maud Island, kde sa spolu s ďalšími pätnástimi ďalšími príslušníkmi svojho druhu môže pohybovať vo vymedzenom priestore. Doslova päť minút pred dvanástou sa podarilo zahájiť rozsiahlu kampaň na záchranu vzácnych vtákov.
Podporu našli záchranári taktiež v koncerne Comalco, ktorý do projektu investoval značné čiastky.
Dnes sú hniezda sledované minikamerami a choré alebo poranené vtáky prevážajú na nevyhnutné ošetrenia pripravené lietadlá. Pokiaľ sa samička zdrží pri hľadaní potravy dlhšie mimo hniezda, je znáška vajec pohotovo prikrytá vyhrievacími dečkami. O pohybe vtákov z hniezda informuje biológov zvukový signál napojený na fotobunku. Rezervácia na Maud Islande má za sebou už viac ako desať rokov existencie. Je nepriepustne uzavretá pre všetkých návštevníkov. Zvierací votrelci, ktorí by mali chuť nazrieť do vtáčích hniezd, napríklad kuny alebo lasice, biológovia nemilosrdne prenasledujú. http://www.youtube.com/watch?…!

Zdraví V. Makovický.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 04. 01. 2011 07:50
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web