Partneři:

Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý den,
chtěla bych se poptat chovatelů, jaké oni vidí výhody a nevýhodu chovu ptáků v bytě a jak by je mohli srovnat s chovem ptáků ve venkovních voliérách?
Pěkný den Věra


autor: Věra Š. - vloženo: 23. 01. 2011 16:13
►► [2] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý den,
shrnout všechny výhody a nevýhody bytového chovu, to je snad námět na celý článek, nikoliv na jednu odpověď v rámci diskuze. Ale pokusím se zachytit alespoň ty nejdůležitější.
Výběr chovaných druhů - v bytě je výběr značně omezen, dá se zaměřit spíš na drobné exotické ptactvo. Zdravý chov a odchov například ary zelenokřídlé si v bytovém prostoru neumím představit. Navíc skrz hluk, který ary vydávají by asi hrozil lynč od sousedů.
Stálost teplot - v bytovém chovu asi výhoda. Přece jen v bytě jsou teploty stálejší, než ve venkovních prostorech. Takže zvláště teplomilným druhům bytový prostor bude zřejmě svědčit více.
Slunce - kam nechodí slunce, chodí lékař. Staré přísloví, které může být kamenem úrazu v bytovém chovu. Sice existují různé náhražky slunečního záření a dle mého soudu docela zdařilé, ale ruku na srdíčko, pravé sluníčko je pravé sluníčko. V tomto bodu bytový chov nelze s chovem ve venkovních voliérách vůbec srovnávat.
Prostory, velikost chovatelského zařízení - limitace prostorem je jednoznačně vyšší u bytových chovů. Málokterý chovatel si ve svém bytě může ptactvo umístit kamkoliv a tak stále řeší problém s prostorem pro své klece. Ne že by chovatel disponující voliérami nemusel tento problém řešit, nicméně venkovní a vnitřní prostor jde jen stěží srovnávat.
Nepořádek - v bytovém chovu, a ač jsou prostory sebelépe udržované, vždy bude jakýkoliv nepořádek vypadat hůř, než v klecích venkovních. Navíc hrozí, že si chovatel na svých papučích roznese například zbytky zrní do ostatních bytových prostor (vlastní zkušenost :-( ). Nemluvě o tom, že se klece obecně daleko hůř udržují v čistotě, než je tomu u prostorných voliér.
Rušivé elementy - zde asi opět prohrává bytový prostor, zvláště v panelových domech. Pohyb lidí kolem klecí, zvuky televize, vrtačka od sousedů, houkající sanitky (ve městech), petardy na Silvestra, silné parfémy, čistící a desinfekční prostředky (zvláště ty, které se mohou odpařovat) a další a další momenty, které mohou být velmi nepříjemné. Nutno dodat, že si na ledacos chované ptactvo zvykne, nicméně nové a nezvyklé rušivé podněty je mohou vést například až k opuštění snůšky. Samozřejmě, že rušivé podněty hrozí i ve venkovních voliérách, ale z mého pohledu jich není takové množství, jako v chovu bytovém. Ale třeba se pletu.
Dostupnost čerstvého zeleného krmení - zvláště ve městech značně stížené podmínky pro tuto oblast, chovatel vlastnící zahrádku asi takový problém vůbec neřeší.

Ze svých vlastních zkušeností chovatele, který již celá léta provozuje svůj koníček v panelákovém bytě mohu říct, že většinou člověk touží potom, co nemá, což jsou v mém případě voliéry. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že oba způsoby chovu ptáků mají jak svá úskalí, tak i svůj půvab a krásu, výhody, či nevýhody. Ostatně, ty jsem se snažil alespoň částečně ve svém příspěvku zachytit. A myslím, že by mne mohli doplnit ještě další chovatelé, protože jsem zcela jistě na mnohé důležité aspekty zapomněl.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 23. 01. 2011 19:01
►► [3] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Takova sekacka na travu ale taky udela svoje. Nebo kdyz soused stavel, to bylo kravalu a papousci nemeli klid. Anebo kluci na motorkach. Aj na vesnici je hodne kravalu no.

Mara


autor: Marek P. - vloženo: 23. 01. 2011 20:46
►► [4] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Zdravím Marku,
vůbec můj příspěvek nemá vyznít jako spor o to, kde je víc hluku. Samozřejmě i na vesnici je spousty rušivých situací a já to vůbec nepopírám. Sekačka určitě nadělá své. Znám to moc dobře, když mi pod oknem sekají trávu, což mi vadilo hlavně ve chvílích, kdy jsem dělal noční a potřeboval se dopoledne dospat. Motorky a motorkáři jsou živočišný druh, který jsem velmi rád, že se v mém okolí nevyskytuje. I když ne z důvodu chovu ptactva, ale ze zcela jiných, prozaičtějších důvodů, ale to je na jiné téma.
Každopádně váš příspěvek je důkazem, že i na vesnici mohou nastat situace, které chovu chovu příliš neprospívají. Ovšem to přináší doba, zcela klidných míst je poskrovnu.
Budu se těšit na další postřehy a poznatky.

Zdravím M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 23. 01. 2011 21:16
►► [5] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobry vecer,
myslim je ted na case to tema zas trochu odlehcit. Oni ti ptaci nejsou zase tak citlivi, ze by po jednom posekani travy museli hned opustit snusku. Samo sebou to bude individualni par od paru, no mel jsem paru kakariku, kteri byli nadvore ve velke kleci, spis male volierce. Pred tou kleci jsem mel kozu a na ni rezal drevo. Ptaci vyvedli pet mladat a ani je nenapadlo vylezt z budky.
Ano, je to extrem a kdybych mel jinou moznost, urcite bych tam to drevo nerezal, jen chci poukazat ze ne vsechno se j itak horke, jak se uvari ;)
S pozdravem Smidla.


autor: Miloš Haška - vloženo: 24. 01. 2011 01:25
►► [6] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Děkuju všem za odpovědi. Ráda bych ještě u tématu zůstala., k když je mi jasné, že hluk určitě hraje roli, to je jasné. Ale co třeba početnost snůšky, líhnívost a počty odchovů. Liší se nějak bytový chov od chovu ve voliéře, která je venku?

Pěkný večer Věra


autor: Věra Š. - vloženo: 24. 01. 2011 19:54
►► [7] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý večer,
pro své následující řádky nemám nějaké exaktní podklady, ale mohu vycházet jen ze svých pozorování a zkušeností, které navíc nemusí být obecně platné.
Podle mého názoru určitý rozdíl jak v početnosti snůšky, počtu odchovaných mladých, stálosti při péči o potomky ze strany rodičů, bude při bytových a venkovních odchovech určitý rozdíl. Pravděpodobně budu záležet i na chovaných druzích.
Například u amadin Gouldové jsem jednoznačně zaznamenal větší úspěšnost odchovu v bytových podmínkách. Ne že by ve venkovní voliéře nehnízdily vůbec, ale odchovů bylo daleko méně.
U druhů jako je astrild rákosní, astrild bělolící, nebo rýžovník šedý, jsem mohl zaznamenat větší úspěšnost ve voliérových chovech, ve velkých voliérách, případně ve voliérách hustě osázených zelení. Protože takové voliéry sám nevlastním, vycházím zde z poznatků chovatelů, kteří takové voliéry vlastní a zároveň například v zimních měsících provozují i klecové odchovy ve vnitřních prostorech. Venkovní odchovy si většinou velmi pochvalovali a to hlavně v létech, kdy nebyly větší výkyvy teplot.
Podobné výsledky potvrzovali například i chovatelé agapornisů. Zde taktéž vyzněly výsledky příznivěji pro venkovní odchovy.
Zde však znovu opakuji, že jde jen o poznatky mé a několika dalších chovatelů. Aby výsledek mohl vyznít kladně pro jeden či druhý způsob odchovu, je nezbytné čelit a zamezit spoustě negativních faktorů, které mohou mít na hnízdění špatný dopad. Dokonce se tak trochu alibisticky domnívám, že celkové výsledky budou u každého chovatele jiné a bude velmi záležet na konkrétních podmínkách, které chovatel má. Jako není stejná každá domácnost, tak přece i klimatické podmínky nemají všichni chovatelé stejné.
Určitě by stálo za to, kdyby se zapojili další chovatelé, kteří mají možnost srovnávat.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 24. 01. 2011 22:06
►► [8] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý den,
děkuji za dlouhou odpověď. Když se nad ní zamyslím, tak je jasný, že nebude možné dát na mou otázku jasnou odpověď. Stejně je ale takové srovnávání zajímavé. Jenže by to asi chtělo informace minimálně od stovky chovatelů, aby se z nich dalo něco vyvodit :-).

Pěkný večer Věra


autor: Věra Š. - vloženo: 25. 01. 2011 19:33
►► [9] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý den,
no mít informace od stovky chovatelů, to už by mohly být velmi zajímavé data. Sám bych byl velice zvědav na výsledky porovnání.

Zdravím M. Lifart


autor: Miroslav Lifart - vloženo: 25. 01. 2011 19:58
►► [10] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý deň!
Pokiaľ je súčasťou bytu hala ako je na obrázku http://www.ifauna.cz/…c6dfa.jpg/je výhodnejší chov v byte.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 26. 01. 2011 14:24
►► [11] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý den!
Moc hezká fotka. Takové voliéry si asi každý nemůže v bytě dovolit. Ale paráda. To bych ráda viděla na vlastní oči :-) Proč si ale myslíte, že by byl chov výhodnější?

Pěkný den Věra


autor: Věra Š. - vloženo: 26. 01. 2011 17:16
►► [12] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý deň slečna Viera!
Prekvapuje ma otázka ktorú ste mi položila keď sama ste napísala, že je to paráda. Veď práve v takej hale pri byte sú eliminované všetky zápory chovu v bytových podmienkach ktoré už popísal aj pán Lifart. Pokiaľ ste si prehliadla aj ďaľšie fotky kliknutím na šípku je zrejmý prístup aj priameho slnečného svetla. Myslím si, že pri zadávaní takejto témy je vhodné bližšie konkretizovať pojem bytu ako aj vonkajšej voliéry.

Zdraví V. Makovický.


autor: Vladimír Makovický - vloženo: 26. 01. 2011 18:53
►► [13] Výhody a nevýhody chovu ptáků v bytě?

Dobrý den,
děkuju za odpověď. Ale fakt nevím jak chcete více specifikovat pojem bytu a venkovní voliéry? To jsem měla napsat že se ptám na chov v bytě 3+1? :-)) Šlo mi jenom o obecně o srovnani, chtěla jsem vědět, jaký mají na to chovatelé názor.

Pěkný večer Věra


autor: Věra Š. - vloženo: 26. 01. 2011 19:40
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web