Partneři:

Da se chovatelstvim uzivit?

Ahoj vsem,
zajimal by me nazor ostatnich na to, jestli se chovem exotu da uzivit. Myslim takovy chov, kde by byli papousci, drobotina, ale treba i bazanti. Ne ze bych to chtel zkouset, jenom me to zajima.

Diky za nozory Mara

autor: Marek P. - vloženo: 01. 02. 2011 20:33
►► [2] Da se chovatelstvim uzivit?

Zdravim Marku,
myslim ze nejeden chovatel si tuto otazku jiz polozil. Mit konicka praci, co chtit vic? Konkretne tohle je mym snem.
Ja si myslim ze uzivit se chovatelstvim da. Otazkou je, jake papousky chovat. Cesky a slovensky trh neni natolik obsahly, aby vam poskytl dostatecny odbyt. Takze je potreba zajistit si odbyt v zahranici.
Z papusku chov Zaku si myslim muze byt realny. Ostatne v zahranici takove farmy existuji a funguji. Otazka je, jak by to bylo s drobotinou. Urcite jde mit chov v kladnych cislech. Ostatne je to i zahodno, pokud chcete chov rozsirovat o dalsi a vzacnejsi druhy. Domaci rozpocet urcite neni ochotny stale to dotovat.
S pozdravem Smidla.

autor: Miloš Haška - vloženo: 01. 02. 2011 21:45
►► [3] Da se chovatelstvim uzivit?

Dekuju za odpoved. Ja si taky myslim, ze by se tim zivit slo. Je mi aji jasne, ze bych musel mit vstupni kapital na zacatek, abych mohl koupit papousky a jine ptaky a abych postavil poradne voliery. Tesim se na dalsi nazory.

Mara

autor: Marek P. - vloženo: 01. 02. 2011 21:52
►► [4] Da se chovatelstvim uzivit?

Dobrý den,
myslím že Smidla už už vystihl ve své odpovědi vše. Snad by jen stálo za úvahu, zda by nebylo lépe začít s několika druhy papoušků, kteří jsou například vhodní k ochočení, mají předpoklady k mluvení a podobně a teprve až posléze nabalovat na takový chov další druhy ptactva. Obávám se, že start s tak pestrou druhovou skladbou by dlouho nevedl k rentabilitě, natož k nějakému pořádnému výdělku. Ale třeba se mýlím a vše je jinak. A určitě se dá se Smidlou souhlasit i v tom, že uživit se chovatelstvím je sen většiny chovatelů. Otázka je, zda by to pak stále byl koníček. Nicméně znám lékaře, právníka, hasiče a pár dalších kamarádů z různých pracovních profesí, pro které jejich práce koníčkem je :-).

Zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 04. 02. 2011 14:04
►► [5] Da se chovatelstvim uzivit?

Pěkný večer,
taky bych byla ráda, kdyby mě chovatelství živilo. Ve škole mám hodně ekonomických předmětů, a tak bych asi i využila to, co se učím. Špatně by se asi sháněly peníze na rozjezd chovu. Určitě by hodně stálo vybudování voliér a nákup ptactva. Po dvou třech letech by ale chov mohl být ekonomicky rentabilní :-).

Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 04. 02. 2011 19:47
►► [6] Da se chovatelstvim uzivit?

Já bych se připojila s tím, že by nebylo od věci, kromě chovu papoušků, také promyslet výrobu věcí pro papoušky , tedy jako takovou "pojistku", aby bylo alespoň na zaplacení SP a ZP.

autor: Růžena Sekretová - vloženo: 25. 02. 2011 22:51
►► [7] Da se chovatelstvim uzivit?

Dobrý den, to myslíte například vyrábět budky, nebo pletivo, nebo třeba misky na krmení? Já si myslím, že kdo by měl tak velký chov, tak kdyby neměl svoje zaměstnance, tak to nebude stačit. Jenže nemám zkušenost. Živit se chovem papoušků asi zůstane jenom snem :-)).
Pěkný den Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 26. 02. 2011 09:18
►► [8] Da se chovatelstvim uzivit?

Dobry den,
pani Sekretova ma asi vlastni zkusenosti s ZP a SP ;) Ja mam jen spatne. Zadal jsem spatne prikaz na SP a nestacil jsem se divit jaky penale mi naparili devcata sikovny.
Co se tyce pribalovani dalsich aktivit. Vse je otazkou. Ptejte se nejprve jaky prijem musite mit, abyste vubec mohli existovat. Takze trochu cisel.
ZP + SP 4000 x 12 = 48000
Zivotni prijem (vas plat) 20000 x 12 = 240000
nejaka castka pro financni urad na dane 15% 36000
Secteno podtrzeno, Vas rocni obrat by mel delat priblizne 330tis.
Pokud se jedno made Zaka prodava za 10000 musite odchovat 33 mladat. Pri prumernem poctu 2 mladata na par/rok to je 17 paru. Pokud jedna gulda se prodava za 500 potrebujete odchovat rocne 660 mladych. Pri prumernych 12 mladych na par to dela 55 paru. A to vse prosim za idelanich podminek, takze u zaku 1 - 2 pary navic a u guld asi 5 paru guld navic. Otazkou je, komu to budete prodavat a pokud ano, jestli tim neprehltite trh a cena nepujde rapidne dolu.
Predpoklada se ze castka pro financni urad nebude takova. Neni tam zahrnuto nezdanitelne minimum, naklady a tak dale. Takze z te castky na dane se budou tyto veci pocitat. Na dancih se zaplati cirka 15000 a 21000 mate na naklady +-.
Myslite ze bude cas na dalsi aktivity?
Doufam ze jsem Vas moc neodradil ;)

S pozdravem a kalkulackou
Smidla
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 26. 02. 2011 10:22
►► [9] Da se chovatelstvim uzivit?

Dobrý deň! Podobná téma bola rozoberaná aj na http://www.ifauna.cz/…tactva-na-zl
Samozrejme je to ťažké a dôležité je na začiatok si vymedziť podnikateľský zámer a vypracovať projekt podnikania a jeho plánu. V ňom je potrebné zohľadniť okrem možnosti získania financií formou sociálnych fondov EÚ ak ste napríklad dlhodobe nezamestnaný (slúžia na základné poplatky) aj aký máte k dispozícii kapitál a akú máte v tom podporu rodiny. Pri vypracovaní projektu to všetko treba zohľadniť a na základe toho sa rozhodnúť či idete do rizika podnikania. To musíte prvé 3-4 roky počítať s tým, že nebudete mať voľné soboty ani nedele a váš pracovný čas bude minimálne 12 hodinový. V priebehu týchto prvých rokov sa ukáže v čom ste stratový a čo je pre Vás rentabilné až ziskové. Tak sa bude rozvíjať a prispôsobovať Vaš podnikateľský zámer.
Existujú semináre pre budúcich podnikateľov. Podpora podnikania je významný ekonomický nástroj smerujúci k rozvoju a stabilizácii podnikateľského sektoru a v nadväznosti aj k zlepšeniu celkového ekonomického prostredia. Medzi agendami týkajúcimi sa podpory podnikanie nájdete odborné informácie o pomoci pri podnikaní, ktorú je možné získať zo štrukturálnych fondov EÚ, ako aj informácie o programoch na podporu rozvoja malého a stredného podnikania. Osobitná pozornosť je venovaná štátnej pomoci a pravidlám individuálnej štátnej pomoci investorom. Ak ste evidovaný na ÚP aspoň 3 mesiace, musíte mať podnikateľký plán, ktorý Vám schvália, poradia aj na ÚP.
Výška dotácie je podľa regiónu, treba sa informovať na ÚP aj ohľadom pozastavenej živnosti, ak dostanete dotáciu musíte podnikať 2 roky. Finančný príspevok na začatie podnikania je nenávratný a poskytuje sa z prostriedkov štátneho rozpočtu a Európskeho sociálneho fondu. Uchádzač absolvuje školenie, musí vyplniť test a obhájiť svoj podnikateľský zámer pred komisiou.
Na to je ale viac iných web stránok.

Zdraví V. Makovický.

autor: Vladimír Makovický - vloženo: 26. 02. 2011 13:37
►► [10] Da se chovatelstvim uzivit?

Zdravím,
jj, SP a ZP jsou potvory, to je potřeba hlídat jako oko v hlavě.(momentálně minimum by dělalo 3440kč), výhodu mají matky na MD, kdy nemusí povinné zálohy na ZP platit, až při DP.Ale to je jiná.Ano, myslím tím výrobu budek, prodej základního krmiva braného přímo od pěstitele a jiné věci s tím souvidející. Vzhledem k tomu, že také uvažuji o ŽL též sháním informace.Co se týče rozjezdu je dobré mít vlastní pozemek,nikde neplatit nájem a hlavně(dle mne je to dost podstatné) mít již zajištěný alespoň nějaký odbyt.tzn. domluvené obchody se zvířaty, cizinu, prodejní cestovní stánek, e-shop a jiné věci, co vás nejen zviditelní, ale vám i budou vydělávat.Nemyslím si, že by jen chov ptactva uživil.Přijde jeden, dva špatné roky, nákaza a je po ptákách.Co se týká životních nákladů, je to dost ošidné ,protože se prostě člověk musí uskrovnit chca nechca.Rodiče před 20ti lety začínali a kromě toho, že je člověk viděl ráno v půl šestý a pak večer okolo půlnoci, tak jsme byli bez dovolených a jiných příjemných věcí. Ale vyplatilo se.
Berte to, prosím, jen jako můj osobní názor a též zprostředkovanou zkušenost, protože v rodině, kromě mě a manžela jsou samí podnikatelé:-)

autor: Růžena Sekretová - vloženo: 26. 02. 2011 15:51
►► [11] Da se chovatelstvim uzivit?

Dobrý den,
to se nám debata pěkně rozjela :-)). Z příspěvků do diskuse je jasné, že začínat s chovem jako zaměstnáním není jednodoché a je to i hodně drahé. Stačí už počáteční náklady na zdravotní a sociální pojištění, které tu popsal pan Haška. Kdokoliv kdo by začal takhle podnikat, by určitě potřeboval počáteční kapitál a podporu rodiny, jak tu někdo psal.
Stejně by bylo ale zajímavé vědět, jakých výsledků by se někdo dobral třeba po 5 letech podnikání. Náš trh je fakt malý, takže udržet se jenom na něm by asi nebylo možné.

Pěkný den Věra

autor: Věra Š. - vloženo: 27. 02. 2011 09:12
►► [12] Da se chovatelstvim uzivit?

Dobry den,
skocit do podnikani rovnyma nohama, to asi neni to prve orechove. Takze pracovat a pri tom postupne rozsirovat svuj chov i po ekonomicke strance, nejen po strance zalibne.
Po case budete mit vysledky ktere Vam daji odpoved na otazky, jestli to mozne je, nebo nikoliv.
Toto tema je jsite velmi zajimave pro stpoustu navstevniku, mit konicka zamestnanim je preci to nejlepsi, do prace chodite radi a bavi Vas.
S pozdravem Smidla.
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 27. 02. 2011 10:20
►► [13] Da se chovatelstvim uzivit?

Zdravím,
celkem by mě zajímalo, jak dlouho by člověka taková práce stále bavila.Dělala jsem od malička koně, od 18ti let pak vlastní koně, někdy to bylo prima, ale jak člověk omarodil, stávala se z toho občas otročina.Jestlipak se z toho za pár let nestane taky "prostě jen práce, aby mě to uživilo" ? p.Habrcetl dělal výstavní andulky 20let a pak to všechno do mrtě prodal, s tím, že mi řekl, že chce mít taky už chvíli klid a čas na dovolenou.Takže si myslím, na jednu stranu..taky bych chtěla dělat koníčka jako práci, ale...pak už to není koníčkem v pravém slova smyslu. A tak stále přemýšlím, čím a kde najít díru na trhu, abych mohla pěstovat koníčky a přitom mít práci, která by mě také bavila.Jak jste na tom vy ostatní?

autor: Růžena Sekretová - vloženo: 01. 03. 2011 19:23
►► [14] Da se chovatelstvim uzivit?

Dobrý den,
určitě není špatného na tom, když člověka živí jeho koníček. O tom není sporu.
Ale podobně jako i Vy uvažuji na tom, co bych vlastně po práci, kterou by byla celodenní starost o ptactvo, co bych vlastně dělal, čím bych se bavil. Již delší dobu nejezdím na burzy exotického ptactva, nicméně ještě před rokem jsem si užíval chvíle, kdy jsem tyto akce navštěvoval společně s kolegy ze stránek Lukášem a Petrem. Vždy to pro mne byl odpočinek, oddechové chvíle po celotýdenním pracovním maratonu. Stejně odpočinkové chvíle, jako posezení u svých klecí s ptáky. Protože bych se měl odstěhovat, nebudou se tyto odpočinkové chvíle již opakovat, ale rád na ně vzpomínám.
Je tedy asi k zamyšlení, jestli by to, co má člověk rád, u čeho si odpočine, co jej naplňuje, by mělo, či muselo být nutně předmětem jeho hlavní výdělečné činnosti. Nakonec i zmínka v příspěvku přede mnou o panu Habrcetlovi vypovídá o mnohém.
Takže za sebe. Já raději nadále zůstanu u chovu jen jako koníčku, protože jej mohu brát oddechově, bez zbytečných emocí a stresu, zda mi vydělá na živobytí či ne. Zároveň však podotýkám, že pokud si někdo vybere cestou opačnou, tak jej svým způsobem i obdivuji, protože jej čeká nelehká cesta, plná práce a odříkání.

Hodně zdaru v chovu, zdravím M. Lifart

autor: Miroslav Lifart - vloženo: 01. 03. 2011 20:25
►► [15] Da se chovatelstvim uzivit?

Dobry den,
ja osobne mam takovyto plan:
Normalne budu chodit do prace a pomalu budu rozsirovat chov do takove podoby, jakou potrebuji aby mne uzivil.
Jakmile se chov stane natolik prosperujici, postupne prestanu chodit do prace a budu se venovat chovu profesionalne.
Nadale si ponecham zadni vratka pootevrena a to ve forme brigadnich vypomoci. Clovek nikdy nevi.

Uvedomuji si ze takovato prace znamena 24/7/365. Ale to kazde podnikani. Minimalne v zacatku. Spoleham se na rodinu, ze mi pomuzou treba v podobe dovolenych, kdy bude krmit nekdo misto mne.
Take si uvedomuji ze v okamziku kdy chov zacne byt mym zdrojem obzivy, nebude to uz takovy relax. Prozatim mam stale stejne presvedceni ato odchovvat kvalitu a zdrave ptaky. Pevne doufam ze mi toto presvedceni vydrzi ;)
S pozdravem Smidla.
smidla@smidla.eu

autor: Miloš Haška - vloženo: 02. 03. 2011 17:27
Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit.

Design: Miroslav Horák | Redakční systém vytvořilo Devtea.cz
Copyright 2005–2017 Amadina-Gouldove.com, všechna práva vyhrazena.
Použití jakýchkoliv částí těchto stránek je možné výhradně se souhlasem autorů.
Kontakt | Bannery pro váš web